Oerlikon Group 2020’nin ilk çeyrek rakamlarını açıkladı

Oerlikon Group 2020’nin ilk çeyreğinde yüzey çözümleri segmentinde ciddi bir yavaşlama yaşadı.

İhracatçılar maske ve tulumda hibe şartının kaldırılmasını istiyor

EIB maske ve tulumda hibe şartının kaldırılmasını istiyor. Covid-19 pandemisiyle birlikte Türk tekstil sektörü cerrahi tulum ve maske üretimini...

Türk tekstil makinecileri pandemiyi ihracatla aşıyor

Türk makine sektörü son yıllarda ihracat pazarlarında hızlı bir büyüme gösterdi. Özellikle Asya ve Ortadoğu pazarlarına gerçekleştirilen ihracata artık...

Tekstil ihracatı pandemiye rağmen artış yönünde ilerliyor

Tekstil ihracatı pandemiye rağmen artış yönünde ilerliyor. Türk tekstil ve hammaddeleri sektörü Covid-19 pandemisinin şok edici etkisini 2020 yılının...
Fatih Cengiarslan
Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Oerlikon Group 2020 yılının ilk çeyreğine ait sipariş, satış ve üretim rakamları ile küresel salgın koşullarında güçlü bir duruş sergilediğini gösterdi. Salgın karşısında kapsamlı eylemler uygulayan grup, iş sürekliliğini korurken çalışanlarını korumak içkin harekete geçti. İlk çeyrek itibariyle Oerlikon, güçlü bir nakit pozisyonu ile çok sağlam bir sermaye yapısına ve değişmeyen bir bilançoya sahip olmaya devam etti.  Tüm işletmelerde nakit tasarrufu sağlamak ve maliyetleri azaltmak için bir eylem planı hayata geçti.

Grubun birinci çeyrekte sipariş alımı, satışları ve FAVÖK, COVID-19 salgını nedeniyle Çin’deki yaygın kapanmalar ve Avrupa’daki karantina (sokağa çıkma yasağı) başlamasıyla olumsuz etkilendi. İlk çeyrekte özellikle Asya ve Avrupa pazarları olmak üzere Grup siparişleri %29,9 azalarak 477 milyon CHF’ye geriledi. Grup satışları, %15,2 düşüşle 529 milyon CHF oldu, bunda tüm bölgelerdeki düşük satışlar ve ters para hareketleri etkili oldu. Sabit döviz kurları ile Grup satışları 558 milyon CHF olarak kaydedildi.

Grup FAVÖK’ü %11,0’lık bir marja karşılık gelen 58 milyon CHF seviyesinde gerçekleşti. 2020 yılının ilk çeyreğinde faaliyet karı 6 milyon CHF veya satışların %1,1’i kadardı. İlk çeyrek performansı, 12 aylık Oerlikon Group kullanılan sermaye getirisinin (ROCE) %5,4 seviyesinde gerçekleşmesine neden oldu. 2020 yılının ilk çeyreğinde Oerlikon, toplam Grup satışlarının %42,0’ını hizmetlerden elde etti. 2019 yılının ilk çeyreğinde bu rakam %40,4 idi.

Oerlikon Group proaktif eylem planını uyguluyor

Şubat ayında Oerlikon, pandeminin etkisini hafifletmek için proaktif bir eylem planı uygulamaya başladı. Eylem planı, şirketin likiditesini korumaya odaklanırken, işletmelerinin faaliyetlerine devam etmesini ve müşterilerin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlıyor. Oerlikon, döner kredi olanaklarını proaktif olarak azaltarak güçlü nakit pozisyonunu güçlendirdi. 31 Mart 2020 tarihi itibariyle, Grup’un nakit dengesi 1,0 milyar CHF ve net nakit pozisyonu 219 milyon CHF’dir. Güçlü bir nakit pozisyonu Oerlikon’un olası likidite zorluklarını yönetmesini sağlayacaktır.

Grup, 2019 yılına kıyasla sermaye harcamasını (CAPEX) ve isteğe bağlı harcamayı toplamda en az 100 milyon CHF azaltma hedefi doğrultusunda 2020 yılında yapılacak yatırımlar konusunda çok seçici olacak. Oerlikon, öncelikle Yüzey Çözümleri Segmenti’ndeki yapısal maliyetleri azaltmayı amaçlayan bir verimlilik programı yürütüyor. Planlanan inisiyatifle Oerlikon, yaklaşık 800 çalışanı veya Yüzey Çözümleri Segmenti personelinin yaklaşık %10’unu azaltacak.

Yüksek belirsizlik nedeniyle Oerlikon 2020 yılına ilişkin bir pazar tahmininde bulunmazken, FAVÖK marjı için %16-18’lik hedefe bağlılık devam ediyor.

Oerlikon Group 2020’nin ilk çeyrek rakamlarını açıkladı
Oerlikon Group 2020’nin ilk çeyrek rakamlarını açıkladı

Yapay elyaf segmenti tam kapasite çalışmaya döndü

Oerlikon Yapay Elyaf Segmenti’nin satışları, küresel çapta koronavirüs salgını etkisiyle ilk çeyrekte %19,3 azalarak 205 milyon CHF’ye geriledi. Gerilemede Çin’deki karantina etkili oldu. Bununla birlikte, Çin’deki karantinanın hafifletilmesinin ardından, Yapay Elyaf Segmenti’ndeki üretim ve operasyonlar tam kapasite çalışmaya başladı ve segment 2020 için planlanan teslimat programlarını yerine getirecek. Segment, Çin’deki dünyanın önde gelen yapay elyaf üreticilerinden üçünden filament iplik sistemleri için yeni büyük siparişler aldı. Üç projenin toplam değeri 600 milyon CHF’nin üzerindedir. Bu projenin çok büyük bir kısmı 2020 yılında sipariş alımında tanımlanacak, çoğunluğu 2021 ve 2022’de muhasebeleştirilecektir. Yeni sözleşmelere rağmen segment, kısmen Çin’deki finansal ödemelerin ertelenmesi nedeniyle sipariş alımında %51,4’lük bir düşüşle 144 milyon CHF’ye geriledi.

2020’nin ilk çeyreğinde segment Teknoweb Materials s.r.l.’nin çoğunluk hissesini devraldı. 2007 yılında kurulan bu firma, tek kullanımlık nonwoven ürünler dahil olmak üzere, nonwoven üretim sistemi portföyünü genişletmek üzere bir ortak girişim olarak kurulmuştu. COVID-19 salgını nedeniyle, Oerlikon’un cerrahi yüz maskesi üretimi için kullanılan meltblown nonwoven teknolojisine yönelik güçlü bir küresel talep kaydedildi.

Yüzey çözümleri küçülmeye gidiyor

Oerlikon Surface Solutions Segment (yüzey çözümleri segmenti), 1. çeyrekte tüm nihai pazarlarda ve tüm bölgelerde bir yavaşlama ile karşı karşıya kaldı. Sipariş alımı yıllık %13.5 düşüşle 333 milyon CHF’ye, satışlar %12.4 düşüşle 324 milyon CHF’ye geriledi. Sipariş ve satışlardaki düşüş özellikle Mart ayında takım/kalıp, otomotiv ve genel sektörlerde göze çarptı.  Daha önce açıklanan verimlilik programı, verimliliği ve çevikliği arttırmak için agresif maliyet düşürme hedefleriyle devam etti.

Oerlikon Group güçlü bir mali pozisyona sahip

Oerlikon Group CEO’su Roland Fischer, COVID-19 salgınının, küresel ekonomi, iş dünyası ve milyarlarca insanın yaşamı üzerinde benzeri görülmemiş etkiler yarattığını söyledi. Diğer birçok şirket gibi kendilerinin de ilk çeyrekte salgınının ilk etkilerini gördüklerini kaydeden Fischer; “İş sürekliliğini sağlarken likiditemizi korumak için hafifletici önlemler uyguluyoruz. Yatırımlarımızda çok disiplinli olmaya devam ediyoruz ve Oerlikon’u bu olağanüstü zamanlarda yön bulmak için güçlü bir mali pozisyona sahip” dedi.

En başından bu yana önceliklerinin çalışanların, müşterilerin ve tedarikçilerin güvenliğini ve refahını sağlamak olduğunu dile getiren Fischer, yapay elyaf işinin Çin’de virüs sonrasında hareketlenme işaretleri gösterdiğini, ancak yüzey çözümleri segmentinin özellikle Avrupa ve ABD pazarlarında ilk çeyreğin sonuna doğru artan zorluklarla karşılaştığını açıkladı.

Roland Fischer sözlerini şöyle sürdürdü; “Yapay elyaf işimiz, Çin’deki filament değer zincirine uzun vadeli, stratejik müşteri yatırımları ile çok iyi konumlanmaya devam ediyor. COVID-19 salgınının bir sonucu olarak, cerrahi maskeleri üretmek için kullanılan meltblown teknolojimiz için güçlü bir küresel talep görüyoruz. Daha da büyümesi beklenen bu talebi desteklemek için üretim kapasitemizi artırdık ve bu sistemlerin teslimat sürelerini önemli ölçüde azalttık. Ekipmanlarımızı global olarak satmanın yanı sıra, yerel ve uluslararası işletmeleri nonwoven malzemelerle destekliyoruz. Örneğin, şu anda Almanya’da yaşamları korumak için her ay bir milyondan fazla yüz maskesinin üretimi için ayda 100 bin metrekareden fazla kumaş üretiyoruz.”

Fischer virüsün yayılma süresini ve kapsamının tahmin edilemediğinden 2020 yılı için bir pazar tahmininde bulunmadı. Fischer normalliğe dönmeye hazırlanırken ve orta vadeli hedeflere bağlı kalarak, yakın dönemde işi ve paydaşları korumak için gerekli önlemleri almaya odaklanmayı sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Tekstil Eğirme Haberleri

İplikhanenizden en iyi şekilde yararlanın

COVID-19’un neden olduğu mevcut durum, iplik endüstrisindeki önceliklerin değiştiği anlamına geliyor. Mevcut sistemden en iyi şekilde yararlanmak gerekiyor. Ancak,...

Özel Haberler

Suni Deri Baskı Alanında Optimum Digital Planet Çözümü

Dijital baskı endüstrisinde çeyrek asırlık bir deneyime sahip olan Optimum Digital Planet, yenilikçi ürün portföyüne suni deri baskı çözümünü de ekledi. Geniş formatlı dijital...

Matesa Tekstil USTER® QUALITY EXPERT ile Kalite Endişesini Aştı

Kararların alınması ve çözüm bulunması gerektiğinde, güvenilir bilgi çok önemlidir. İplikhanede, üretim verimliliği ve işletme karlılığı, güvenilir veri ölçümüne ve karmaşık analizlere bağlıdır. Bunu...

Kıvanç Tekstil, R|Elan GreenGold Kumaşlarını Üretecek

Türkiye’nin önemli tekstil işletmelerinden Kıvanç Tekstil, küresel pazara dönük önemli bir üretim hamlesi yaptı. Firma, dünyanın önde gelen entegre polyester üreticilerinden Hindistan merkezli Reliance...

Mouvent Dijital Tekstil Baskısında Kuralları Değiştiriyor

Bobst Group’un dijital baskı endüstrisine kazandırdığı Mouvent markası, baskı endüstrisinde taşları yerinden oynatacak yeni teknolojiler geliştirmeyi sürdürüyor. Mouvent, ITMA 2019’da dünya lansmanını yapacağı yeni...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied