Hesabım

Ana Sayfa » Eğirme » Rieter COMPACTeasy; kompakt iplik üretiminde kalite ve kolaylık

Rieter COMPACTeasy; kompakt iplik üretiminde kalite ve kolaylık

FGT firması kompakt iplik üretiminde Rieter’in COMPACTeasy çözümünün sunduğu kalite, kolaylık ve esneklikten faydalanıyor.

Yağmur Melis Şimşek
Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

Özbekistan’ın önde gelen tekstil şirketlerinden Global Textile Group, Fergana Global Textile (FGT) fabrikasında, ring ipliğini kompakt ipliğe dönüştürmek için Rieter’in COMPACTeasy çözümünü kullanıyor. Kompaktlama aparatını mevcut ring iplik makinesi G 37’nin üzerine monte eden FGT, bu sayede daha yüksek iplik kalitesi ve sonraki işlemlerde daha iyi performans sağlıyor; ayrıca, ring iplik ile kompakt iplik üretimi arasında geçiş yapabilme avantajından da faydalanıyor. Şirketin Fergana Global Textile fabrikası günde 26 ton karde iplik ve 12 ton penye kompakt ipliğin yanı sıra pamuk ve polyesterden 20 ton karışımlı iplik üretimi yapıyor. Dikey entegre bir işletme olarak kendi tarlalarında yetiştirilmiş pamuğu kendi çırçırlama tesislerinde işleyen şirket, bunun yanı sıra boyalı örme kumaş üretimi de gerçekleştirmeye başladı. Şirketin Oekotex Standard 100 sertifikalı iplik ve kumaşları, çoğunlukla Avrupa’daki büyük markaların dikiş ve örme fabrikaları tarafından satın alınıyor.

Fergana Global Textile CEO’su Otabek Nishanov COMPACTeasy kompaktlama aparatının sunduğu avantajları şu şekilde açıkladı; “E 86 penye makineleri ve COMPACTeasy kompaktlama aparatının ring iplik makinemize monte edilmesi, Rieter saha hizmet ekibinin mükemmel hizmeti ve zamanında desteğiyle gerçekleşti. Kompaktlama aparatı, bize, mevcut donanımı kullanarak ipliklerimize değer katma fırsatını verdi. Bu yalnızca kumaş üretimimizi güçlendirmekle kalmıyor, müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamamıza ve yeni iş ortaklıkları kurmamıza yardımcı oluyor.”

COMPACTeasy ile daha az tüylülük ve daha yüksek mukavemet

COMPACTeasy ile ring iplikten kompakt ipliğe

Rieter’in E 86 penye makineleriyle COMPACTeasy kompaktlama aparatının kombinasyonu, FGT’nin ring ipliği kompakt ipliğe dönüştürmek için ciddi montaj işçiliği ve yüksek yatırım maliyeti gerektirmeyen basit bir çözüm arayışına yanıt veriyor. COMPACTeasy, ilave enerji tüketimi olmaksızın yoğun çift kompaktlama sağlayan y şekilli kanalı bulunan bir kompaktlama sistemine sahip bulunuyor. İplik kalitesini hem kompaktörün y kanalı, hem de elyafa çekim sistemi alanında (en az kılavuzluğa tabi olduğu alanda) etki eden entegre pim belirliyor. Kompaktlama aparatı mevcut makinelere kolayca retrofit olarak uygulanabiliyor.

%7 daha fazla verimlilik

FGT, iplik hazırlıkta E 86 penye makinelerini kullanarak ve G 37 ring iplik makinelerine COMPACTeasy kompaktlama aparatını monte ederek ring ipliğini kompakt ipliğe dönüştürdü. Penye kompakt ipliğin üretilmesiyle G 37’deki verimlilik %7 artırılırken, COMPACTeasy aparatının kullanıldığı ve kullanılmadığı durumlarda üretilen ipliğin kalitesini karşılaştırmak için kompaktlama aparatı birkaç eğirme pozisyonunda devre dışı bırakıldı. Sonucunda penye ring ve penye kompakt iplik (%100 pamuk ve iplik numarası Ne 30) aynı makinede üretilerek, düzensizlik sonuçlarının ring ve kompakt iplikler için benzerlik gösterdiği sonucuna varıldı. Tüylülük ve mukavemet bakımından, kompakt iplikte çok daha iyi kalite sonuçları elde edildi ve tüylülük değerinin %28 daha düşük ve mukavemet değerinin %12 daha yüksek olduğu görüldü.

FGT CEO’su Otabek Nishanov, COMPACTeasy’den memnun Kompaktlama aparatı bize; mevcut donanımı kullanarak ipliklerimize değer katma fırsatını verdi

COMPACTeasy değişen pazar talepleri karşısında esneklik sunuyor

COMPACTeasy daha yüksek iplik kalitesi sunmasının yanı sıra aynı zamanda sonraki işlem aşamaları üzerinde de olumlu bir etki yaratıyor. Örme makinelerinin kompakt ipliği işleme sürecinde gösterdiği daha iyi performansı tespit eden FGT, bu durumu üretilen kumaşlarda görülen daha az boncuklanma ile teyit etti. Kompaktlama aparatı, gerektiğinde yeniden ring iplik üretmek için herhangi bir ekipman kullanılmadan G 37’den kolayca çıkarılabiliyor. Bu seçenek, üreticilere sürekli değişen pazar talepleriyle karşı karşıya kalındığında yüksek düzeyde esneklik sağlıyor.

Tekstil Eğirme Haberleri

Oerlikon Barmag 100. yılını kutluyor

2007 yılından bu yana İsviçreli Oerlikon grubunun bir markası olan Barmag, yüz yıl önce yapay elyaf endüstrisi çağı başladığında...

Özel Haberler