Ana Sayfa » Güncel » Primark giysi tedariki için rotayı Türkiye’ye çevirdi

Primark giysi tedariki için rotayı Türkiye’ye çevirdi

Primark, coronavirüs nedeniyle diğer üretici ülkelerden alım gerçekleştirmek için görüşmeler yürütüyor.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Coronavirüs salgını nedeniyle tekstil tedarik zincirinde yaşanabilecek sorunlara karşı, hazırgiyim ve perakende firmaları Türkiye’den alım yapma konusunu ciddi olarak görüşmeye başladılar. İngiltere merkezli giyim perakende markası Primark ’ın sahibi olan Associated British (AB) Foods’un finans biriminin başında bulunan John Bason, Reuters’e bu yönde bir açıklama yaptı. Buna göre marka Çin’den gelen giyim malzemelerinde aksama yaşanması durumunda Türkiye, Bangladeş, Kamboçya, Vietnam ve Doğu Avrupa’daki mevcut tedarikçilerle görüşmelerde bulunuyor.  Bason yaptığı açıklamada, Primark’ın toplam giyim malzemeleri ithalatında Çin’in %40’dan fazla payı olduğunu açıkladı.

Çin yeni yılı öncesinde oluşturulan iyi stok seviyesinin önümüzdeki birkaç ay boyunca yeterli olacağı kaydedilirken, fabrika üretimlerinde gecikmelerin uzaması halinde arz kıtlığı riskinin artacağı belirtildi. Firma, diğer bölgelerdeki mevcut tedarikçilerle bir adım atmak dahil olmak üzere risk azaltma stratejilerini değerlendirdiklerini duyurdu. Primark tedarik süreciyle ilgili olarak Çin’deki tedarikçileriyle yakın bir şekilde çalıştığı bilgisini paylaştı.

Primark giysi tedariki için rotayı Türkiye’ye çevirdi
Primark giysi tedariki için rotayı Türkiye’ye çevirdi

Primark için satış artış tahmini

John Bason, potansiyel tedarik boşluğunu gidermek için diğer üreticilerle görüşmeler yapılmasına karşın, bazı parçaların Çin dışında yapılamayacağı bilgisini verdi. Bason; “Bu yüzden Çin’deki tüm eksiklikleri yerine koymayı garanti etmiyoruz” dedi. Bason, tüm AB Foods grubu ele alındığında, bu etkilerin çok önemli bir seviyede olmadığını, grubun bu yıl geçen yıla göre daha yüksek satış ve karlılık beklediğini ifade etti.

Primark’ın 2020 yılının ilk yarı satışlarını, %4.2 arttırması bekleniyor. İngiltere’deki satışların %3.9, Euro bölgesindeki satışların ise %5,3 artması tahmin ediliyor.

Primark, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İspanya, Portekiz, Almanya, Hollanda, Avusturya, Fransa, İtalya, Slovenya ve ABD’de mağazaları bulunan büyük bir perakende grubudur. İrlanda Dublin’de bulunan alım ve satım ekipleri, her sezonun en önemli moda trendlerini en iyi yansıtan moda ürünlerini bulmak; ve satın almak için uluslararası seyahatlerde bulunuyor. Primark’ın ürün yelpazesinde kadın giyim, iç giyim, çocuk giyim, erkek giyim, ayakkabı, aksesuar, çorap, güzellik ve ev eşyaları yer alıyor.

Türk tekstil ve hazırgiyim endüstrisinin temsilcileri, Çin’de yaşanan coronavirüs salgını ve etkileri nedeniyle Türkiye’ye 2 milyar dolarlık sipariş kayması bekliyor.

Durak Tekstil’in acı kaybı

Güncel Haberler

Textilegence Temmuz Ağustos 2021 sayısı ile yaz canlanıyor

Yeniden normalleşmenin başladığı haziran ayından itibaren birçok sektörde ciddi bir canlanma görülüyor. Yaz aylarına denk gelen bu dönemde tekstil ve...

Yeşim Tekstil Ağrı ilinde yatırımlarını sürdürüyor

Hazır giyim ve ev tekstili alanında faaliyet gösteren Yeşim Tekstil Ağrı yatırımlarıyla bölgenin ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimini desteklemeyi sürdürüyor....

TGSD rekabette sürdürülebilirlik ve dijital dönüşüme vurgu yapıyor

Türk tekstil ve giyim sektörünün önde gelen çatı örgütlerinden Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Türkiye’nin hazır giyim ihracatının yarısından...

Aksa Akrilik akıllı tekstile yatırım yapıyor

Aksa Akrilik ‘Girişimciliğe Değer’ programı ile yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojiler geliştiren projelere destek olmaya yeni İltema yatırımıyla devam ediyor....
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied