Picanol 18 Aydır Büyümesini Sürdürüyor

Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı yayınlandı

Tekstil ve baskı endüstrilerinin önde gelen dergisi Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı ile okuyucularına ulaştı. Endüstri profesyonellerinin yakından...

Savio’nun yeni sahibi Vandewiele oldu

Tekstil endüstrisinde önemli bir satış gerçekleşti. Alpha Private Equity, iplik makineleri uzmanı Savio Group’un, Belçikalı Vandewiele şirketine %100’ünün satışı...

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Picanol 18 aydır büyümesini sürdürüyor. Geçen yıl pazarda rekor satış ve ciro rakamları yakalayan Picanol, Türkiye dahil olmak üzere küresel pazarda büyümenin sürmesini öngörüyor. 2017 yılının ilk yarı rakamları bu beklentiyi güçlendiriyor.

Rapier ve airjet dokuma teknolojileri uzmanı Picanol, 2017 yılının ilk yarısında cirosunu ve karlılığını arttırmayı başardı. Daha önce açıklanan tahminlere paralel olarak, Picanol Group,  2016 yılının ilk yarısında 329,7 milyon olan konsolide cirosunu 2017’nin ilk yarısında %11 arttırarak 364.7 milyon Euro’ya çıkardı. Picanol Group, 2017 yılının tamamında, grubun şimdiye kadarı en iyi yılı olan 2016 ile karşılaştırıldığında ciroda hafif bir artış bekliyor, ancak yükselen emtia fiyatlarının sınırlı bir etkisi de hesaba katılıyor. 2016’nın ilk yarısını 60,4 milyon net karla kapatan group, 2017’nin ilk yarısında ise 58,1 milyon net kara ulaştı.

2017 yılının ilk yarısına ilişkin pazar değerlendirmesinde bulunan Picanol Pazarlama İletişim Müdürü Erwin Devloo, tekstil ve özelde dokuma makineleri alanında hem Türkiye hem de küresel pazarlarda büyüme gözlemlediklerini belirtti. Bu büyümenin sadece bir bölge veya bölümle sınırlı olmadığının altını çizen Devloo, bu bağlamda ilk yarıya ilişkin önceden oluşturdukları pazar beklentilerinin karşılandığını da kaydetti.

Picanol 18 Aydır Büyümesini Sürdürüyor

Picanol 18 Aydır Büyümesini Sürdürüyor
Picanol 18 Aydır Büyümesini Sürdürüyor

Erwin Devloo pazara sundukları yeni çözümler ve mevcut ürünlerin pazardaki gücü hakkında şunları söyledi; “Picanol olarak pazara rapier ve airjet teknolojilerini sunuyoruz ve her iki alanda da pazar payımızı arttırdık. 2017 yılının ilk yarısı itibariyle, son 18 aylık süre boyunca sürekli büyüme gösterdiğimizi belirtebilirim. Bu büyümede 2015 yılında OptiMax-i’yi ve 2016 yılında da TerryMax-i ve TERRYplus Summum modellerini pazara sunmamızın olumlu bir etkisi oldu.”

Pazar ve müşteri odaklı çözümlere imza atan Picanol, yatırım ve geliştirme çalışmalarında da bu kıstaslar ekseninde hareket ediyor. Picanol’un küresel çaptaki gücüne dikkat çeken Devloo, firmanın servise ve pazar sonrası işlemler için yatırımlara devam ettiğini kaydetti. Devloo; “Türkiye pazarı özelinde şunu diyebilirim, yakın zamanda bu pazardaki ekibimizi güçlendirdik. Böylece bizler için büyük bir öneme sahip olan Türk pazarı ve Türk dokumacılarla daha yakın temas kurabiliyoruz” şeklinde konuştu.

2017 yılında tüm pazarlarda olduğu gibi Türkiye pazarında da olumlu beklentiler içinde olduklarının altını çizen Erwin Devloo, kendileri için Türk pazarının önemini vurguladı; “En büyük 5 pazarımız arasında yer alan Türk pazarı, airjet ve rapier makinelerimizle kedimize referans aldığımız bir pazardır. 2016’da Türkiye’de yüksek satış hacmine ulaştık. 2017 yılının ilk yarısında yatırımlarda bir yavaşlama olmasına karşın, pazarın toparlanarak yılsonunda 2016 yılı ile aynı sonuçları elde etmeyi bekliyoruz” dedi.

Picanol 18 Aydır Büyümesini Sürdürüyor: Picanol Dokuma Makineleri İçin Güçlü Bir İlk Yarı

Dokuma Makineleri bölümünün cirosu, geçen yılın aynı döneminde 288,8 milyon Euro iken, 2017 yılının ilk yarısında %10 artışla 316,3 milyon Euro oldu. Beklendiği ve daha önceden duyurulduğu gibi, Dokuma Makineleri bölümü, 2016 yılını iyi doldurulmuş bir sipariş defteri ile kapatırken, 2017’de güçlü bir ilk yarı deneyimledi. Özellikle Asya’da olmak üzere, teknoloji ve kaliteye artan talep, kısmen GTMax-i  rapier dokuma makinesi gibi yeni dokuma makinelerinin başarısı nedeniyle, birçok pazarda güçlü satışlar ve artan pazar payı elde edildi. Sonuç olarak Picanol, 2017’nin ilk yarısında rekor sayıda dokuma makinesini piyasaya sürdü. Parçaların ve aksesuarların satışı, dokuma makinelerinin olumlu trendini takip etti. Dokuma Makineleri bölümün geçen yıl 57,9 olan operasyon karı, bu yılın ilk yarısında 62,3 milyon Euro oldu.

Endüstri Bölümü de ayrıca, Dokuma Makineleri’nden gelen talep artışı ve Proferro’ya (dökümhane ve mekanik finisaj faaliyetleri) ve PsiControl’a (kontrolörlere) güçlü gelir artışı sağlayan diğer müşterilere yönelik projeler sayesinde, güçlü bir ilk yarı geçirdi.

Picanol değişikliklere karşı temkinli

Bu faaliyetler, 2016 yılının aynı döneminde 48,1 milyon Euro kıyasla, 2017’nin ilk yarısında 52,2 milyon Euro net kar ile sonuçlandı. Buna ek olarak, Tessenderlo Group, 2017 yılının ilk yarısında net sonuca 5,8 milyon Euro katkıda bulundu. (Geçen yılın aynı döneminde bu gelir 12,3 milyon Euro idi). Picanol Group, 2016 yılının ilk yarısında 60,4 milyon Euro olan net kara kıyasla; 2017’nin ilk yarısını 58,1 milyon Euro net karla kapattı.

Picanol Group, değişken bir dünya ekonomisinde ihracat odaklı bir şirket olarak aktif olduğu kadar temkinli davranıyor. Tekstil pazarının döngüsel yapısı nedeniyle, sıkı maliyet kontrolü yerini koruyor. Picanol Group’un, döngüsel tekstil pazarına bağlılığı, güçlü Endüstri büyümesi ve Tessenderlo Group’unun sonuçlara katkısı nedeniyle önemli ölçüde azalmış bulunuyor.

Tekstil Dokuma Haberleri

Itema Mısır pazarına bağlılığını ve liderliğini güçlendiriyor

Dokuma makineleri, OEM yedek parçaları ve entegre hizmetleri dahil olmak üzere, sınıfının en iyi dokuma çözümlerinin küresel önde gelen...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied