23.2 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 30, 2024

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Tabelalar Sergisi geçmişi keşfetmeye davet ediyor

Açıkhava ve endüstriyel reklam alanında Türkiye'nin önemli...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Pigment Reklam Metis DRS 2020 DCS’ı Pazara Sundu

BaskıPigment Reklam Metis DRS 2020 DCS’ı Pazara Sundu

- Haber Sponsoru -

UV baskı teknolojileri uzmanı Pigment Reklam özellikle endüstriyel uygulamalar ve dekor pazarları için yenilikçi 3D tarayıcı Metis DRS 2020 DCS’yi Türkiye pazarına sunuyor. İtalya merkezli Metis Systems S.r.l. tarafından geliştirilen bu tarayıcı, 200 x 200 cm tarama formatı ile liginin en büyükleri arasında yer alıyor. Doğal renk ve görünüm yakalama, doğru 3D veri hesaplama, parlaklık ve daha fazla teknik üstünlüğe sahip.

Doğru model oluşturma ve modellerin gerçekçi görünümleri için, üretimde 3D tarayıcıların her geçen gün daha fazla yer almaya başladığına dikkati çeken Pigment Reklam firma sahibi Serkan Çağlıyan, ürün portföylerini uygulama alanları bakımından genişletmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Çağlıyan; “Endüstriyel bir çözüm ortağı olarak yenilikçi teknolojileri Türk pazarına sunmaya devam ediyoruz. Metis DRS 2020 DCS tarayıcı başta ahşap, mermer, seramik, duvar kağıdı, tekstil ve deri olmak üzere birçok alanda desen çalışmaları için eşsiz bir çözümdür. En zorlu endüstriyel ve dekor uygulamaları için özel olarak tasarlanan bu tarayıcı, 200 x 120 cm tarama formatına ve 1600 ppp’ı kadar doğal optik çözünürlüğüne sahip. Yani 16k görüntüleme sensörü ile yüzeylerdeki en ince detayları tarayarak 3 boyutlu veriye ve görüntüye dönüştürebiliyor. Bu ise replika üretimlerde ve model oluşturmalarda üreticilere kalite ve maliyet açısından avantaj sağlıyor” dedi. Çağlıyan, Metis DRS 2020 DCS tarayıcısının swissQprint baskı makineleri ile entegre edilerek başarılı baskı sonuçları elde ettiğini sözlerine ekledi.

Gelişmiş tarama özellikleri, gerçeğinin ‘kendisi’ gibi replikalar

Orijinal sanat eserlerinin fırça darbelerinin ve katmanlarının bile elde edilebildiği, ‘tıpkısının aynısı’ replikaların çoğaltılmasında veya el işçiliği dokusunun istendiği işlerde tarama ile elde edilen 3D veriler baskı kalitesi açısından çok önemlidir. Bu nedenle Metis DRS-DCS tarayıcısı özel bir sisteme sahip.

Metis DRS-DCS ailesinin en büyük tarayıcısı konumundaki DRS 2020 DCS’da, firmanın patentli LED ışık teknolojisi DC Synchrolight (Dinamik Kontrollü Senkronize Işık), sayesinde hiçbir detay taramanın dışında kalmaz. Değişken yoğunluklu 4 ışık kaynağı, karartma ve ışık mesafesi ayarı ile binlerce farklı ışık şeması tam otomatik ve yazılım kontrollü olarak elde edilebilir. Taramada dinamik, anlık ve otomatik olarak ışık açısı ve yoğunluğunun kontrol edilebilmesi ve değiştirilebilmesi farklı malzemelerle başarılı çalışmaları garantili ediyor.

Taranan nesnenin 3D verileri MDC dosya formatı sayesinde, tüm doğal ışık şemaları ile kaydedilir ve tek bir dosyada kullanılabilir. Işık değişikliklerini gerçek zamanlı olarak değerlendirme yeteneği sayesinde, çok zorlu orijinal işlerde bile çok hızlı bir başarılı tarama, basit bir şekilde gerçekleştirilebilir. Metis Photometric Stereo 3D tekniği sayesinde, MDC SuperScan dosyasından elde edilen 2D renk verilerinden 3D veriler, birkaç saniye içinde doğru olarak hesaplanabiliyor.

Yüksek otomasyon taramayı kolaylaştırıyor

Tarayıcının kullanıcı dostu bir yapıda olduğunu dile getiren Serkan Çağlıyan, birçok sürecin otomatikleştirildiğini kaydetti. Çağlıyan; “Örneğin, ışık şemaları manuel olarak pozlama, kontrast veya gri dengesi telafi etmeye gerek kalmadan değiştirebilir ve zaman içinde tutarlı ve tekrarlanabilir sonuçlar sağlamak için sıcaklık sürekli olarak izlenir. Metis DRS 2020 DCS’nin kendisi uzmandır ve teknik detaylarla kendisi ilgilenir. Bu ise ahşaptan, mermere, seramikten tekstile kadar farklı malzemelerle çalışmalarda manuel hataların önüne geçmeyi sağlar” dedi.

Pigment Reklam Metis DRS 2020 DCS’ı Pazara Sundu
Pigment Reklam Metis DRS 2020 DCS’ı Pazara Sundu

Tarama sonrası swissQprint ile başarıyla baskı yapılıyor

Perakende pazarında, etkinlik ve organizasyon işlerinde özel parça baskılara veya üretimlere ihtiyaç duyulduğuna değinen Çağlıyan, Metis DRS 2020 DCS 3D tarayıcı sayesinde özgün parçaların gerçek detaylarda ve görünümde elde edilebildiğini, bunun ise katma değeri yüksek üretime imkan verdiğini söyledi. Metis’in bu gelişmiş 3D tarayıcısının temsil ettikleri baskı makineleri markası swissQprint’in gelişmiş UV baskı makineleri ile tam bir entegrasyon uyumu sağladığını ifade eden Çağlıyan, taramadaki detayların baskıda da başarıyla alınabildiğini aktardı. Çağlıyan sözlerini şöyle bitirdi; “swissQprint bizim UV baskıdaki amiral markamız. Flatbed alanında pazarda başarısını ispatlayan 3 nesil Oryx, Impala ve Nyala modelleri geliştirdi. Son olarak, firma ilk roll to roll UV baskı makinesi karibu’yu tanıttı. Başarılı baskı çözümleri için özgün eserlerden, parçalardan sağlanan tarama verileri bu makinelerimizde nihai görünümlerine kavuşuyor ve pazarla buluşuyor. Baskıcılara komple çözüm sağlayıcı olarak yeni bir çözüm sunuyoruz. 3D tarama işinin daha fazla potansiyele sahip olduğunu önümüzdeki günlerde göstereceğiz.”

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler