Ana Sayfa » Dokuma » Stäubli ITMA ASIA 2016’da Değişen Dokuma Pazarına Seslendi

Stäubli ITMA ASIA 2016’da Değişen Dokuma Pazarına Seslendi

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Kapsamlı dokuma ve örme çözümleriyle ITMA ASIA 2016’da yerini alan Stäubli, yenilikçi su-jet(water-jet) dokuma makinaları için ağızlık oluşturma, elektronik rotatif armür çözümleriyle beğeni topladı.

21-25 Ekim tarihlerinde gerçekleşen ITMA ASIA + CITME’de Çin başta olmak üzere Asya tekstil pazarıyla buluşan Stäubli , geniş ürün gamını sundu. Fuarda Dokuma Salonu’nda iki katlı Stäubli standının (Salon 3-C28) yanı sıra Örme Salonu’nda DEIMO standı (Salon 4 -D15)  ile müşterileriyle buluştu. Makine kurulumu ve canlı gösterimlerle Asya pazarına en son teknolojilerini sunan firma fuarda akılda kalan isimler arasına girdi.

ITMA ASIA + CITME’deki dokuma standında su-jet(water-jet) makinaları için ağızlık ve elektronik rotatif armür çözümleri S3061’i sergileyen firma Asya pazarının taleplerine odaklandı. Ziyaretçiler fuar esnasında çalıştırılan jakarlı makinalarını Stäubli’nin iki katlı standında panoramik açıdan izleme fırsatı elde etti. Örme standında ise yuvarlak örme makinaları için çorap burnu kapama cihazı D4S’i sergileyen Stäubli, çorap üretim sürecini ciddi ölçüde hızlandıran bu teknolojiyle Asyalı örme üreticilerinin ilgisini çekti.

Özellikle Çin piyasasında yükselişe geçen yüksek otomasyon ve yüksek kalite talebine cevap veren bir diğer Stäubli çözümü olan dokuma hazırlık sistemleri de fuarda görücüye çıktı. Çözgü örtüsü için ideal olan ve iplikhanede verimliliği üst seviyeye çıkaran hazırlık sistemleriyle firma fuar boyunca pratik ve pazar taleplerine yönelik çözümler sergiledi.

Stäubli - Fritz Legler
Stäubli – Fritz Legler

‘İş Görüşmeleri Oldukça Yoğundu’

Fuardaki ziyaretçi profili ve gelen tepkilerden dolayı memnun olduklarını dile getiren Stäubli Pazarlama, Satış ve Müşteri Destek Başkanı Fritz Legler bekledikleri fuar atmosferini yakaladıklarını söyledi. Fuarın özellikle ilk üç gününün yeni iş görüşmeleri açısından oldukça yoğun geçtiğine değinen Legler, özellikle Çin, Türkiye, İran ve diğer Asya ülkelerinden gelen ziyaretçi kitlesinin beklentilerini karşıladığını, ancak Hindistan’dan daha az ziyaretçi geldiğini söyledi. Legler bunun nedeni olarak Aralık ayında Hindistan’da gerçekleşecek olan INDIA ITME fuarını gösterdi.

ITMA ASIA 2018 fuarını iple çektiklerini söyleyen Legler, Çin dokuma endüstrisine dönük değerlendirmelerde bulundu. Legler sözlerini şöyle sürdürdü; “Çin pazarı özellikle dokuma kumaş üretimi segmentinde değişim yaşıyor. Çin’de şu anda genel bir durgunluk dönemi yaşanıyor. Bu nedenle yatırımlar da yavaşladı. Bazı bölgeler devlet tarafından destekleniyor fakat bunun yeterli olmadığını görüyoruz. Bu aşamada otomasyon kilit öneme sahip.” Asya tekstil üretici haritasında değişim yaşandığını ifade eden Legler; “Giriş ve orta seviyedeki tekstil işletmeleri Çin’den Endonezya ve Vietnam gibi, dokuma makinaları alanında yatırım kapasitesinin arttığı bölgelere doğru kayıyor. Diğer Asya ülkeleri ise Stäubli’nin etkin olmadığı hazırgiyim sektörüne odaklanmış durumda” dedi.

Şu an dokuma alanında en önemli iki kriterin esneklik ve kalite olduğunu söyleyen Legler, makina yatırımcılarının bu elementlere yoğunlaştığını söyledi. Ayrıca sıradışı desenli kumaş elde ediminin de önemli olduğunu dile getiren Legler şöyle devam etti; “Bu sebeple SX, LX ve LXL jakarlı makinalarımızı yeniden geliştirerek performanslarını arttırdık. Kaliteye olan bağlılığımız dokuma sektörü tarafından ödüllendiriliyor bu nedenle ITMA ASIA’da sergilenen birçok dokuma makinasında jakar çözümlerimizi görebilirsiniz.”

SAFIR S40 Büyüyen Denim Pazarında Verimliliği Öne Çıkarıyor

Stäubli’nin denim alanında sunduğu çözümler hakkında da konuşan Fritz Legler pazardaki denim dokumaya olan artan talebe dikkat çekti. Legler kapsamlı AR-GE süreçlerinde pazarın ve üreticilerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak avantaj sağlayan çözümler geliştirdiklerini söyledi. Bu bağlamda eksantrik makine, elektronik rotasyonlu armür ve dokuma hazırlık sistemlerinin yanı sıra SAFIR S40 otomatik tahar makinasına dikkat çeken Legler bu makinanın denim üreticilerine sağladığı avantajları şöyle sıraladı; “Sürekli yenilenen denim sektöründe dokumacılar her an bir değişiklik ile karşılaşabiliyor. Bu pazarda rekabetin içinde kalmak için üretim maliyetini azaltırken kumaş kalitesini arttırmak büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra olası bir makina arıza durumu da mümkün olduğunca nadir gerçekleşmeli; 4-6 çözgüden sonra tavsiye ettiğimiz yeni taharlanmış dizimler denim dokumacılarının tüm bu gerekliliklerine cevap veriyor.

Bunun yanı sıra SAFIR S40, dokuma dizimlerindeki denim ipliklerinde hatasız taharlanma sağlayarak üretimdeki aksaklıkları azaltıyor; üretim süreci ve verimliliği artırıyor. Aynı zamanda çift iplik oluşumunu engelleyerek dokuma makinesinde sık sık duraksamalara neden olan hatalı çözgü ipliklerine karşı tedbir oluşturuyor. SAFIR S40 ayrıca ürün teslimat ve yeni koşullara karşı adaptasyon süreci azalırken ürün gamının arttığı pazarda üreticilere yeni dokuma seçenekleriyle tekstil portföylerini genişletme imkânı sunuyor.”

Stäubli Pazardaki Dalgalanmalara Karşı Hazırlıklı

Bağlayıcı, robotik ve tekstil olmak üzere üç farklı sektöre hizmet veren Stäubli küresel pazarda önemli bir pazar payıyla dikkat çekiyor. Pazarda yaşanılan dalgalanmalarda gücünü korumayı başaran Stäubli köklü deneyim ve know-how’u sayesinde doğru pazar araştırmaları ve işbirlikleriyle pazarda rekabeti devam ettiriyor. Bu anlamda en büyük avantajlarının firmanın tüm bölümlerinin birbiriyle olan verimli ilişkisi olduğunu söyleyen Fritz Legler müşterileriyle olan güçlü bağlarının da bunda katkısı olduğuna sözlerine ekledi.

Tekstil Dokuma Haberleri

Oba Perdesan geleneği ve teknolojiyi buluşturan çözümler sunuyor

1972 yılında İstanbul’da kurulan Oba Perdesan sektöre ilk olarak dikey perde, pvc perde, banyo perdesi ve bahçe mobilyaları üretimi ve ticareti yaparak adım...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied