23.2 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

Giriş Yap / Kayıt ol

Tekstil sektöründe beklentiler ilk kez düşüşte

Mayıs 2021’den bu yana firmalarla iş durumları,...

Ulucak Höyüğü ve tekstilde geleneğin keşfi

M.Ö. 6800 yıllarına uzanan geçmişiyle en eski...

Archroma ve Huntsman Textile Effects birleşiyor

Sürdürülebilir özel kimyasallar ve çözümlerde önde gelen...

Avrupa tekstil sektörü enerji krizi karşısında alarmda

Rusya ve Ukrayna savaşı ile birlikte doğal...

ATA Freight tekstile özel lojistik çözümler sunuyor

Yenilikçi ve tam entegre tedarik zinciri çözümleri...

Kordsa yılın ilk yarısında 61 milyon dolar net kar elde etti

Lastik, inşaat ve kompozit güçlendirme çözümlerinin güçlü...

Oba Perdesan geleneği ve teknolojiyi buluşturan çözümler sunuyor

DokumaOba Perdesan geleneği ve teknolojiyi buluşturan çözümler sunuyor

- Haber Sponsoru -

1972 yılında İstanbul’da kurulan Oba Perdesan sektöre ilk olarak dikey perde, pvc perde, banyo perdesi ve bahçe mobilyaları üretimi ve ticareti yaparak adım attı. Daha sonra yıllar içerisinde stor, jaluzi ve dikey perde gibi mekanik perde sistemleri ve bu sistemler için kullanılan teknik tekstil ve plastik üretimine odaklanan firma, bugün üretim gücüyle pazarın liderleri arasında bulunuyor. Yaklaşık 250 çalışanı bulunan firma, yıllık 1,5 milyon bitmiş perde ve 3 milyon metre kaplama stor kumaş üretim kapasitesi ile Kocaeli/Gebze ve Zonguldak/Ereğli üretim tesislerinde çalışmalarını sürdürüyor. Aynı zamanda satış sonrası destek hizmetleri de sunan firma bugün yurtiçi ve yurtdışı pazarında önemli bir paya sahip. Oba Perdesan’ın son dönem faaliyetleri, pazar durumu ve büyüme hedefleri hakkında firmanın AR-GE, ÜR-GE ve İnovasyon Yöneticisi Alp Yaman Altuğ ile konuştuk. 

Bir aile işletmesi olan Oba Perdesan’ın hikayesinin dedesi Yüksel Altuğ ile başladığını söyleyen Alp Yaman Altuğ, firma yönetiminde bayrağı daha sonra babası Alp Hakan Altuğ ve amcası Mehmet Gürkan Altuğ’un devraldığını söyledi. Firmanın kendisi ve kardeşi ile üçüncü neslin yönetime katılımıyla birlikte gelişimini sürdürdüğünü kaydeden Altuğ; “Çalışan bağlılığı yüksek bir şirketiz, yakın zamanda şirkette 42. yılını tamamlayarak emekli olan bir çalışma arkadaşımız oldu. Bu bizim için gurur verici. Dedem şirketimizi kurarken her girişimci gibi ülkemizde sektör lideri olmayı hedeflemiştir. Mekanik perde konusunda bu hedefimize ulaştığımızı rahatlıkla söylüyoruz” şeklinde konuştu. 

Oba Perdesan geleneği ve teknolojiyi buluşturan çözümler sunuyor

Oba Perdesan 2021’de yüzde 20 büyümeyi hedefliyor

1200 bayii ile yurtiçi pazarının tamamında faaliyet gösteren Oba Perdesan, ürettiği kumaşların yüzde 50’sini toplam 52 ülkeye ihraç ediyor. Yurtdışı pazarında Amerika, İngiltere, Hollanda, Afrika, Güney Amerika, Doğu Avrupa, Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Orta Doğu ön plana çıkıyor. Oba Perdesan kumaşları daha çok tüm Avrupa ve Amerika, Kuzey Afrika, Rusya ve Türki Cumhuriyetlerde talep edilirken, özel ölçü perdeleri ise Avrupa ve Afrika’da yoğun ilgi görüyor. 

Firma günümüzde mekanik perdelerde yıllık 500 bin hazır perde ve 1 milyon metre kumaş üretiminin yanı sıra 17 milyon plastik üretimi gerçekleştiriyor. 2021 yılı için %20 büyüme hedeflediklerini söyleyen Alp Yaman Altuğ; “Şu an %50 bandında olan ihracatın satışlarımızdaki payını %60’lara taşımayı düşünüyoruz” dedi. Pazar paylarında ciddi bir artış elde ettiklerini belirten Altuğ, bunu takiben daha yüksek kapasiteye ulaşmak için yeni bir fabrika yatırımı yaptıklarını açıkladı.  Altuğ, yeni makine yatırımlarında değişen müşteri tercihlerinin ve dijital çözümlerin etkili olduğunu kaydetti. 

“Mekanizmalı perdelere olan talep arttı”

Modern yaşamın gittikçe artan temposunun tüketicileri daha pratik ürünlere yönelttiğini söyleyen Alp Yaman Altuğ, bu anlamda mekanizmalı perdelere olan talebin de arttığını belirtti. Bu alanda artan pazar payı karşısında hemen harekete geçtiklerini aktaran Altuğ, plastik fabrikalarında AR-GE çalışmaları sonucu Truwood isimli bir jaluzi ham maddesi ürettiklerini açıkladı. Bu ham madde ile üretilen perdelerin pazarda gördüğü talebin beklentilerinin ötesine geçtiğini ifade eden Altuğ; “Daha sağlıklı ürünler hedefi ile çalışmalar yapıyoruz. Bu yıl Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı projemiz ile antiviral kumaşı geliştirerek ev ve işyerlerinde güvenle kullanılabilen Oba Antiviral Blackout perde ürünümüzü pazara sunduk. Yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdiğimiz testler, Covid-19 virüsünün kumaş üzerinde 2 saatte etkisiz hale geldiğini gösteriyor” dedi. 

Oba Perdesan 2021’de yüzde 20 büyümeyi hedefliyor

İnsan sağlığına zararsız, çevre dostu üretim

Avrupa’nın sürdürülebilirlik konusunda talep ettiği tüm sertifikalara sahip olduklarını dile getiren Alp Yaman Altuğ, ürünlerinin insan sağlığına hiçbir olumsuz etkisi olmadığını söyledi. Altuğ üretim süreçlerinde tehlikeli atık üretmediklerini belirtirken bunun yanı sıra diğer atıklar için geri dönüşüm çalışmalarını hızlandırdıklarını açıkladı. 

Ayrıca üniversitelerle yakın temas halinde olduklarının altını çizen Altuğ buradan edindikleri bilgileri üretim süreçlerine başarılı bir şekilde aktardıklarını dile getirdi. Altuğ; “Türkiye’nin yanı sıra yurtdışında da oldukça tanınan bir markayız. Bununla birlikte sektöre ilham kaynağı olacak işler yapmayı hedefliyoruz. Ayrıca teknik tekstiller alanında da dünyada ve ülkedeki gelişmeleri takip ediyoruz. Kumaş üreten ekibimiz laboratuvarda her gün daha güçlendirilmiş, daha çevre dostu, daha estetik ürünler üzerine çalışıyor” dedi. 

Kişiye özel perde üretimi

Yalnızca zincir marketler için seri üretim yapan Oba Perdesan, kişiye özel, birebir müşteri talebine göre üretim gerçekleştiriyor.  Pazarlama ekiplerinin sürekli olarak sahadan bilgi topladıklarını aktaran Alp Yaman Altuğ, malzeme/makine ve ekipman/personel yatırımı gibi konulardaki planlamalarını bu veriler ışığında yaptıklarını söyledi. Ayrıca, teknolojik bir atılımla yeni bir yapay zeka çalışması başlattıklarını açıklayan Altuğ, henüz ilk yılında olan çalışmanın önümüzdeki bir kaç yıla kadar meyvelerini vermesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler