Hesabım

Ana Sayfa » Eğirme » Oerlikon POY prosesindeki enerji tasarrufunu arttırdı

Oerlikon POY prosesindeki enerji tasarrufunu arttırdı

Oerlikon Barmag POY sistemi için geliştirilen yeni tahrik ünitesi sayesinde enerji tüketimi %3 azaltıldı.

Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Yapay elyaf eğirme teknolojileri uzmanı Oerlikon Manmade Fibers e-save odaklı yeni teknolojiler üretmenin yanı sıra mevcut çözümlerinde de bu konseptte geliştirmeler yürütüyor. Oerlikon bu geliştirmeler için partneri Siemens ile uzun yıllardır çalışmalar sürdürüyor. Bu çalışmaların bir meyvesi olarak, bu yılın başında Oerlikon POY sistemi için yeni tahrik ünitesinin seri üretimine başladı. Bu yeni bileşen özellikle sağladığı enerji tasarrufu ile dikkat çekiyor.

e-save: yenilikçi teknoloji enerji tasarrufunda yardımcı

Kompakt konvertör ünitesinin ihtiyaca özel tasarımı sarıcının kontrol fonksiyonunun optimizasyonunu sağlıyor. Yeni bileşen performans optimizasyonu sağlayan gerilim besleme motoru ile birlikte monte edilecek. WINGS POY için sarıcı alanındaki yeni tahrik ünitesi enerji tüketimini %3 oranında azaltıyor.

Oerlikon Barmag’da sarıcı teknolojisinden sorumlu Arnulf Sauer şunları söyledi: “1000 pozisyon sisteminde yerel enerji giderlerine bağlı olarak bu tutar yılda yaklaşık 120.000 Euro’dur. Partnerimiz Siemens’le uzun yıllardır süren işbirliğimizle, otomasyon teknolojisinde lider konumdayız. e-save onaylı çözümlerimiz müşterilerimize ekonomik iplik üretimi için en sürdürülebilir teknolojileri sunmamızı sağlıyor.”

Bu yeni geliştirme sayesinde elde edilen avantajlar arasında kablo ve kablo kanallarından ciddi tasarruf öne çıkıyor. Besleme şalter dolaplarının sayısının azalması da yerden tasarruf sağlıyor. Oerlikon Barmag, iki önemli müşterisiyle geçen yıl yaptığı yoğun alan testlerinden sonra, 2020 yılının başında kompakt konvertör ünitesi seri üretimine geçti. Bu yıl yeni bileşenler ile binlerce pozisyonun dağıtılması planlanıyor.

Oerlikon POY prosesindeki enerji tasarrufunu arttırdı
Oerlikon POY prosesindeki enerji tasarrufunu arttırdı

POY üretimi ve Oerlikon Barmag teknolojisi

Ön yönlendirmeli iplikler (POY), çok çeşitli moda, spor, işlevsel kıyafet ve ev tekstilinin başlangıç malzemesidir. Üretimin ardından POY ipliklere tekstüre işlemi uygulanır ve tüm dünyada yapay elyaf iplik üretiminde, yaklaşık yüzde 40 ile aslan payına sahiptir.

Oerlikon Barmag’ın ana yetkinlik alanı, yüksek kalite standart veya özellikli iplik üretimi için tasarlanmış sistemlerdir. İster polyester olsun, ister poliamid, mikrofiber veya yüksek denyeli süper mikrofiber – Oerlikon Barmag’ın POY WINGS teknolojisi, tekstilcilerin başarısına hız kazandırıyor. WINGS teknolojisi verimli, enerji tasarruflu ve üstün iplik kalitesi nedeniyle iplik üreticilerinden yoğun talep görüyor.

Bülten Aboneliği

Dijital Dergi Aboneliği (Yıllık 200TL)

Tekstil Eğirme Haberleri

Durak Tekstil, UN Global Compact’in imzacıları arasında yerini aldı

Önde gelen endüstriyel dikiş ve nakış iplikleri üreticilerinden Durak Tekstil, dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifi Birleşmiş Milletler Küresel...

Özel Haberler