Ana Sayfa » Eğirme » Silme Robotu Operatörün Hayatını Kolaylaştırıyor

Silme Robotu Operatörün Hayatını Kolaylaştırıyor

Fatih Cengiarslan
Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Silme Robotu Operatörün Hayatını Kolaylaştırıyor
Silme Robotu Operatörün Hayatını Kolaylaştırıyor

Otomatik bir çözümün en iyi örneği düzelerin temizlenmesidir. Akıllı kontrol sistemi sayesinde, Oerlikon Manmade Fibers, silme robotu sadece üretim prosesini, çalışma ve işletme maliyetlerini düşürmüyor, aynı zamanda İK ve sağlık yönetimi için de fayda sağlıyor.

Elbette, manuel çalışmaların da faydaları var. Bununla birlikte, özellikle operatörler olmak üzere hiç kimse, eğirme kafalarındaki düzeleri elle silmek için hevesli değildir. Son derece sıcak bir ortamda, ekstrüde edilmiş filamentlerden kalan eriyiklerin püskürtme düzesinden çıkarılması için bir pirinç alet kullanılması gerekiyor. Burada, bir çok silikon yağı aerosol kovalarda atomize edilir. Bu son derece ayrıntılı genel ölçü ve maliyetler göz önünde bulundurulduğunda, üretim yöneticileri bu görevi yerine getirme olasılığı, üretim yöneticilerini pek de heyecanlandırmaz.

Oerlikon Manmade Fibers silme robotu geliştirdi

Böyle bir işin otomatik olarak yapılmasına dönük talepler nedeniyle, Oerlikon Manmade Fibers bir silme robotu geliştirdi. Kontrol ünitesinin üretim sistemi ile iletişim kurabilmesi onu akıllı hale getiriyor. Oerlikon Barmag’ın POY Teknoloji Müdürü Stephan Faulstich; “Bu akıllı kontrol sistemi, Endüstri 4.0 konseptine uygun olarak, makineleri ve prosesi iletişim ağına sokan çözümlerin gerçek uzmanlığını içeriyor” dedi. Öncelikle, bu şu anlama geliyor; tüm silme pozisyonları, döngüler ve zamanlar ile ilgili bilgiler yönetim sistemine kaydedilebilir. Robot, kaydedilen silme aralıklarına otomatik ve güvenlikle ilgili bir şekilde, manuel müdahale olmaksızın ve bir dizi avantajla birlikte erişir.

Bu amaçla robot, tüm üretim hattına karşılık gelen 48 pozisyona kadar çalışabilir. Silme kalitesi ve yağ uygulamasının her ikisi de saatlerce sabit kalır. Ayrıca, buraya yerleştirilen kutulardaki silikon yağı, yalnızca 12 mililitre (ml) petrol içeren, elle kullanılan 500 ml sprey kutularının sadece bir kısmına mal olur, çünkü aslan payı sağlığa ve çevreye zararlı olan itici (uçak, uzay mekiği yakıtı gibi) gazlardan oluşuyor. Böylece, teneke kutulardan yağ uygulanmasında; sprey kutularının tedarik edilmesi, depolanması ve bertaraf edilmesi için maliyet tasarrufu sağlanır.

Akıllı kontrol sisteminin faydaları

Bununla birlikte, burada daha belirleyici olan, akıllı kontrol sisteminin, eğirme pompasının yardımıyla otomatik ve sürekli olarak yukarı ve aşağı hareket ettirilebilmesinin etkisidir. Bu amaçla, pompa durmaları bir robot kullanılarak mutlak minimumda tutulabilir. Hem polikondensasyon (çoklu yoğuşma) sistemi proses stabilitesinde hem de eğrilmiş ipliğin iplik datasında silme etkileri önemli ölçüde azalır. Ve üretim süreleri iki temizleme döngüsü arasında da arttırılabilir. Tekrar eden silme işleminin 48 saat sonra yapılması gerekir. Robotun kullanılması, iki silme arasındaki zaman 60 saate kadar uzatılır. Müşteriler şimdiden optimize edilmiş zamanlamadan faydalanıyor; Oerlikon Manmade Fibers silme robotları, Çin’de bir yıldan uzun bir süredir iki büyük iplik üretiminde çalışıyor.

Tekstil Eğirme Haberleri

Uster Quantum 4.0 ile daha fazla güvenlik, önleme ve esneklik

Elyaftan kumaşa kadar kalite yönetim ve kontrol çözümleri sunan Uster Technologies, iplikçilere yeni çözümler sunmayı sürdürüyor. Firmanın Quantum iplik...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied