Hesabım

Ana Sayfa » Eğirme » Silme robotu iplik kopmalarını azaltıyor

Silme robotu iplik kopmalarını azaltıyor

Oerlikon Barmag silme robotu, proses güvenliğini ve iplik kalitesine olumlu katkı sağlıyor.

Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Oerlikon Barmag’ın iplik üreticilerine sunduğu yeni gelişmiş teknolojisi Silme Robotu, iplik nozüllerinin temizlenmesini manuel olmaktan çıkarıyor. Çin’de birçok büyük iplik üreticisi tarafından uygulanmasının ardından, 2019 yılının sonundan bu yana Hindistan’da ilk silme robotu kullanılıyor. Çinli müşterilerde olduğu gibi, Oerlikon Barmag’ın çözüm performansı burada da kendini gösteriyor: eşit, yüksek kaliteli silme prosesi iplik kopmalarında belirgin bir azalma ve yüksek bir tam sarma oranı sağlıyor. İplik nozüllerinin düzenli silinmesi (temizleme) proses stabilitesi ve iplik kalitesi açısından oldukça önemli.

Hintli iplik üreticisinden üç aylık performans verileri toplanıp değerlendirildi. Sonuç: iplik kopma oranında ürün türüne bakılmaksızın yaklaşık %30 azalma görüldü. Erken çalışma süresi kopmaları %10, bağlama kopmaları ise %40 oranında azalma görüldü. Sonuç olarak tam sarma oranı %3 artarken, atık oranında %0,2 azalma görüldü.

Oerlikon Barmag POY Teknoloji Departmanı Müdürü Stephan Faulstich; “İplik kopmaları her zaman bir sorun olmuştur ve üretim rakamları üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Bu durumda silme robotu katma değerini gözler önüne seriyor” dedi. Sistem, silme döngüleri uyarınca otomatik olarak ve kendi kendine her bir pozisyonu yönetir. Planlanan silme proseslerine ek olarak, doğrudan planlanamayan veya görülemeyen olaylar da mevcuttur. Yönetim işlevselliği sayesinde silme robotu iplik kopması veya paralel silme proseslerini kendiliğinden tanıyabilir ve çözüm sunabilir. Aynısı manüel çağrı için de geçerlidir: aynı sırada farklı bir işlemin de gerekmesi halinde sistem bunu tanır ve çözümleri gösterir.

Silme robotu tüm hatları kapsar. Manüel silmeye kıyasla, silme kalitesi daima aynı kalır. Bu şekilde silmenin hem iplikhanenin proses stabilitesi hem de eğrilen ipliklerin verileri üzerindeki etkisini azaltır. Ayrıca iki temizleme döngüsü arasında üretim zamanı da kazanılır: Manüel silme işleminin 48 saat sonra yeniden bir silme gerektirmesi halinde, robotun kullanılmasıyla iki silme prosesi arasındaki zaman aralığı 60 saate kadar arttırılabilir. Silme robotuyla eğirme prosesinde erişilebilen verimlilik artışı marjinde de kendini gösterir. Örneğin, bir müşterinin silme robotunu kullanılmasıyla aynı iplik için üretim maliyetleri %3’ten fazla azalmıştır.

Silme robotu iplik kopmalarını azaltıyor
Silme robotu iplik kopmalarını azaltıyor

Daha zeki, daha az iş

Silme robotu, operatörün hayatını kolaylaştırıyor. Nozüllerin temizlenmesi otomatik çözümün tam bir örneğidir. Akıllı kontrol sistemi sayesinde Oerlikon Barmag silme robotları yalnızca üretim süresinden, çalışma ve işletim maliyetlerinden tasarruf sağlamakla kalmaz, aynı zamanda İK ve sağlık yönetimi için avantajlar sunar.

Elbette, manuel çalışmanın da kendi avantajları vardır. Bununla birlikte özellikle operatörler başta olmak üzere hiç kimse eğirme kafasındaki nozülleri eliyle silmek istemez. Son derece sıcak bir ortamda, artık eriyiği nozüllerdeki ekstrüde filamentlerden temizlemek için pirinçten bir alet kullanılır. Burada aerosol kutularından bol miktarda silikon yağı püskürtülür. Üretim müdürleri bu son derece ayrıntılı işlemler ve bunların içerdiği maliyetler dolayısıyla bu görevin yerine getirilmesine çok da sıcak bakmazlar.

Bu tür bir bakım işi, pratik olarak otomasyona gereksinim duyduğundan Oerlikon Barmag, silme robotunu geliştirdi. Kontrol ünitesi, üretim sistemi ile iletişim kurabildiği için aynı zamanda akıllıdır. Stephan Faulstich, “Bu akıllı kontrol sistemi makineler ve prosesleri ağ üzerinden birbirine bağlayan, Endüstri 4.0 konseptiyle çok benzer olan çözümün gerçek uzmanlığını içerisinde barındırıyor” diye açıklıyor. Öncelikle bu şu anlama geliyor: tüm silme pozisyonları, çevrimler ve süreler ile ilgili bilgiler yönetim sistemine kaydedilebilir. Robot, elle müdahale olmadan ama sağladığı tüm avantajlarla birlikte otomatik ve güvenli bir şekilde kayıtlı silme aralıklarına erişir.

Silme robotu 48 pozisyonun üstesinden gelebilir

Böylece robot, bütün tek bir üretim hattına karşılık gelen 48 pozisyonun üstesinden gelebilir. Hem silme kalitesi hem de yağ uygulaması gün boyunca sabit kalır. Aynı zamanda buraya yerleştirilen, tenekelerdeki silikon yağı, aslan payını sağlığa ve çevreye zararlı itici gazların oluşturduğundan yalnızca 12 ml yağ içeren elle kullanılan 500 mililitrelik (ml) sprey kutularından çok daha az bir maliyete sahiptir. Bu nedenle yağı tenekelerden uygulamak, sprey kutularının tedarik, depolama ve imha maliyetlerinden tasarruf sağlar.

Bununla birlikte burada daha belirleyici olan şey, eriyik pompasının otomatik bir şekilde ve ‘zamanında’ yukarı çıkmasına ve aşağı inmesine yardımcı olan akıllı kontrol sisteminin etkisidir. Bu sayede pompa durma süreleri bir robot kullanılarak mutlak minimum seviyede tutulabilir ve silme çalışmasının hem polikondenzasyon sistemi proses kararlılığı hem de eğrilmiş iplik verileri üzerindeki etkisi önemli ölçüde azaltılabilir. Ve üretim süreleri iki temizlik çevrimi arasında artırılabilir: manuel proses durumunda 48 saat sonunda temizliğin tekrarlanması gerekirken robot kullanımı, iki temizlik prosesi arasındaki aralığı 60 saate kadar uzatır. Müşteriler hâlihazırda bu tür optimize sürelerden istifade etmektedir: Oerlikon Barmag silme robotları, şimdiye kadar bir yıldan uzun bir süredir Çin’deki iki büyük iplik üreticisi tarafından kullanılıyor.

Bülten Aboneliği

Dijital Dergi Aboneliği (Yıllık 200TL)

Tekstil Eğirme Haberleri

Durak Tekstil, UN Global Compact’in imzacıları arasında yerini aldı

Önde gelen endüstriyel dikiş ve nakış iplikleri üreticilerinden Durak Tekstil, dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifi Birleşmiş Milletler Küresel...

Özel Haberler