Ana Sayfa » Güncel » EFI 1,7 Milyar Dolara Siris Capital Group’un Oluyor

EFI 1,7 Milyar Dolara Siris Capital Group’un Oluyor

Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

siris capital group efi satın alma el sıkışma
EFI 1,7 Milyar Dolara Siris Capital Group’un Oluyor

EFI, Siris Capital Group LLC’nin Bir İştiraki Tarafından, Yaklaşık 1,7 Milyar Dolar Değerinde Nakit İşlem Üzerinden Kesin Bir Anlaşmayla, Satın Alınacağını Açıkladı. EFI hissedarları hisse başına 37.00 dolar alacak ve devralmanın 3. çeyrekte tamamlanması bekleniyor. Şirket, 2019’un ilk çeyreğinde 220- 225 milyon dolar gelir elde ettiğini açıklamıştı.

Electronics For Imaging, Inc. (EFI), Siris Capital Group, LLC’nin bir iştiraki tarafından yaklaşık 1.7 milyar dolar değerinde tümüyle nakit bir işlemde şirketin satılması için kesin bir anlaşma imzaladığını 15 Nisan tarihinde açıkladı. Siris, kritik öneme sahip çözümler sunan ve teknoloji değişim aşamasında olan teknoloji şirketlerine yatırım yapan ve değer yaratmaya odaklanan lider bir özel sermayeli şirketidir.

EFI için bir sonraki büyüme aşaması

EFI’nin Yönetim Kurulu tarafından oybirliğiyle onaylanan Anlaşma şartlarına göre, bir Siris bağlı kuruluşu, tüm ödenmemiş EFI hisse senetlerini nakit olarak 37,00 dolar karşılığında satın alacak. Satın alma fiyatı, EFI’nin 12 Nisan 2019’da sona eren 90 günlük hacim ağırlıklı ortalama fiyatına göre yaklaşık %45 oranında daha fazla bir primi temsil ediyor.

EFI, önümüzdeki 45 takvim günü boyunca sürecek olan ‘piyasayı araştırma’ döneminde üçüncü taraflardan alternatif satın alma teklifleri talep edebilir. EFI, Sözleşmenin şart ve koşullarına tabi olarak daha yüksek bir teklife yönelmek için Sözleşmeyi feshetme hakkına sahip olacak. Bu sürecin üst bir teklifle sonuçlanacağının garantisi bulunmuyor ve bu anlaşma Siris’e üst bir teklifle eş bir teklif sunmak için sözleşmeden kaynaklanan bir hak sağlıyor. EFI, bu açıklamanın uygun veya gerekli olduğuna karar verene kadar talep sürecine ilişkin gelişmeleri açıklama niyetinde bulunmuyor.

EFI CEO’su Bill Muir; “Bu işlemin bize işimize stratejik ve operasyonel uzmanlık kazandırabilecek bir ortak sağlarken, hissedarlarımıza da üstün ve anında değer sağladığını düşünüyoruz. EFI için bir sonraki büyüme aşamasında, Siris’in deneyimli ekibiyle ortaklık kurmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

Siris Kurucu Ortağı ve Yönetici Ortağı olan Frank Baker, işlem hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi; “EFI, imaj ve baskı endüstrisindeki dijital geçişin ön sıralarında yer alıyor ve güçlü bir yazılım mirası ve inovasyon kültürüyle destekleniyor. Siris ile ortaklaşa kurarak EFI’nin artan dijital inkjet nüfuzu, endüstriyel otomasyon ve yazılım olanaklarıyla bu dönüşüm fırsatını yakalamak için iyi bir konumda olacağına inanıyoruz. Şirketin stratejik hedeflerini gerçekleştirmesine yardımcı olmak için yönetimle ortak çalışmak konusunda istekliyiz.”

Siris desteklemeye hazır

Siris Yönetici Ortağı Al Zollar, işlem hakkında yaptığı açıklamada; “EFI’nin dijital baskı pazarında güçlü bir marka değeri ve müşterilerine öncü yenilikçi çözümler sunan zengin bir geçmişiyle 30 yıllık bir liderlik mirası var. Firmanın kritik ürün ve hizmetler portfolyosu, etkileyici bir teknolojik etkinleştirme ve yazılım entegrasyonuyla birleşiyor. Şirketin, değişen müşteri ihtiyaçlarını önceden tahmin etmesine ve yenilik ve büyüme için yeni fırsatlar yaratmasına yardımcı olmak için EFI’nin güçlü ekibini desteklemeyi dört gözle bekliyorum” dedi.

EFI Yönetim Kurulu oybirliğiyle, hissedarlarının Siri ile yapılacak olan bu anlaşmayı kabul etmesini tavsiye etti. Piyasayı araştırma döneminde, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile kesin vekaletname doldurulduktan ve hissedarlara postalandıktan sonra, mümkün olan en kısa sürede, EFI hissedarlarının özel bir toplantı yapması sağlanacak.

Pazar araştırmasına bağlı olarak; teklif edilen işlemin 2019 yılının üçüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor; ve antitröst düzenleme onayları dahil olmak üzere geleneksel kapanma koşullarının yerine getirilmesi ile birlikte; EFI’nın hissedarları tarafından da onaylanması gerekiyor. İşlem herhangi bir finansman koşuluna bağlı bulunmuyor. Devralımın tamamlanmasından sonra, EFI tamamen Siris’in bir iştiraki tarafından satın alınmış olacak.

EFI ilk çeyrek mali raporunu olan üç aylık Form 10-Q raporunu sunacak, ancak çeyreklik kazanç beyannamesi yapmak niyetinde değil. EFI şu anda 2019 birinci çeyrek gelirinin 220 milyon ila 225 milyon dolar arasında olmasını bekliyor.

Hisse finansmanı, Siris’e bağlı yatırım fonları tarafından sağlanacak. Siris işlem için taahhüt edilen borç finansmanını; RBC Capital Markets, KKR Capital Markets LLC, Deutsche Bank Securities Inc., Barclays, Credit Suisse; ve Macquarie Capital ile güvence altına aldı.

Siris, öncelikle Kuzey Amerika’da bulunan; veri, telekomünikasyon, teknoloji ve teknolojiye uygun işletme hizmeti şirketlerine kontrol yatırımları yapmaya odaklanan; lider bir özel sermayeli şirkettir.

Güncel Haberler

Textilegence Temmuz Ağustos 2021 sayısı ile yaz canlanıyor

Yeniden normalleşmenin başladığı haziran ayından itibaren birçok sektörde ciddi bir canlanma görülüyor. Yaz aylarına denk gelen bu dönemde tekstil ve...

Yeşim Tekstil Ağrı ilinde yatırımlarını sürdürüyor

Hazır giyim ve ev tekstili alanında faaliyet gösteren Yeşim Tekstil Ağrı yatırımlarıyla bölgenin ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimini desteklemeyi sürdürüyor....

TGSD rekabette sürdürülebilirlik ve dijital dönüşüme vurgu yapıyor

Türk tekstil ve giyim sektörünün önde gelen çatı örgütlerinden Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Türkiye’nin hazır giyim ihracatının yarısından...

Aksa Akrilik akıllı tekstile yatırım yapıyor

Aksa Akrilik ‘Girişimciliğe Değer’ programı ile yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojiler geliştiren projelere destek olmaya yeni İltema yatırımıyla devam ediyor....
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied