Hesabım

Ana Sayfa » Güncel » İsveç otomasyonu ile Avrupa tekstil endüstrisi dışa bağımlılığını azaltıyor

İsveç otomasyonu ile Avrupa tekstil endüstrisi dışa bağımlılığını azaltıyor

Svegea, yaka bandı kesme makineleri ile Tritex Trejd firmasına üretimde avantaj sağlıyor.

Yağmur Melis Şimşek
Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

Avrupa tekstil endüstrisi dışa bağımlı yapısını gözden geçirdiği bu günlerde otomasyon çözümlerinden faydalanıyor. Yüksek kaliteli yaka bandı kesme makinelerini özel olarak tasarlama, üretme ve kurma konusunda 60 yılı aşkın deneyime sahip Svegea, dünya çapındaki hazır giyim üreticilerine otomasyon odaklı çözümler sunuyor. Bel bantları, manşet ve boyun bantları ve diğer dikiş takviyeleri gibi tüp şeklindeki giysi bileşenlerinin üretildiği Svegea makinelerinin kullanıcılarından birisi Triteks Trejd. Firma, Kuzey Makedonya’nın Prilep kentindeki fabrikasında Tritex Underwear markalı ürünlerinin üretimi için en yeni Svegea yaka kesim makinelerinden üçünü kullanıyor.

“Avrupa tekstil endüstrisi rekabet gücünü TMAS üyeleri ile artırıyor”

TMAS Genel Sekreteri Therese Premler-Andersson, Triteks Trejd ve Svegea arasındaki ilişkiyi, İsveçli tekstil makine üreticilerinin Avrupa’daki üretime nasıl katkıda bulunduklarına iyi bir örnek olarak değerlendirdi. Teknolojinin birçok alanında yüksek düzeyde otomasyon ve uzmanlığa sahip olan TMAS üyelerinin, Avrupa tekstil endüstrisinin rekabet gücünü desteklediğini savunan Premler-Andersson sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün iş, makine veya teknoloji tedarik etmekten çok daha fazlasını ifade ediyor. Tedarikçiler olarak üyelerimiz, eksiksiz, akıllı sistemler oluşturmak için tedarik, yönetim ve üretim ve stok yönetimi operasyonlarını anlar ve bunlara entegre olmaya hazırdır. Bu, müşterilerle yakın çalışmak ve verimlilik, kalite iyileştirmeleri, atıkların azaltılması ve otomasyona uyum konusunda sürekli bir fikir akışı sağlamak anlamına geliyor.”

Pandemiyle birlikte Avrupa’da üretim süreçleri tekrar gözden geçiriliyor

Svegea’nın kurulduğu ilk yıllarda hazır giyim üretimi, otomatik makine üretimi sayesinde Avrupa’da hâlâ baskın bir endüstri olarak yer alıyordu. Buna paralel olarak özellikle dikiş makinesi operatörleri için işçilik maliyetlerinin, Avrupa’daki birçok ülkede çok yüksek hale gelmesiyle birlikte şirketler operasyonlarını önce yakındaki işçilik ücretinin düşük olduğu ülkelere kaydırdı; Ardından kaçınılmaz olarak bugün Svegea’nın triko yaka makinelerinin ana pazarı olan Asya ve Uzak Doğu’ya taşımaya başladı. Aynı zamanda, Svegea’nın uzmanlığı, özel teknik tekstillerin üretimi için ısmarlama makinelerin ve belirli niş uygulamalar için özel yapım ünitelerin geliştirilmesine giderek daha fazla yöneldi.

Uzun teslim süreleri ile denizaşırı tedarikçilere bütünüyle bir bağımlılığın ortaya çıkardığı risklerin ardından, pandemi süreci başta yüz maskeleri ve tıbbi önlükler ve aynı zamanda hızlı moda ürünleri olmak üzere Avrupa’daki belirli niş tekstil üretim operasyonlarının yeniden düzenlenmesine yol açıyor. 1990’ların başından yakın zamana kadar, Avrupa’da yalnızca yüksek düzeyde otomatikleştirilmiş süreçlere ve güçlü markalara sahip en dayanıklı giysi üretim şirketleri üretimlerini başarıyla sürdürdü.

Svegea tekstil endüstrisinin dışa bağımlılığını azaltıyor
Svegea tekstil endüstrisinin dışa bağımlılığını azaltıyor

Svegea makineleri daha az üretim kesintisi sağlıyor

Svegea’nın ilk kurulduğu zamanlarda eski teknolojilerle ulaştığı çalışma hızı 360 metre iken, bugün, en üretken yaka makinesi saatte 20.000 metre üretim hızına çıkabiliyor. Şu anda en son Svegea yaka kesim makinelerinden üçünü kullanan Triteks Trejd, İsveçli şirketin sağladığı hizmetin yanı sıra performanslarından da oldukça memnun olduklarını belirtti. Fabrika Müdürü Dejan Naumoski en son makinelerin kullanımının kolay olduğunu söyleyerek, bunların fireyi azaltmasının yanı sıra hassasiyetlerinden de oldukça etkilendiklerini aktardı. Naumoski muhtemel sorunların çok nadir görüldüğünün altını çizerek; “Bu sorunlar kolayca çözülebiliyor. Şimdiye kadar hizmet Viber veya mail yoluyla çevrimiçi gerçekleşti. Bunlar her zaman hızlı ve faydalı oldu” dedi.

Svegea Genel Müdürü Hakan Steene son yıllarda Triteks Trejd’in, orijinal Svegea yaka makinelerini True-Drive kontrol sistemlerine sahip son derece otomatik üniteleriyle değiştirdiğini aktardı. Bunların ayrıca toz ve tiftiğin etkin bir şekilde çıkarılması yoluyla optimum bir çalışma ortamı sağlamak için Dust Phantom üniteleri ile donatıldığını açıklayan Steene; “Süslerin, rulolara sarmak yerine makinelerden doğrudan kutulara döşenmesi, üretilen daimi malzemeden daha az esneme ile dikiş makinesi operatörleri için daha az üretim kesintisi sağlıyor” diye konuştu.

“Lojistik büyük bir avantaj”

Dejan Naumoski artık tüm operasyonlarında gerçek zamanlı olarak tüm verilere sahip olduklarını söyleyerek; “Elbette ülkemizin sunduğu avantajlardan da en iyi şekilde yararlanıyoruz. Buradaki iş ortamı nispeten istikrarlı, kalifiye ve üretken işçiler var. Tekstil endüstrisi pazarın ihtiyaçlarına göre oldukça esnek ve ülkenin AB ülkelerine yakınlığının yanı sıra gelişmiş ulaşım ve lojistik kesinlikle büyük bir avantaj” diyerek sözlerini noktaladı.

Bülten Aboneliği

Dijital Dergi Aboneliği (Yıllık 200TL)

Güncel Haberler

Yünsa, ikinci çeyrekte cirosunu yüzde 425 artırdı

Üst segment yünlü kumaş üretiminde dünyada lider firmalar arasında yer alan Yünsa, 2022 yılı ilk yarı finansal sonuçlarını açıkladı....

Textilegence Temmuz Ağustos 2022 sayısı yayınlandı

Textilegence Temmuz Ağustos 2022 sayısı her zamanki gibi tekstil sektöründe en yeni ekonomik ve teknolojik gelişmelere dair haberleri okuyucularla...

Küresel tekstil makine sevkiyatı 2021’de pandemi öncesini aştı

Pandemiye rağmen küresel tekstil endüstrisinde yatırımlar hız kesmedi. Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF) tarafından yayınlanan 44. Yıllık Uluslararası Tekstil...

Türk tekstil sektörünün ihracat sonuçları yüzleri güldürdü

Türk tekstil sektörü 2022 yılının ilk altı ayında, geçen yılın aynı dönemine göre ihracat oranını %9,9 artırarak 6,8 milyar...