Ana Sayfa » Örme » Spor Ayakkabı Üretiminde Mayer & Cie. Avantajları

Spor Ayakkabı Üretiminde Mayer & Cie. Avantajları

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Spor Ayakkabı Üretiminde Mayer & Cie. Avantajları
Spor Ayakkabı Üretiminde Mayer & Cie. Avantajları

Büyümekte olan spor ayakkabı pazarına hitap eden Mayer & Cie. yuvarlak örgü ayakkabı trendini belirledi.

Yuvarlak örme kumaşı, eğlence ve spor ayakkabıları için popüler bir malzeme olarak gittikçe yaygınlaşıyor. Ayakkabı imalatında yuvarla örgü kumaşını bu kadar cazip yapan faktörlerden biri de üretim verimliliği. Yuvarlak örgü makinesi üreticisi Mayer & Cie. (MCT) geniş portföyünde ayakkabı üstü (saya) materyalinin üretimi için uygun olan birçok makineye sahip. Uzun zamandır pazarda yer alan yeni OVJA 1.6 EE – 3 WT / 2WT makinaları, şirketin ürün yelpazesinde bu amaçla özel olarak tasarlanmış ilk makinadır.

Mayer & Cie’nin Satış Yöneticisi Mark Hardy Bühler Yuvarlak örgü kumaşının zaten ayakkabı sektöründe uzun süredir özellikle astar ve taban malzemesi olarak kullanıldığının altını çizerken ‘ayakkabı üstü (saya) malzemesi’ olarak nispeten yeni bir trend olduğunu vurguladı; “Son üç ya da dört yılda talep büyük ölçüde arttı, yıllar geçtikçe de bu ilgi tüm dünyada büyüdü.”

Geleneksel imalat yöntemlerine göre yuvarlak örmenin avantajları

Spor ayakkabı için üst malzemenin (saya) geleneksel üretim yöntemleri şimdiye kadar düz örgü veya çözgü örme olmuştur. Yuvarlak örme, gerek üretkenlik gerekse desen çeşitliliği anlamında büyük avantajlara sahiptir. Yuvarlak örme makinesinin ürünleri, düz bir örgü makinesinin on ila yirmi katı fazladır. Çözgü örme makinesi, ayakkabı üst malzemesi için gerekli desenleri üretmek için birçok eğirme kirişine ihtiyaç duyar. Bu çok zahmetli bir iştir ve ancak büyük miktarları üretilecekse karşılığını alacak olan bir süreçtir. Bir yuvarlak örme makinesi bir desen üretecekse, bunu çok kolay bir şekilde tasarım yazılımı sayesinde yapabilir. Dolayısıyla yuvarlak örgü makinasında daha az miktarlarda yapılacak olan üretim dahi karlıdır.

Hardy Bühler bu pazardaki potansiyelin yuvarlak örgü sektörü için oldukça önemli olduğunu söylerken, gelecekte de bu üretim şekli için gerekli planlamalarını yaptıklarını belirtti. Bühler bunu söylerken Mayer & Cie.’nin ürün yelpazesinde bulunan ve pazarın en iyisi olarak kabul edilen makinalarına güvendiğini, özellikle de OVJA serisindeki makinaların bu iş için son derece uygun olduğunu vurguladı.

Kompakt olan makine koleksiyonuna takviye

Örneğin OVJA 1.6 ET 3 WT Mayer & Cie.’nin en köklü modellerinden biridir. Bu makinada yapılan delik deseni için gereken ilmek transfer prosesi ayakkabı üst malzemesi imalatı için kendini kanıtlamış bir yöntemdir. Hardy Bühler kısa zaman önce bu piyasada etkin olan müşterilerden birini bu makina sayesinde portföylerine kattıklarını belirtti. OVJA 1.6 ET 3 WT’nın en büyük özelliği desen çeşitliliğinde ver her üçüncü sistemde ilmek transferi yapabiliyor olması. Üç yol teknolojisi ile anılan bu sistem sayesinde, her bir iğne seçimine kadar hükmedilebilen desen esnekliği sağlanabiliyor. Bu sistem desen yapısının çeşitliliğinden, yani delik yapısı diye adlandırdığımız desenden sorumludur. Farklı renklerde ayakkabı üretilebilmesi için gerekli dönüşüm kiti sayesinde de makina kolaylıkla ful jakar makinası olarak da kullanılabiliyor. spor ayakkabı

Ayakkabı üst malzemesi (saya) üretimi için tasarlanmış OVJA 1.6 EE 3 WT – 2WT satışa yeni sunulan ve bu iş için en uygun makinadır. Silindirde 3 yol teknolojisiyle, kapakta da 2 yol teknolojisiyle çalışıyor. Bu ise desen çeşitliliğini sağlıyor. Hepsi bir araya geldiğinde, mikro hücreli ve çok renkli desen kombinasyonları için özel olarak üretim imkânı sağlayan tam donanımlı bir ayakkabı makinası ortaya çıkıyor.

Mayer & Cie. tarafından ayakkabı üst malzemesi için tasarlanan diğer makina tipleri Technit D3, OVJA 1.6 E ve OVJA 0.8 E’dir. Technit D3 makinası silindir tarafında üç iplikle örüyor ve 4 iğne yollu spacer (ara parça) desenleri üretebiliyor. OVJA 1.6 E desensel anlamda son derece geniş kapsamlı imkanlara sahip, OVJA 0.8 E ise kalın fayn jakar ve delik desenleri için en uygun makinadır.

Tekstil Örme Haberleri

Entegre tesis olma yolunda ilerleyen Rubenis, örme yatırımı yaptı

Yüzde yüz organik pamuktan iplik üreten, Türk tekstil üreticisi Rubenis İplik, yatırımlarla adım adım bir entegre tesise dönüşme yolunda...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied