Ana Sayfa » Güncel » Sektöre değer katan tekstil ihracatçıları ödüllerini aldı

Sektöre değer katan tekstil ihracatçıları ödüllerini aldı

Türk tekstil sektörü geçen yıl pandemiye rağmen 10 milyar dolara yakın ihracat ile başarılı bir performans sergiledi.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

2020 yılında gerçekleştirilen 10 milyar dolarlık ihracatın yaklaşık yarısına katkı sağlayan başarılı tekstil ihracatçıları ‘İTHİB İhracata Değer Katanlar’ ödül töreninde ödülleriyle buluştu. Ödül töreninde 35 platin, 59 altın, 74 gümüş ve 302 bronz olmak üzere toplam 470 firma ödül alırken, 652 firma ise başarı sertifikası almaya hak kazandı; İhracatını en çok artıran firma, 2020 yılında üye olup en çok ihracat gerçekleştiren firma, en çok ülkeye ihracat gerçekleştiren firma, en katma değerli ihracat gerçekleştiren firma, hedef ülkelere en fazla ihracat gerçekleştiren firma kategorilerinde de özel ödüller verildi. Törende platin ödülü alan ilk beş firma AK-PA Tekstil, Kordsa, Zorlu Dış Tic., Greif FPS Turkey ve ORMO Yün İplik olarak açıklandı.

Tekstil ihracatçıları yılı yaklaşık 10 milyar dolar ihracat ile kapattı

Ülke ihracatına katkı sunan ve ödül kazanan tüm firmaları tebrik eden İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, ihracatla kalkınan Türkiye ekonomisi için herkese büyük sorumluluklar düştüğünü belirtti. Amaçlarının üretim ağını geliştirmek, yeni istihdam yaratmak, ihracatı artırmak ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamak olduğunu dile getiren Öksüz ödül töreninde şunları söyledi:

“2020 yılında salgının tüm olumsuz etkilerine rağmen 10 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştirdik. Küresel ihracattan aldığımız payı artırarak dünyanın en büyük 5. tekstil ihracatçısı olduk. Avrupa Birliği’ndeki pazar payımızı yüzde 15’ten yüzde 17’ye çıkardık. 2021 yılında ise tarihi zirveye sizlerin katkısıyla adım adım yaklaşıyoruz. Ocak-Eylül döneminde tekstil sektörü ihracatımız 2020 yılına göre yüzde 39,5, 2019 yılına göre ise yüzde 26,2 oranında artarak 9,4 milyar dolar değerinde gerçekleşti. Hazır giyim sektörü ile birlikte istihdamımız 1,2 milyona ulaştı. Sanayi üretim endeksimiz 141,8 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Tüm bu ekonomik göstergelerin paralelinde hazır giyim sektörü ile birlikte tekstil sektörümüz Türkiye’nin en büyük ihracatçı sektörleri konumuna yükseldi.”

Sektöre değer katan tekstil ihracatçıları ödüllerini aldı

Tekstil sektörünün ihracat hedefi 12 milyar dolar

Uzun vadede dünyanın en büyük ilk 3 tekstil ihracatçı ülkesinden biri olmayı hedeflediklerini söyleyen Öksüz; “Sektörümüzün önündeki rakiplerini geçmemesi için hiçbir sebebi yok. Zira alt yapımız da nitelikli istihdam gücümüz de güçlü tekstil firmalarımız da bu hedeflere ulaşacak birikime sahip. 2021 yılının ilk 9 ayında gerçekleştirdiğimiz 9,4 milyar dolar ihracat sektörümüzün başarı çıtasını bir basamak yukarı taşıdığını gösteriyor” dedi.

“Hedef belli; bu hedeflere el birliği ile ulaşacağız” diyen Öksüz, gerçekleştirdikleri sürdürülebilirlik çalışmaları, Ar-Ge ve inovasyon kapasite programı, Ur-Ge projeleri ve fuarlarıyla kısa vadede 12 milyar dolar ihracat, orta vadede ise Dünya’nın en büyük ilk 3 tekstil ihracatçısı ülkesinden biri olmak için çalışmalarına devam edeceklerini açıkladı.

Türkiye’nin döngüsel ekonomi ve sürdürülebilirlik odaklı ilk Ur-Ge projesi

İhracatçı Birlikleri arasında organize edilen tek sektörel ihraç ürünleri fuarı konumundaki “i Of The World – New York” fuarlarıyla ABD’nin önde gelen markalarını kumaş firmalarıyla buluşturduklarını aktaran Ahmet Öksüz, teknik tekstil ve Konfeksiyon Yan Sanayi Ur-Ge projelerini başarılı bir şekilde sürdürdüklerini söyledi. Öksüz, Türkiye’nin döngüsel ekonomi ve sürdürülebilirlik odaklı ilk Ur-Ge projesi olacak Sürdürülebilir Tekstiller Ur-Ge projeleri için firmalardan talep toplayarak Bakanlığın onaylarına sunduklarını dile getirdi.

Tekstil sektörünün ihracat hedefi 12 milyar dolar

Hedef 5 yılda 300 milyar dolar ihracata ulaşmak

Ödül töreninde konuşma yapan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, bu yıl tekstil sektöründe Cumhuriyet tarihi rekoruna doğru adım adım ilerlediklerini belirtti. Şimdi, yeni hedeflerinin 5 yıl içerisinde 300 milyar dolar ihracata ulaşmak olduğunu açıklayan Gülle; “Hedefimiz yüksek; ama bunu başaracak azim, inanç ve kararlılık ihracatçılarımızda mevcut. Gerekli kapasite artırımlarıyla, yeni yatırımlarla hem sektörel hem de genel ihracat hedeflerimize tek tek ulaşacağız. Tekstil sektörümüzde de yeni yatırımlara ihtiyaç duyuyoruz” dedi.

“Sürdürülebilirlik risk değil, önemli bir fırsat”

Tekstil sektörünün yeni trendleri yakalamasının oldukça önemli olduğunun altını çizen İsmail Gülle; “Temmuz ayında, Türk Tekstil Sektörü Sürdürülebilirlik Eylem Planı’nı açıkladık. Özellikle, sürdürülebilirlik noktasında tekstil sektörümüz tüm sektörlerimize öncülük etmeli” diye konuştu. Artık dünyanın, yeşil dönüşümü daha yüksek sesle dile getirdiğini belirten Gülle sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle en önemli ihracat pazarımızın bu konudaki hassasiyeti hepimizin malumu. Tüm sanayicilerimizi, üreticilerimizi, tedarikçilerimizi ve ihracatçılarımızı; doğayı ve çevreyi önceleyen bir üretim anlayışına davet ediyorum. Sürdürülebilirlik bizim için risk değil, tam aksine karşımıza çıkan önemli bir fırsat. Biz bunları başardıkça, sürdürülebilirlik noktasında adım adım markalaşacak; dünyayı tüketmeden, dünya için üreteceğiz. İhracatımızın geldiği bu noktada büyük emeği olan tekstil sektörüne değer katanları, ihracat şampiyonlarımızı bir kez daha kutluyorum.”

Güncel Haberler

Türkiye, Paris Anlaşması’nı onayladı, iş dünyası ne diyor?

Tüm dünyadaki sera gazı emisyonlarının yüzde birinden sorumlu olan Türkiye’de, Paris Anlaşması’nın onaylanmasına ilişkin kanun teklifi 6 Ekim 2021...

Mobilya sektörü artan ham madde maliyetlerinden şikayetçi

Mobilya sektörünün çatı kuruluşu MOSFED (Mobilya Dernekleri Federasyonu) üyeleri arasında gerçekleştirdiği anket çalışması ile sektör sorunlarını, sektörün beklenti ve...

Tekstil sektörü online tahsilatla hızla yükseliyor

Eçözüm Bilgi Teknolojileri’nin online tahsilat sistemi Netahsilat, 2021 yılının 9 aylık verilerini açıkladı. Sektörel bazlı paylaşılan verilere göre, tekstil...

VDMA sektörün sürdürülebilirlik misyonunu güçlendiriyor

Küresel tekstil endüstrisinin lider makine tedarikçilerinden Almanya, sürdürülebilirlik konusunda ciddi bir tutum içinde olduğunu gösteriyor. Alman tekstil makinecilerin çatı...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied