Hesabım

Ana Sayfa » Dokuma » Stäubli TIEPRO çözgü bağlamada verimliliği artırıyor

Stäubli TIEPRO çözgü bağlamada verimliliği artırıyor

TIEPRO daha az operatör müdahalesi, çözgü bağlamada artan verimlilik ve operasyonel kullanılabilirlik sunuyor.

Yağmur Melis Şimşek
Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

İlk kez 2019 yılında pazara sunulan Stäubli TIEPRO çözgü bağlama makinesi, kısa sürede dünya çapında ünlü dokuma fabrikaları tarafından benimsendi. Firmanın fabrikalara yakınlığı, onların ihtiyaçlarını anlaması ve onlarla sürekli ve başarılı iş birliği sonucu geliştirilen bu çözgü bağlama makinesi, pazardaki farklılaşan taleplere yanıt verecek bir güce sahip. Geniş bir uygulama yelpazesini kapsayan TIEPRO çözgü bağlama makinesi, birebir çapraza alma olsun veya olmasın çözgüleri işliyor.

Geçen yüzyılın başına kadar, dokuma fabrikalarında elle yapılan çözgü bağlama işlemi kumaş üretiminde önemli bir aşamaydı. Bu işlemin makineleşmesiyle birlikte tekstil endüstrisinde yeni bir seviyeye ulaşıldı. İlk çözgü bağlama makineleri 1930’larda ortaya çıkarken, o dönemde Uster KLEINUSTER/USTERMATIC’i pazara sunmuştu. Sonrasında Stäubli, küresel pazarlama stratejisinin bir parçası olarak bu ürün grubunu satın aldı ve daha da geliştirdi ve bunun sonucunda dünyanın önde gelen bağlama makinelerinden biri olan TOPMATIC ortaya çıktı. Stäubli o zamandan bu yana yaptığı Ar-Ge çalışmaları sonucunda son olarak pek çok yeni özellikle gelen ve dünya çapında kabul gören TIEPRO’yu pazarla buluşturdu.

Stäubli TIEPRO bağlama makinesini tek düğmeyle devreye alın

Dokuma fabrikasında kullanılacak bağlama makinelerinin, öncelikle operatör tarafından dokuma makinesindeki çözgü bağlama çerçevesine elle yerleştirilmesi gerekiyor. Robotik ile donatılan TIEPRO ise, eski ve yeni çözgü tabakalarını kendi yükleyerek ardından operatörün, başlatma düğmesine basmasıyla otomatik çözgü bağlama işlemine başlıyor. Böylece buradan sağlanan zaman tasarrufuyla personel, dokuma salonunu denetleme veya diğer görevleri yerine getirmek için daha fazla zaman kazanıyor.

Stäubli TIEPRO çözgü bağlamada verimliliği artırıyor
Stäubli TIEPRO çözgü bağlamada verimliliği artırıyor

10 mm’ye kadar yanlış hizalamaların önüne geçiyor

Bağlamadan önce ve bağlama makinesinde çözgü germe işlemi sırasında, tipik olarak, yeni ve eski çözgü tabakalarının iplikleri tam olarak hizalanmaz. Bu durum, bağlama işlemi sırasında fazladan bir zaman kaybı anlamına gelirken Stäubli TIEPRO, 10 mm’ye kadar yanlış hizalamaların kolayca üstesinden gelerek hassas ve hızlı bir hazırlık sağlıyor. Dakikada 600 knota kadar hızlı bağlama özelliğine sahip makine, %100 kısa elyaf, %100 pamuk ve pamuk karışımları olmak üzere her türlü standart iplikte kullanılabiliyor.

TIEPRO’nun benzersiz özellikteki bir diğer avantajı, otomatik Çift Uç Algılama (DED), çözgü ipliği kesilmeden önce çift uçları otomatik olarak algılıyor. Diğer bir standart özelliği olan Otomatik Ters Çevirme işlevi ise iplik ayırma işlemi sırasında DED ile birlikte çalışarak örneğin yapışkan ipliklerin neden olduğu çift uçları sensörüyle algılar, hemen çıkarır ve ayırır. Böylece milisaniyeler içinde otomatik olarak yapılan ve görsel olarak takip edilmesi neredeyse imkansız olan bu işlem operatör müdahalesi gerektirmez. İşlem tamamlandığında ise, iplik ayırma işlemi otomatik olarak yeniden başlar.

Dünyada ayırma konileri kullanan tek çözgü bağlama makinesi

Çözgü bağlama makineleri tipik olarak ayırma iğneleri kullanarak çalışırken Stäubli TIEPRO, dünyada ayırma konilerini kullanan tek çözgü bağlama makinesi olarak biliniyor. Uzun ömürlü birinci sınıf malzemeden yapılan koniler, ayırma iğnelerinin düzenli olarak değiştirilmesini gerektiren geleneksel makinelere göre büyük bir avantaj sağlıyor. Aynı zamanda yağ banyosu olmadan bağlama yapan TIEPRO bu iki özelliğiyle dokuma fabrikasında düşük bakım ve yüksek kullanılabilirlik sunuyor.

Bülten Aboneliği

Dijital Dergi Aboneliği (Yıllık 200TL)

Tekstil Dokuma Haberleri

Vandewiele halı üreticileriyle Domotex Turkey’de buluştu

Vandewiele 14 - 17 Mayıs tarihleri arasında  halının başkenti kabul edilen Gaziantep’te düzenlenen Domotex Turkey fuarında halı dokuma çözümlerini...

Özel Haberler