Tekstil Tabela İhtiyacına Yanıt İçin Monforts Montex 6500 Yatırımı

Ana Sayfa » Terbiye » Tekstil Tabela İhtiyacına Yanıt İçin Monforts Montex 6500 Yatırımı

Tekstil Tabela İhtiyacına Yanıt İçin Monforts Montex 6500 Yatırımı
Tekstil Tabela İhtiyacına Yanıt İçin Monforts Montex 6500 Yatırımı

Dijital baskı talebini karşılamak için 24 saat çalışan yeni kurulan Alman firması GtA, bu amaçlı Monforts Montex 6500 stenter siparişi verdi.

Tekstil tabela (soft signage) olarak bilinen, saf beyaz, %100 temiz ve hatasız tekstil yüzeylerinde

Dijital baskılı afişlerin ve pano malzemelerinin hızlı bir şekilde büyümesiyle, tekstil tabela (soft signage) olarak bilinen saf beyaz, %100 temiz ve hatasız tekstil yüzeylerinde yeni bir standart talep edilmeye başlandı.

Bu talebe yanıt olarak, GtA (Gesellschaft für textile Ausrüstung) şirketi yeni kuruldu ve Almanya’nın Neresheim şehrinde sıfırdan yatırımla tesisini inşa etti.

Tessi, 3,6 metre genişliğinde Montex 6500 stenterin entegre edildiği bir çamaşır makinesi içeren tam otomatik 72 metrelik bir kurulum ile donatıldı.

Avusturya’daki Monforts tesisi MONTEX Ges.m.b.H’da üretilen yedi kabinli Montex stenter yatay bir zincir, bir palet ve entegre bir atkı düzeltici ile donatıldı.

GtA, Avrupa’daki çözgülü örme tekstillerin en büyük üreticilerinden Georg +  Otto Friedrich’in desteğiyle, Genel Müdür Andreas Niess idaresinde deneyimli bir tekstil profesyonelleri ekibi tarafından yönetiliyor.

Almanya’da iki üretim tesisi ve Frankfurt yakınındaki Gross-Zimmern’deki merkeziyle, Georg + Otto Friedrich dijital baskı altlıklarının yanı sıra konfeksiyon, otomotiv iç mekanları ve teknik tekstiler dahil olmak üzere bir dizi son kulanım amacıyla aylık 450 tondan (yaklaşık 6 milyon metreye eşdeğer) fazla çözgülü örme üretimi gerçekleştiriyor.

Dijital baskı için bu üretimin yanı sıra bazı iç mekan kumaşları da GtA’nın kurulduğu Neresheim tesisinde yıkanıyor ve işleniyor.

Andreas Niess; “Geçmişte diğer stenter üreticileriyle çalıştım, fakat Montforts teknolojisini tercih ettik ve firmadan mükemmel hizmeti aldık” dedi.

Üretim ve Kalite Kontrol Müdürü Zeki Yağız da buna katılıyor. Yağız; “ Bu hat ile tüm üretim ve kalite parametrelerini tam olarak kontrol ediyoruz” diye konuştu.

Dijital baskı için tercih edilen altlıklar son derece pürüzsüz yüzeylere sahip, %100 polyester çözgülü örmedir. Geçmişte standart olan PVC kaplamalardan uzaklaştıkça bu önemli hale geliyor.

Ek olarak, bunlar dayanıklıdır ve mükemmel mürekkep tutmaya, canlı renklere ve net ve hassas görüntülerin dijital baskı teknikleriyle elde edilmesine imkan tanıyor. Örme yapısı aynı zamanda elastikiyet avantajına sahiptir, bu da kurulumcular için esneklik açısından bir artıdır.

Terbiye edilecek ham kumaşlar Georg + Otto Friedrich tarafından GtA’ya 600kg veya 1800metreye kadar rulolar halinde 50-350g/m2’lik ağırlıkta tedarik ediliyor. Kumaş ağırlığına bağlı olarak, GtA stenterini ortalama 200 derece sıcaklıkta, saatte 20-50 metre hızla çalıştırıyor.

Tüm terbiye hattı, tamamen tek tip ve leke içermeyen üretim elde etmek için kumaşın her metrekaresini analiz eden EVA kalite denetim ve kontrol sistemi ile kontrol ediliyor.

Hattın diğer bir ayırt edici özelliği ise, Montex stenter ile standart olan Monforts havadan havaya ısı geri kazanım sistemlerine sahip olması. GtA hattı ayrıca, yıkama işlemlerinde önemli miktarda enerji tasarrufu sağlamak için havadan suya ısıtma ile yapılandırıldı.

Sıcak su için komple talep; aynı zamanda binayı ve çatıyı ısıtmak için fazla su temin eden ısı dönüştürücü (heat exchanger) tarafından karşılanıyor. Buna ek olarak, GtA otomatik kimyasal karıştırma dozajlama amacıyla tasarlanmış sistemine sahiptir. Bu sistem kumaşlar üzerinde ciddi şekilde gerçekleştirilen yedi kilit muamele için fuları besliyor.

“Burada da, olağanüstü hassas bir kalite kontrole ve kullanılabilirliğe sahibiz” diyen Andreas Niess; “Günlük felsefemiz şirket genelinde uygulanan sıfır hatadır” şeklinde konuştu.

Ayrıca, sarma makinesinden sonra; rulo kontrol masaları ve robotize edilmiş kesme ve ana ruloları 75, 100, 200 veya 300 metrelik paketlere dönüştürterek; Georg + Otto Friedrich’e ve onun birçok distribütörü ve partnerine gönderilmek üzere hazır hale getiren paketleme sisteminin hepsi tam otomatiktir.

İşlemden geçen rulolara otomatik olarak RFID etiketleri yapıştırılır ve şirketin kendi sistemine yerleştirilir.

GtA Şubat 2016’da üretime başladı ve ilk beş ay boyunca sekiz saatlik bir vardiyada çalıştı. Geçen yılın Temmuz ayında bu vardiya 8 saatlik 2 vardiya (16 saat) olarak yükseldi. Şirket kumaşlara olan talep nedeniyle, bu yılın ocak ayından itibaren 24 saatlik üç vardiya sisteminde çalışıyor.

14.000 metreye kadar dijital baskılı materyal tedariki

Şirketin Georg + Otto Friedrich’e yaptığı en büyük projelerden biri de; Rio Janeiro’daki Olimpiyat Oyunlarının bayrakları ve afişleri için; yaklaşık 14.000 metreye kadar dijital baskılı materyal tedariki oldu.

Tekstil Terbiye Haberleri

Devan ve Jeanologia sürdürülebilir tekstil için birlikte çalışıyor

Sürdürülebilir ve fonksiyonel tekstil terbiyelerinde öncü şirketlerden Belçika merkezli Devan, iklim değişikliği, su tüketimini azaltma ve sürdürülebilirlik adına önemli...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied