Monforts ile %20 Enerji Tasarrufu

Ana Sayfa » Terbiye » Monforts ile %20 Enerji Tasarrufu

Meksikalı Tizayuca Textil, Monforts ısı geri kazanım sistemleri ile %20 enerji tasarrufu elde ediyor. Dikey entegre tekstil üreticisi, gaz enerjisi kullanımı ile doğrudan karşılaştırmaya başladı.

Meksika’nın Tizayuca kentinde bulunan dikey entegre tekstil üreticisi Tizayuca Textil Vuva Sa de CV,  bir ısı geri kazanım sistemi ile donatılmış bir Monforts Montex 6500 stenterini hatlarına kattı ve şirketin on yıl önce aldığı ve halen kullandığı, ancak ısı geri kazanım sistemi bulunmayan Montex 500 stenteri ile direkt enerji kullanımını karşılaştırmaya başladı.

Karşılaştırma çizgelgeleri, ısı geri kazanım sisteminin şirketin gaz tüketiminde %20’ye varan tasarruf sağladığını ortaya koyuyor.

Monforts Exxotherm

Her iki makine de Monforts Exxotherm dolaylı gaz ısıtma sistemi ile donatıldı. Bu ısıtma teknolojisi kumaşın sararmasını önlüyor. İlk kurulumda bu kadar etkili olduğunu kanıtlayan bu sistem, Tizayuca Textil’in ikinci Monforts stenterini kurmasının temel sebebi oldu.

1973 yılında kurulan şirket, 1949 yılında kurulan Diluteks grubunun bir parçasıdır ve ‘Ilusion’ isimli kendi markasının yanı sıra, Vanity Fair, Vassarette, Curvation, Fruit of the Loom, Fiorentina ve Bestform gibi diğer markalar için kadın iç çamaşırları ve giysileri de dahil olmak üzere,  kadınlara yönelik ürün tasarımı, üretimi ve pazarlamasını gerçekleştiriyor.

Diltex, Meksika genelinde büyük mağazalarda, butiklerde ve süpermarketlerde ve Meksika, Orta Amerika ve Güney Amerika ve  ABD’de doğrudan satışlarda hakim bir varlığa sahip. Bu nedenle Tizayuca Textil’in ürünleri Meksika’ya yönlendiriliyor.

Tizayuca Textil’in ortağı Salomon Romano; “Üretimimizin yaklaşık %80’i iç pazar içindir ve örme, naylon, pamuklu ve poli-pamuk da dahil olmak üzere her şeyi üretiyoruz” dedi.

Romano şunları dile getirdi; “En son iki kurulum Monforts makinelerinden olmak üzere, toplam beş stenterimiz bulunuyor. İlk Monforts makinesi ile çok mutlu olduk. Exxotherm sistemi özellikle avantajlıydı ve elde ettiğimiz iyi sonuçlar Exxothermli Montex 6500’e yatırım yapmamıza yol açtı.”

Monforts gaz tüketiminde %20 doğrudan bir tasarruf sağladı

“Bu ikinci kurulum, entegre bir ısı geri kazanım sistemine sahip ve bu nedenle, iki makine arasında benzer bir gaz enerji kullanımını karşılaştırabiliyoruz.”

“Yeni Monforts kurulumunun bize gaz tüketiminde %20 doğrudan bir tasarruf sağladığını tespit ettik”

“Tedariklerimiz, kamu hizmetleri sağlayıcısının doğal gazıdır ve aynı üretim sürecini kullanırken yaptığımız tasarrufu çok net bir şekilde görebiliyoruz. Şimdi, ilk stentere bir ısı geri kazanım sistemi kurma imkanını ciddi olarak değerlendiriyoruz.”

Monforts ile Enerji Tasarrufu Serüveni
Monforts ile Enerji Tasarrufu Serüveni

Salomon Romano, Monforts 6500 ünitesinin aşırı besleme ve kumaş ağırlığının kontrolü için Compactomat 6000 sistemi ile donatıldığını da belirtti.

Exxotherm dolaylı gaz ısıtma sistemi, yanmış gazların kumaşlar üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldıran ve böylece ‘sararma’ veya renk değişiklikleri gibi yanma ile ilgili sorunları ortadan kaldıran gazlı ısı dönüştürücü içeriyor. Bu özellikle, Tizayuca Textil’in ürünlerinin büyük bölümünü oluşturan poliamid ve elastan esaslı kumaşların işlenmesinde söz konusudur.

Sıcak yanmış hava, gaz brülöründen izole edilmiş bir ısı dönüştürücüden beslenir ve yanma gazlarının kumaşla temas etmemesini sağlamak için bağımsız atık gaz kanalı yoluyla bacanın içine aktarılır.

Exxotherm ile kalite kontrolü çok daha hassas

Salomon Romano; “Exxotherm ile kalite kontrolü çok daha hassastır ve makineden geçen çeşitli malzemeler göz önüne alındığında; tekstil terbiyesinde daha rahat ve emin olduğumuzun farkındayız.

“Tasarımcılar, daha fazla deneme yapabileceklerini ve daha yeni kumaşları güvenle kullanabileceklerini hissediyorlar.”

“Üretim hattında ve teknik zorluklara karşı yüksek hassasiyette bizim için; dolaylı gaz ısıtıcının doğrudan gaz ısıtma sistemi kadar güvenilir ve sorunsuz çalıştığını gördük.”

“ABD ile ilişkili bir ortak girişim şirketine önerdiğimiz Monforts stenter hattının sonuçlarından çok memnunuz; firma daha sonra iki Monforts ünitesi daha kurdu.”

Monforts’un tüm makineleri, Meksika’nın Monforts temsilcisi olan Sattex-Meksika aracılığıyla sağlanıyor ve kuruluyor. Sattex ayrıca eğitim ve tam teknik destek de sağlıyor.

Tekstil Terbiye Haberleri

Devan ve Jeanologia sürdürülebilir tekstil için birlikte çalışıyor

Sürdürülebilir ve fonksiyonel tekstil terbiyelerinde öncü şirketlerden Belçika merkezli Devan, iklim değişikliği, su tüketimini azaltma ve sürdürülebilirlik adına önemli...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied