Ana Sayfa » Dokuma » Prelle 200 yıllık ipek kumaş geleneğini inovasyonla birleşiyor

Prelle 200 yıllık ipek kumaş geleneğini inovasyonla birleşiyor

Lüks kumaş üreticisi Prelle’in ipek kumaşları bugün hala çok sayıda devlet sarayının odalarını süslüyor.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Fransa’nın Lyon şehrinin en eski ipek üreticilerinden biri olan, alanında tek aile şirketi Prelle, kralların kumaşı olarak da bilinen ipek kumaş üretimini nesillerdir aralıksız sürdürüyor. Dokumaları Versailles, Compiègne, Fontainebleau ve Louvre gibi pek çok devlet sarayı odalarında yer alan Prelle, bir yandan ipek kumaş geleneğini yaşatırken diğer yandan da tekstil üretiminde yeniliği teşvik ediyor.

Firmanın yöneticileri Prelle ve Verzier aileleri köklerine bağlı kalarak, Fransa’da ipek dokuma sanatını yaşatıyor. Geçmişi 18. yüzyıla kadar uzanan bu aile şirketinin işyeri, yüzyılı aşkın bir süredir Fransız ipek sanatının eski merkezi olan Lyon’da aynı yerde bulunuyor. Bugün ise Guillaume Verzier, değerli tarihi parçaları Dornier teknolojisiyle yeniden hayata döndürüyor.

Prelle ve DORNIER gelenek ve kaliteyi birleştiriyor

Ailenin beşinci neslinden Guillaume Verzier ve onun altıncı nesilden kızı Sabine Verzier, atalarının geleneklerini sürdürürken aynı zamanda da yeniliğe önem veriyor. Prelle dokumada, DORNIER P2 rapierli dokuma makinelerini kullanıyor. DORNIER dokuma makinelerinin Jakarlı versiyonda kurulumu gibi çok sayıda teknik geliştirme, bu ünlü kumaş üreticisinin olanaklarını ve esnekliğini genişletiyor.

İlk Dornier P2 rapierli dokuma makinesini 2020 yılında teslim alan Prelle, kültürel mirasın kopyalanmasında daha başarılı hale geldi. DORNIER SyncroDrive® tahrik konseptine ek olarak, en yeni, daha kompakt dokuma makinesi nesli; iyileştirilmiş bir ağızlık geometrisi ve geliştirilmiş pozitif kontrollü merkezi transfer ile üretkenliği artırıyor. P2’de ayrıca, 16’ya kadar rengin daha verimli bir şekilde işlenmesini sağlayan patentli renk seçici ve besleme sistemi (DisCoS®) de bulunuyor. Prelle ve DORNIER, bu iş birliği sayesinde gelenek ve kaliteyi özel bir şekilde iç içe geçiriyor.

Prelle 200 yıllık ipek kumaş geleneğini inovasyonla birleşiyor
Prelle 200 yıllık ipek kumaş geleneğini inovasyonla birleşiyor

“Bu hem bir onur hem de bir ayrıcalık”

Dornier P2 rapierli dokuma makinesinin sağladığı güçle Prelle, kraliyet konutlarında ve saraylarda bulunan eski desenlere uygun kumaşları yeniden üretmenin yanı sıra, son yıllarda restorasyon çalışmalarına da giderek daha fazla katılıyor. Bu işlemler büyük bir el becerisi ve yetenek gerektiriyor. Örneğin Versailles Sarayı’ndaki kralın yatak odasında, ipek kumaşları altın ipliklerle restore etmek 23 yıl sürdü. Geçmişte Lyon’daki 400 ipek dokumacıdan ayakta kalan ikisinden biri olan Guillaume Verzier; “Bu hem bir onur hem de bir ayrıcalık. Eşsiz bir bilgi birikimi” dedi.

Gücünü ortak yetkinliklerden alıyor

İki yüzyılı aşkın süredir fabrikanın gücü, bir çizim hazinesi olan ‘cabinet des dessins’ olmuştur. Bu ipek dokumacı ve tasarımcı arasındaki iş birliği geleneği, bugün hala şirketin profilini karakterize ediyor. Ortak yetkinlikler, aynı zamanda Prelle fabrikasının yaratıcı insanlara, mimarlara, dekoratörlere ve tasarımcılara çok yakın bir iş birliği sunmasına olanak tanıyor.

Tekstil Dokuma Haberleri

Groz-Beckert yeni ürünleriyle ITMA Asia’da

Geçen yıl pandemi nedeniyle bu yıla ertelenen ITMA Asia + CITME fuarı 12-16 Haziran tarihleri arasında Şanghay’daki Ulusal Fuar...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied