19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Ekim 2, 2023

Textilegence Temmuz Ağustos 2023 sayısı yayınlandı

Textilegence Temmuz Ağustos 2023 sayısı tekstil makinelerinin...

Sun Tekstil kapasitesini %15 artırıyor 

Türkiye’nin konfeksiyon üretimi ve ihracatında lider firmalar...

Türk tekstil ihracatı yılın ilk yarısını düşüşle kapattı 

Dünyanın en büyük tekstil ihracatçıları arasında yer...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Picanol TerryMax-i havlu dokumada sınırları zorluyor

DokumaPicanol TerryMax-i havlu dokumada sınırları zorluyor

- Dokuma Haber Sponsoru -

Gelişmiş dokuma teknolojileri uzmanı Picanol, havlu kumaş dokumaya yönelik yeni  TerryMax-i rapier çözümünü Türkiye pazarına sanal bir etkinlikle tanıttı. Belçika’nın Ieper kentindeki Picanol showroomundan gerçekleştirilen web seminerde, açılış konuşmasını Denizli ve Uşak Bölgesinden Sorumlu Satış Müdürü Derya Sargın gerçekleştirirken; Picanol Satış Müdürü Vincent Geldhof TerryMax-i’nin detaylı bir sunumunu yaparak, makinenin havlu dokumada sunduğu avantajları anlattı.

TerryMax-i dokuma makinesinin Picanol’ün tüm gelişmelerinde yol gösterici olan dört temel ilkeye göre tasarlandığını aktaran Geldhof, bunları şu şekilde açıkladı; “Bu, her şeyden önce veri tabanlarına dayalıdır. Makine endüstri 4.0 için tamamen hazırdır. İkincisi sezgisel kontrol. Bu, kullanımın akıllı telefonunuzunki kadar kolay olduğu anlamına gelir. Üçüncüsü, akıllı performans. Her koşulda en uygun performansı sağlar. Ve dördüncüsü içeride sürdürülebilirlik. Bu, güç tüketimini ve telefleri, kayıpları mutlak minimuma indirdiği anlamına gelir.”

TerryMax-i ile kaliteli dokuma, sınırsız desen seçeneği

TerryMax-i’de, OptiMax-i’nin kanıtlanmış teknolojisi ve pazardaki en fazla atkı çalışma aralığına sahip Picanol kılavuzlu GCV tipi rapier kullanılıyor. Oldukça kompakt bir rapier tipi olan GVC, çok küçük bir ağızlık açısı ile dokuma yapmaya izin vererek en yüksek kalitede havlu kumaşların dokunmasına imkan sağlıyor.

Bu makineyle her desenin dokunabildiğini vurgulayan Vincent Geldhof; “İster kısa ister yüksek hav olsun tüm zorluklara hazır; hafif kumaşlar veya banyo paspasları; ister basit bordür, ister karmaşık ve fantezi bordür dokuyor olun; ister 3 atkı, 4 atkı, 7 atkı veya hatta 12 atkı havlu dokuyarak olası tüm varyasyonları yapabilirsiniz” diye konuştu.

Bu dokumaların temelinde hav oluşum sistemi yatarken, hav yüksekliği değiştirme cihazı mutlak tasarım özgürlüğü sunuyor. İster standart havlu ister dalgalı desenler olsun, 0 ve 12 mm yükseklik arasındaki hav yüksekliğini ve tasarım veya desen ne olursa olsun programlama olanağı sağlıyor. Ayrıca eklenen her atkı arasındaki bireysel mesafe de serbestçe programlanabiliyor.

Makinenin beyni: Bluebox elektronik kart sistemi

“Eğer hav oluşturma sistemini makinemizin kalbi olarak ifade edersek Bluebox elektronik kart sisteminin de makinemizin beyni olduğunu söyleyebiliriz” diyen Vincent Geldhof, en başından bu yana Bluebox elektronik kart sisteminin yeni nesil dokuma ihtiyaçlarını karşılamak için endüstri 4 uygulamalarına hazır olarak geliştirildiğinin altını çizdi. Geldhof, Bluebox elektronik kart sisteminin ilk olarak OMNIplus Summum airjet dokuma makinesi için geliştirilmiş olup toplamda yaklaşık 40.000 kadar müşterinin memnuniyetine ulaştığını aktardı.

TerryMax-i performansındaki en önemli unsur ise Sumo Ana Motor sistemi. 1996’da tanıtımı yapılan Sumo Motor, hala mevcut sistemler içerisinde en verimli enerji tüketimine sahip ana tahrik sistemi olarak yer alıyor. Entegre bir sistem olarak tasarlanan bu yapı, mümkün olan en düşük enerji tüketimini sağlıyor. Ayrıca tam aralıklı hız kontrolü, yavaş hareket, atkı arama ve hatta otomatik geçiş ayarı gibi birçok başka avantajlar da sunuyor.

Picanol TerryMax-i havlu dokumada sınırları zorluyor

Kullanıcı dostu BlueTouch arayüzü

Picanol’ün ITMA 2019’da makinelerinde tanıttığı yeni ekranı BlueTouch, makine ile bağlantının kolay ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. Akıllı telefondan aşina olunan tüm işlevlerle donatılan BlueTouch, 15.6 inç boyutuyla önceki nesle kıyasla daha geniş bir ekrana sahip. Özellikle havlu makinesi için havlu dokumacının çalışmasını oldukça kolaylaştıran birkaç özel ekran eklediklerini aktaran Vincent Geldhof, diğer bir yeniliğin ise makine kullanım kılavuzunun ekrana entegrasyonu olduğunu söyledi. Aynı zamanda bu yeni platform WiFi, bluetooth ve Yakın Alan İletişimi gibi tüm modern iletişim teknolojilerini de içeriyor.

Ayrıca makinede servisle ilgili tüm veriler basit ve kolay bir şekilde kullanılabiliyor. Müşteri Hizmetleri Dosyası (CSF) Picanol’ün uzaktan tanı koyması ve etkin işlem yapmasını sağlıyor.

TerryMax-i dijitalleşme avantajları sunuyor

Ayarlardan ve dijitalleştirmeden bahseden Picanol, mekanik ayarların yerini alan ve makineleri “data kontrollü” hale getirilen dijital ayarlarla farklı özellikler sunuyor. Kullanıcının, makinenin optimum ayarlarını ve performansını daha hızlı almasını sağlayan bu özellikler aynı zamanda ayarları yeniden üretilebilir hale getirerek diğer makinelere kopyalanmasını kolaylaştırıyor. Vincent Geldhof bu alandaki yenilikleri şu şekilde açıkladı:

“Dijitalleşmeye geçişin ilk örneği, S-flex ile atkı akümülatörü arasındaki mesafeyi kaydeden ve bunu küçük bir ekranda görselleştiren TED veya Tension Display’dir. TED ile atkı akümülatörleri arasındaki olası ayar farklılıklarını hızla yönetebilirsiniz. Bu makine mekanik bir atkı makası ile donatılmıştır. Ayrıca, daha zorlu iplikler için üretilen SmartCut atkı makası aynı zamanda sürdürülebilirliğe odaklanan bir başka dijital ortam örneğidir. Bağımsız tahriki sayesinde kesme momenti ayrı ayrı kontrol edilebilir. Sonuç olarak rapierdeki kesilen atkı ve telef uzunluğu kanal başına tam olarak ayarlanabilir. Bu her atkı kombinasyonunun tam gerektiği anda kesilmesine ve tutulmasına izin vererek minimum telef ile hatasız atkı yerleştirmeyi garanti eder.”

TerryMax-i ile kaliteli dokuma, sınırsız desen seçeneği

ERGO ile ‘sürdürülebilir’ elektronik ayarlama

Standart rapier bıraktırıcı yanında, geleneksel mekanik açıcı yerine atkı bıraktırıcıda elektronik ayarlamayı mümkün kılan ERGO, elektronik sağ rapier başlığı açıcı sistemi, her bir kanal için sağ atkı açıcının açılma anını seçmeye izin veriyor. Böylelikle, atkı kuyruk uzunluğu her atkı ipliği için optimize edilebilirken, Picanol ERGO ile sürdürülebilirlik ilkesini makinenin tasarımına entegre ediyor.

TerryMax-i’nin sunduğu diğer yenilikler ise tezgah çalıştırma butonları, yeni tip ikaz ışığı ve sinyal lambası. Dayanıklılığı en son güvenlik standartlarıyla birleştiren membran teknolojisi kullanılarak üretilen tezgah çalıştırma butonları, ergonomik ve kolay erişim için tezgah göğüs plakasına entegre edilmiştir. Ayrıca ekstra güvenlik için geri bildirim veren ve aynı zamanda, tezgah çalıştırma butonları eylemlerini onaylayan mavi bir aydınlatma da vardır. Yeni LED sinyal lambası kullanıcı tarafından tamamen özelleştirilebilirken ayrıca, sinyal lambaları atkı duruşu, çözgü duruşu ve diğer duruşlar gibi durumların süresini de gösterir. Böylece dokumacı bir bakışta makinenin durumunu (bekleme süresini) tam olarak anlayabilir.

“Maksimum verim ve üretkenlik hızları için TerryPlus-i”

Sanal etkinlikte ayrıca Vincent Geldhof katılımcılardan gelen soruları da yanıtladı. Geldhof,  “Picanol havlu dokuma için rapier teknolojisini mi öneriyor?” sorusuna yanıt olarak, doğası gereği atkı özelliklerinden dolayı havlu kumaşların airjet teknolojisi ile dokunmak için ideal olduğunu söyledi. Bu nedenle maksimum verim ve üretkenlik hızları için TerryPlus-i yani airjet teknolojisini önerdiklerini belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu airjet makinesi, son teknoloji ürünü ve çok başarılı OmniPlus-i platformumuza dayanmaktadır. Bununla birlikte tam esneklik, süslü çok renkli bordürler veya kısa metrajlar istiyorsanız, TerryMax-i yapabileceğiniz en iyi seçimdir. Picanol, havlu dokuma için her iki teknolojiyi de sunan tek dokuma makinesi üreticisidir ve her durumda özel ihtiyaçlarınız için en iyi çözümü sunar. TerryMax-i ve TerryPlus-i bütünüyle havlunun tamamlayıcılarıdır.”

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler