Ana Sayfa » Eğirme » İplikhanenizden en iyi şekilde yararlanın

İplikhanenizden en iyi şekilde yararlanın

Rieter Kompakt Eğirme Sistemiyle daha fazla para kazanın.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

COVID-19’un neden olduğu mevcut durum, iplik endüstrisindeki önceliklerin değiştiği anlamına geliyor. Mevcut sistemden en iyi şekilde yararlanmak gerekiyor. Ancak, COVID-19’dan sonra, ciddi biçimde yüksek nakit akışı sağlayan Rieter kompakt iplik sistemlerinde olduğu gibi, yeni sistemlere yatırımların yapılacağı bir zaman gelecek.

Rieter kompakt iplik sistemi; yüksek performanslı tarak C 80, penye makinesi E 90, ring iplik makinesi G 38 ve kompaktlama aparatı COMPACTdrum ile, çok iyi iplik kalitesi, mümkün olan en yüksek esneklik seviyesi ve düşük üretim maliyetleri ile biliniyor. Eksiksiz bir Rieter sistemi, hammaddeden ipliğe kadar tüm eğirme prosesi boyunca Rieter’in uzmanlığından yararlanır.

Üretim maliyetlerini etkileyen faktörler nelerdir? Bu örnekte, gömleklik kumaşlar için Ne 60 numarasında penye pamuk ipliği üretmek için kompakt iplik eğirme sistemi kullanıldı. Rieter sistemi, farklı üreticilerden makinelerle donatılmış ‘karma iplik işletmesi’ ile karşılaştırdı. Rieter sistemleri, hammadde kullanımı, enerji gereksinimleri, personel ve alan gereksinimleri söz konusu olduğunda oldukça etkileyicidir. Üretilen nakış akışı, mükemmel bir şekilde senkronize olan ve tek bir kaynaktan sağlanan bu komple sistemin olağanüstü ekonomisini gösteriyor.

İyi hammadde kullanımı

Harman hallaç hattı VARIOline’da mikro elyaf tutamları, VARIOset ve kademeli temizli işlevi kombinasyonu sayesinde optimum hammadde kullanımı sağlanır. Etkili bir harman hallaç işlemi, hammaddenin başlangıçtan itibaren iyi açılmasına bağlıdır. Otomatik balya açıcı A 12, balyaları mikro elyaf tutamlarına ayırabilir. Devamındaki harman hallaç prosesinde küçük tutamlardan çöp ve tozun alınması oldukça verimli ve hassastır.

Yüksek performansı C 80 tarakları; 40 aktif şapkalı maksimum teknolojili taraklama alanları ve ayrı ayrı donatılabilen ön ve son taraklama bölgeleri sayesinde, aynı şerit ve iplik kalitesini korurken iyi elyaf kaybını azaltır. Yüksek kaliteli teknoloji bileşenleri ve penye makinesi E 90’ın optimum şekilde koordine edilen tarama hareketleri, aynı zamanda iplik kalitesini korurken daha az penye telefi çıkarılmasına olanak tanıyor. Tüm eğirme işlemi boyunca bu, %1 oranında hammadde tasarrufu sağlar.

Enerji tasarrufu

Rieter kompak iplik makineleri enerji tasarrufu sağlar. Bu, aynı zamanda COMPACTdrum sıkıştırma aparatı ile kombine edilmiş Rieter ring iplik makineleri için de geçerlidir. Sıkıştırma aparatının elyafları sıkıştıran (yani kompresleyen) elek tamburu optimize edilmiş ve sıkıştırma bölgesi gerekli minimum düzeye indirilmiştir. Bu nedenle, sıkıştırma için gereken enerji çok düşüktür, her iğ başına diğer tedarikçilerden gelen sıkıştırma çözümlerinden yaklaşık beş ila sekiz watt daha düşüktür. Proses boyunca enerji tasarruflu tahrik konseptleri ve yenilikçi makine bileşenleri ile Rieter sistemi, mümkün olan en yüksek verimlilik seviyelerini korurken, %10 enerji tasarrufu sunabilir.

Azaltılmış personel ve alan gereksinimi

Rieter makinelerinin yüksek verimliliği, makine sayısında bir azalma sağlayarak, ‘karışık sistem’ kullanan bir prosese kıyasla çok fazla alan tasarrufu sağlar. Yukarıda belirtilen vaka çalışmasında, Rieter iplik işletmesi bir kompakt iplik makinesi, bir regüleli cer makinesi, bir penye makinesi ve ‘karışık sistemden’ daha az olarak iki tarak gerektirir. Cer makinelerinde olduğu gibi yerden tasarruf sağlayan makine konseptleri de daha kompakt bir iplik işletmesi yerleşimine yol açar. Bu yaklaşık %7 (750 m2) alan tasarrufu sağlar ve bu nedenle bina yatırım ve bakım maliyetlerini düşürür.

Az sayıda makine ve dolayısıyla azaltılmış operatör iş yükü sayesinde, otomatik fitil bobini transport sistemi SERVOtrail ve homojen bir tasarıma sahip kullanıcı dostu makineler, %6 daha az personel gereklidir. Bu nedenle personel daha verimli görevler için kullanılabilir.

Düşük üretim maliyetleri sayesinde daha yüksek nakit akışı

Hammadde kullanımı, enerji ve işçilik maliyetleri, faiz oranları, iplik ve tarak altı satışı ve devam eden işletme maliyetleri dikkate alarak; penye kompakt eğirme prosesi için Rieter sistemi için hesaplanan toplam üretim maliyetleri, farklı tedarikçilerden alınan bir çözümden daha düşüktür. Bu, gösterilen örneğe göre Rieter kompakt eğirme sistemine yatırım yapan müşterilerin ‘karışık iplik işletmesini’ tercih eden müşterilere kıyasla yılda 250 bin ABD doları daha yüksek bir nakit akışı ürettiği anlamına geliyor.

Rieter kompakt ile iplikhanenizden en iyi şekilde yararlanın
Rieter kompakt ile iplikhanenizden en iyi şekilde yararlanın

Ek avantaj olarak maksimum esneklik

Ring iplik makinesi G 38’in kompaktlama aparatı COMPACTdrum ile kombinasyonu iplik üretiminde esnekliği değer veren müşteriler için idealdir. COMPACTdrum, ring ve kompakt iplik arasında geçiş yapmayı kolaylaştırır, çünkü kompaktlama cihazı ring iplik makinesine kolayca takılabilir ve çıkarılabilir. COMPACTdrum yeni bir ring iplik makinesi ile tedarik edilebilir ve mevcut Rieter ring iplik makinelerine sonradan donatılabilir. Ek olarak, G 38 yüksek kaliteli özel iplikler üretebilir. Her G 38’e entegre edilen şantuklu iplikler için entegre VARIOspin sistemi sayesinde, müşteri sadece bir düğmeye dokunarak standart ve şantuklu iplikler arasında geçiş yapabilir. COMPACTdrum’a sahip G 38, tüm hammaddeler ve iplik numaraları için uygundur.

Tekstil Eğirme Haberleri

Durak Tekstil Aramid İplikleri Yüksek Isıya Karşı Başarılı Performans Gösteriyor

Durak Tekstil geç tutuşur özellikteki aramid dikiş ipliği çeşitleriyle artan talebe yanıt veriyor. Yüksek performanslı Durak Fire Safe P-Aramid®...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied