Hesabım

Ana Sayfa » Teknik Tekstiller » Sasa’nın siparişleri salgın nedeniyle %20 arttı

Sasa’nın siparişleri salgın nedeniyle %20 arttı

Yılda 700 ton polyester üretim kapasitesiyle SASA, coronavirüs nedeniyle siparişlerde %20 artış elde etti.

Fatih Cengiarslan
Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Türkiye’nin en büyük polyester üreticisi SASA, coronavirüs salgını nedeniyle siparişlerinde %20 artış elde etti. Adana merkezli firma yılda 700 bin ton polyester üretiyor ve bu üretimin yaklaşık %60’ı sağlık, hijyen ve ambalaj malzemeleri üreticilerine tedarik ediliyor.

SASA Genel Müdürü İrfan Başkır Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, 2019’un planladıkları yatırımların yavaş yavaş devreye girdiği bir başlangıç yılı olduğunu dile getirdi. Erdemoğlu Holding bünyesindeki SASA’nın ciddi bir yatırım hamlesini hayata geçirdiğini belirten Başkır, polyester elyaf tesisinin devreye alınmasıyla birlikte polyester üretim kapasitesinin yıllık 350 bin tondan 700 bin tona çıktığını hatırlattı. 250 milyon dolarlık elyaf tesisi yatırımı yapıldığını belirten Başkır; “Bu yıl mayıs ayında ikinci faz, haziran ayında da üçüncü faz yatırımlarıyla kapasitemiz 1,4 milyon ton seviyesine ulaşacak” dedi.

Sasa; yurtdışı talebinde ciddi artış yaşandı

İrfan Başkır ürettikleri polyesterlerinin ev tekstilinden hijyene, medikal ürünlerden ambalajlara kadar birçok farklı sektörde kullanıldığını söyledi. Tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle bir talep artışı yaşadıklarını açıklayan Başkır, sözlerini şöyle sürdürdü; “Coronavirüs salgını nedeniyle hem iç piyasadan hem de yurt dışı müşterilerimizden yaklaşık yüzde 20’lik artışla ilave siparişler aldık. Mevcut kapasitemizi de hızlı bir şekilde bu taleplere cevap verecek şekilde organize ettik. Sipariş artışının büyük bölümü yurt dışından kaynaklandı. Tekstil alanındaki kullanımda olası bir düşüşü, diğer sektörlerdeki artışla çok rahat bir şekilde kompanse edebileceğimiz bir dönem geçireceğimize inanıyorum.”

Sasa siparişleri salgın nedeniyle %20 arttı
Sasa siparişleri salgın nedeniyle %20 arttı

Yerel tedarikin önemi açıkça görüldü

İrfan Başkır, salgın dolasıyla bir kez daha yerli üretimin öneminin görüldüğünü kaydetti. Başkır, SASA’nın yaptığı yatırımların hem cari açığın azaltılmasına hem de hammadde ihtiyacının yerel olarak tedarik edilmesine katkı sağladığını vurguladı.

Mevcut yatırım süreçlerinin tamamlanmasından sonra farklı alanlarda da çalışmaların süreceği bilgisini veren Başkır; doğada çözünebilir nitelikte ambalaj ürünleri konusunda AR-GE departmanının çalışmalar yürüttüğünü sözlerine ekledi.

SASA ’nın bağlı olduğu Erdemoğlu Holding, aynı zamanda coronavirüs salgını karşısında milli dayanışmayı güçlendirmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ kampanyasına 3 milyon TL  bağışta bulundu. Holding ayrıca bu süreçte hiçbir işçinin çıkarılmadığını ve ücretlerde herhangi bir kesinti yapılmadığını da duyurdu.

Bülten Aboneliği

Dijital Dergi Aboneliği (Yıllık 200TL)

Teknik Tekstiller Haberleri

TEKSMER başarılı teknik tekstil çalışmalarını sergiledi

Teknik tekstil alanında 2014 yılından bu yana çalışmalar yürüten Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi (TEKSMER), bu süreçte geliştirdiği...

Özel Haberler