25.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 25, 2024

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Modaya giden yol Saurer ile eğrilen ipliklerden geçiyor

EğirmeModaya giden yol Saurer ile eğrilen ipliklerden geçiyor

- Eğirme Haber Sponsoru -

Saurer, ITM 2024’te moda ve iç mekan endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılamak için kumaşın özelliklerini belirleyen iplikler üretmeye yönelik eğirme ve büküm makinelerinin gücünü gösterecek. Salon 7’deki 709 A numaralı stantta ziyaretçiler, değişen tekstil dünyasında rekabet gücü sağlayan ön eğirme, eğirme ve büküm makinelerinin esnekliği ve çok yönlülüğü için enerji tasarrufu sağlayan çözümleri keşfedecek. Beş eğirme uygulamasının tek tedarikçisi olan Saurer, havalı, rotorlu, ring, kompakt ve kamgarn ring eğirme aplikasyonları sunuyor ve büküm makineleri, ince yünden halıya ve teknik ipliklerden cam elyaf ipliklere kadar neredeyse her türlü ipliği bükebiliyor.

Saurer, rekabetçi maliyetlerle emtia iplikleri üretmek için 500 m/dak hızla çalışan yeni Autoairo 11’i standında tanıtacak. Odak büyük ölçüde geri dönüşüm üzerinde olacak; ziyaretçiler enerji tasarruflu BD 8’i görebilecek ve geri dönüşüm Xtreme Edition ile sunulan Autocoro 11 hakkında daha fazla bilgi edinebilecek. Ayrıca yeni nesil Zinser 51 ring iplik makinesi Türkiye’de ilk kez tanıtılacak. Ziyaretçiler, Zinser 51’i çalışırken görme fırsatına sahip olacak, bunun yanı sıra Saurer Autocard’ın şerit kalitesini iyileştirmek için dijitalleştirilmiş ayarları nasıl kullandığını öğrenme ve stantta sergilenen CarpetCabler/CarpetTwister 1.12’nin yetenekleri hakkında bilgi alma fırsatına sahip olacak.

Ziyaretçiler geri dönüşüm Xtreme Edition ile sunulan Autocoro 11 hakkında daha fazla bilgi edinebilecek   Görsel Kaynak: Saurer
Ziyaretçiler geri dönüşüm Xtreme Edition ile sunulan Autocoro 11 hakkında daha fazla bilgi edinebilecek Görsel Kaynak: Saurer

Moda ve iç tasarım iplikle başlar

Birçok moda trendi piyasada bulunan ipliklerden ilham alıyor. Saurer, iplik yenilikleriyle moda ve iç mekan trendlerinin şekillendirilmesinde önemli bir rol oynuyor. Saurer mühendisleri, enerji tasarrufunun yanı sıra teknolojiye de odaklanıyor; sürekli olarak iplik eğirmenin ve iplik kalitesini artırmanın yeni yollarını keşfediyor.

Pazar trendlerinden bazıları ve Saurer’in sundukları şu şekilde:

  • Yıkama stabilitesi yüksek, tüylenme oranı düşük ve dayanıklı kumaşlar için iplikler: Yeni Autoairo 11 havalı eğirme makinesindeki Belairo iplikleri polo gömlekler, havlu havları veya ince örgü kumaşlar için idealdir.
  • Geri dönüştürülmüş ham madde ve atıklardan elde edilen iplikler: Recycling Xtreme sürümündeki tam otomatik Autocoro 11 rotor iplik eğirme makinesi ve Synchropiecing 60, son derece kısa elyafların yüksek verimlilikle işlenmesine yardımcı olur. Yarı otomatik BD 8 rotor iplik maskinesi, özellikle telef eğirme için geri dönüştürülmüş ipliklerin uygun maliyetli üretimini sağlar.
  • İki şeridin serbest karışım oranına sahip OE iplikleri: Bu yeni iplik inovasyonu, benzersiz renk veya malzeme karışımları yaratmak isteyen müşterilere hitap ediyor.
  • Kumaşta desen efektleri için fantazi iplikler: Fancynation yazılımı, kumaş simülasyonuna ve iplik efektlerinin makineye dijital aktarımına olanak sağlıyor. Fancynation, Saurer’in eksiksiz ring ve rotor iplik eğirme portföyü için mevcut bulunuyor.
  • Elastik core veya duo-core iplikler: Saurer makinelerinde eğrilen bu core iplikler, dar giysiler, denim pantolonlar veya koltuk kılıfları için mükemmel uyumu sağlıyor.
  • Daha az tüylü ve daha yüksek mukavemetli, yüksek kaliteli kompakt iplikler: Kendi kendini temizleyen kompakt cihaz Impact FX pro ile en iyi gömleklik kumaşlar için kompakt iplikleri eğirin.
  • Gelişmiş, yüksek kaliteli halı iplikleri: Onlarca yıldır CarpetCablers ve CarpetTwisters’da bükülen bu iplikler, üst düzey halılarda ve diğer tekstillerde kullanılıyor. Çok yönlü makineler, en sıra dışı pazar gereksinimlerini bile güvenilir ve emin bir şekilde karşılıyor.
Yeni nesil Zinser 51 ring iplik makinesi Türkiye’de ilk kez tanıtılacak   Görsel Kaynak: Saurer
Yeni nesil Zinser 51 ring iplik makinesi Türkiye’de ilk kez tanıtılacak Görsel Kaynak: Saurer

Autoairo 11 havalı eğirme makinesi

Saurer Autoairo 11 havalı eğirme makinesi, Multilot sayesinde farklı elyafları aynı anda işleme esnekliği sunuyor: pamuk, polyester, viskon ve ayrıca kimyasal olarak yenilenmiş yeni elyaflar. Autoairo, Belairo adlı yüksek kaliteli havayla eğrilmiş ipliklerin üretimi için yeni ölçütler belirliyor. Bu iplikler yüksek tüylenme direncine sahipler ve çok dayanıklılar. Eğirme işleminin kendisi de yeni standartlar belirliyor. Penye ring iplikle karşılaştırıldığında Belairo ipliklerinin üretimi daha az enerji, daha az insan gücü, daha az makine ve daha az üretim alanı kullanıyor, bu da daha düşük bina ve iklimlendirme maliyetleri anlamına geliyor.

Zinser 51 – Saurer’in yeni ring iplik eğirme makinesi nesli

Saurer, Zinser 51 ring iplik makinesi serisini Türkiye’de ilk kez tanıtıyor. Zinser 51 serisi ekonomik eğirme için yeni standartlar belirliyor. Kanıtlanmış enerji tasarrufu özellikleriyle birleştirilen yeni emiş sistemi, enerji tüketimini azaltıyor. Yeni NSD-i çekim sistemi, tüm makine uzunluğu boyunca tutarlı iplik kalitesi değerleri sağlamak için tüm tahrikleri izliyor ve lot değişikliklerini hızlandırıyor. Sağlam ara tahrik Flexidriver NFD, ekstra uzun makinelerde tutarlı iplik kalitesi sağlıyor. Yüksek hızlı eğirme için ideal olan Texparts Eshape iğ ve Spinnfinity gibi üst düzey bileşenler, 30.000 rpm’ye kadar en yüksek hızları mümkün kılıyor. Yüksek kaliteli kompakt iplikler üretmek için yeni Zinser 51, güvenilir kompakt üniteler Impact FX ve Impact FX pro ile donatılabiliyor.

Onlarca yıldır enerji tasarrufunda fark yaratan Saurer makineleri, yeni gelişmelerle ITM sahnesinde olacak. Şirket standında en son Texparts ürün yenilikleri ve otomasyon çözümleri de yer alacak.

BD Family   Görsel Kaynak: Saurer
BD Family Görsel Kaynak: Saurer

Bugün Türkiye’de 280.000 Autocoro eğirme ünitesi faaliyet gösteriyor

Saurer’in geçmişine baktığımızda Türkiye pazarının her zaman ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Open-End Ürün Yönetimi Direktörü Dr. Tai Mac; “2011 yılında, bireysel tahriklere sahip ilk Autocoro, Kahramanmaraş’taki bir müşteri gününde gösterildi. O zamandan beri Autocoro başarıya giden yolda ilerliyor. Bugün Türkiye’de 280.000’den fazla Autocoro eğirme ünitesi rotor iplik üretiyor. Bu teknolojiyle ilgili uzun yıllara dayanan deneyim nedeniyle, Biska Tekstil’in Türkiye’deki makine başına 768 eğirme pozisyonuna sahip ilk Autocoro 11 kurulumunun ilk andan itibaren iyi performans göstermesi şaşırtıcı değil” dedi.

Twisting Solutions Bölge Satış Direktörü Richard ise şu şekilde konuştu: “Türk halı üretiminde son dönemdeki trend, sadece BCF iplikleri yerine POY, DTY ve FDY ipliklerinin kullanılması. CarpetCabler/CarpetTwister 1.12 ürünümüz maksimum esneklik sunuyor ve tüm bu iplik türlerini artırılmış verimlilikle işleyebiliyor. Bu, iğ, alma ve çapraz hareket için invertör tahrikli tam elektronik fener mili sayesinde mümkün oluyor. Ayrıca 1.12 serisi, enerji tasarrufu sağlayan bir iğ aralığı ve merkezi bilgisayar kontrollü balon ayarı sunuyor.”

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler