Ana Sayfa » Güncel » Premiere Vision Istanbul’dan Üzen Veda

Premiere Vision Istanbul’dan Üzen Veda

Türkiye’de gerçekleştirilen uluslararası nitelikteki tekstil fuarlarından biri daha hayatının sonuna geldi. 2016 yılında, Texworld Istanbul fuarında yaşandığı gibi, Premiere Vision Istanbul da gerekli talep olmadığı gerekçesiyle Türkiye’den çekildi.

Premiere Vision İstanbul ’dan Üzen Veda
Premiere Vision İstanbul ’dan Üzen Veda

2014 yılından bu yana, yılda 2 defa organize edilen iplik & elyaf, kumaş ve aksesuar fuarı Premiere Vision Istanbul artık düzenlenmeyecek. 2019 yılındaki son edisyonunu 20-22 Mart tarihleri arasında gerçekleştiren fuarın sonbahar edisyonunun Ekim ayında gerçekleştirilmesi gerekiyordu. Ancak yeterli ilgi ve talebin olmaması nedeniyle fuar şirketi organizasyonu iptal etti. Premiere Vision fuarının resmi sitesinde Istanbul fuarının listeden çıkarıldığı görülüyor. Premiere Vision Association ve GL Events Group tarafından Fransa, ABD ve Türkiye’de gerçekleştirilen fuarlar, bundan sonra sadece Fransa ve ABD ayaklarında devam edecek.

Tekstil üreticilerinin en son koleksiyonlarını sunduğu ve küresel pazarla buluşma fırsatı yakaladığı; yeni trendlerin sergilendiği Premiere Vision fuarları 40 yıllık geçmişleriyle sektörde önemli bir ağırlığa sahip bulunuyor. Diğer bir önemli fuar olan Texworld Paris fuarına geçmişte Türk tekstilcilerin katılımda yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle, Premiere Vision fuarlarına ilgileri her zaman yoğun olmuştu. İlerleyen süreçte Türk tekstilciler her iki fuarında en önemli katılımcıları arasında öne çıkmayı başardı.

Bölgemizdeki ekonomik ve siyasal sorunlar Premiere Vision Istanbul fuarının sonunu hazırladı

Türk tekstil sektörünün artan pazar gücü nedeniyle 2014 yılı itibariyle Premiere Vision Paris ve New York’un yanı sıra, İstanbul’da gerçekleştirilmeye başlandı. Premiere Vision Istanbul fuarı özellikle Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) ve Doğu Avrupa ülkelerinden alıcıları hedef aldı. Fuar ilk gününden itibaren, başta İTHİB ve UTİB olmak üzere Türkiye’nin önemli tekstil ve konfeksiyon ihracat örgütleri ve dernekleri tarafından desteklenerek, güçlü bir seyir takip etti. Ancak Türkiye ve çevre bölgesinde yaşanan siyasal ve ekonomik sorunlar nedeniyle alıcı heyetlerinde ve katılımcı rakamlarında düşüşler yaşandı. Bu ise sonunda fuarın iptaline yol açtı.

Fuarın Fransız organizatör firmaları yaşanan ilgisizlik ve düşen yoğunluk nedeniyle İstanbul fuarının iptal edildiğini, ancak İstanbul’daki ofislerini kapatmayacaklarını duyurdu. Yetkililer Paris ve New York’taki fuarlara odaklanacakları bilgisini paylaştı.

Messe Frankfurt tarafından İstanbul’da 2014 yılında organize edilmeye başlanan Texworld Istanbul fuarları da, 2016 yılında iptal edilmişti. Texworld fuarları da Paris ve New York edisyonlarını gerçekleştiriyor.

Güncel Haberler

Textilegence Mart – Nisan 2021 sayısı yayınlandı

Zorlu dönemler belki de en iyi fırsatlar için en uygun zamandır. Textilegence Mart Nisan 2021 sayısında bütün hızıyla süren...

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...

Pazar dengeleri bozulurken konfeksiyon ve tekstil sektörü yolunu arıyor

Covid-19 pandemisinin getirdiği kapanma ve evden çalışma gibi yeni koşullar, hazırgiyim ürünlerine olan talebi önceki döneme göre azalttı. Buna...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied