Ana Sayfa » Baskı » swissQprint Greentech: Hem Ekonomik Hem Ekolojik Baskı

swissQprint Greentech: Hem Ekonomik Hem Ekolojik Baskı

swissQprint Greentech, İsviçre mühendisliğinin baskı endüstrisine sunduğu avantajların altını çiziyor.

Epson Article Top
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Pigment Reklam’ın Türk baskı endüstrisine sunduğu amiral markası swissQprint, müşteri yararını ve çevre uyumluluğunu eşit derecede gözeten geniş format UV baskı çözümleri geliştiriyor. Firma bu önceliğini swissQprint Greentech (yeşil teknoloji) ibaresiyle vurgulamaya başladı. Ünlü İsviçre mühendisliğinin bir ürünü olan swissQprint’in Greentech etiketi hem kullanıcılar hem de çevre açısından birçok önemli kriteri kapsıyor.

Baskı üretiminin çevre dostu olmasını isteyen baskı profesyonelleri swissQprint Greentech etiketine güvenebilir.   swissQprint UV baskı çözümleri ile çevreyi kirletmeden, doğayı ve insan sağlığını tehdit etmeden baskı gerçekleştirilir. Üstelik dayanıklı ve uzun ömürlü olan bu teknolojiler en az bakım ihtiyacına sahiptir. swissQprint’in çevre dostu çözümlerinin temel noktasını en küçük ekolojik ayak izi bırakma oluşturuyor. Bunun gerçekleşmesine dört ana faktör katkı sağlıyor; kısa sevkiyat mesafeleri, olağanüstü dayanıklılık, düşük bakım gereksinimi ve UV LED baskı teknolojisi.

swissQprint Greentech, dört adımda küçük ekolojik ayak izi

swissQprint’in baskı makineleri, çoğunlukla İsviçreli yerel tedarikçilerin katkılarıyla firmanın İsviçre’deki merkezinde geliştirilip, üretiliyor. Tüm makine parçalarının %90’ını sağlayan tedarikçilerin %80’i İsviçre şirketlerinden oluşuyor. Bu firmaların birçoğu swissQprint’e oldukça yakın lokasyonlardadır. Bu ise üretim aşamasında çevreye ilk katkıdır.

İkinci aşamada, bu makinelerin üstün dayanıklılığı sayesinde kaynaklardan tasarruf sağlanıyor. Bu baskı makinelerinin çoğu on iki yıl sonra bile çalışmaya devam eder.

Üçüncü aşamada düşük bakım gereksinimleri yer alıyor. Uzun ömürlülük ve güvenilirlik sayesinde daha az servis ihtiyacı ve daha az değiştirilmesi gereken sarf malzemesi elde edilir. Dolayısıyla CO2 (karbondioksit) emisyonları ve işletme maliyetleri de en aza indirilmiş olur.

Küçük ekolojik ayak izinin sonuncu ve belki de en önemli aşamasını UV LED teknolojisi oluşturuyor. Bu teknoloji sayesinde, baskı sonrasında kurutma işlemi için ne ısıtma ne de uçucu kirleticilerin çıkarılması (VOC) için havalandırmaya gerek kalmıyor. Bu gereksinimlerin ortadan kalkması enerji verimliliği üzerinde olumlu katkı sağlıyor.

swissQprint Greentech: Hem Ekonomik Hem Ekolojik Baskı
swissQprint Greentech: Hem Ekonomik Hem Ekolojik Baskı

Maksimum enerji verimliliği: 3 kWh ile çalışma

swissQprint LED teknolojisinin enerji ihtiyacı en aza indirilmiştir. 2 × 3,2 metrelik flatbed tam donanımlı swissQprint geniş format baskı makinesi, iki sıradan elektrikli su ısıtıcısıyla aynı miktarda elektrik tüketir. Yani, sadece 3 kWh enerji ile çalışır. Mevcut tüm flatbed ve rulodan ruloya baskı makineleri, ISO 20690: 2018 sertifikalarıyla kanıtlandığı gibi yüksek enerji verimlidir. swissQprint, makinelerini bu testten geçiren ilk geniş format baskı makinesi üreticisidir.

Enerji kullanımındaki bu olağanüstü verimliliğini net olarak anlayabilmek için, swissQprint’in endüstriyel baskı modeli Nyala ile yeni nesil araba kabul edilen elektrikli Tesla’yı karşılaştırabiliriz. Nyala en yüksek hızda çalışarak bir saatlik sürede bir tenis kortu büyüklüğünde bir alana baskı yapabiliyor. Yaklaşık 200 metrekarelik bu baskı için 3 kWh elektrik tüketimi gerçekleştirir. ‘Yeşil hareketin’ en iyi örneklerinden biri olan Tesla aracı ise aynı miktarla enerji ile sadece yaklaşık 16 km yol kat edebiliyor. Bu veriler Nyala’nın ‘daha yeşil’ bir teknoloji olduğunu göstermektedir.

Çevre ve insan sağlığı için zehirli maddeler barındırmaz

swissQprint baskı makinesinin yanı sıra geliştirdiği boyalarla hem çevre hem de insan sağlığını koruyucu adımlar atıyor. Firmanın UV standart mürekkepleri Greenguard Gold sertifikasına sahiptir. Bu sertifika, mürekkeplerin kimyasal emisyonlar için katı üst sınırlara uyduğu, bununla basılan ürünlerin hastaneler ve okullar gibi kritik yerlerde güvenle kullanılabileceği anlamına geliyor.

Ayrıca UV teknolojisi ozon yaymaz. Geçmişte kullanılan cıvalı buhar lambalarının yerini alan LED sistemler sayesinde toksik atıklar ortadan kalkar.

Dijital Baskı Haberleri

Dijital baskılı giyim üretiminde yeni standart: Kornit MAX

Talep üzerine üretim özellikle son dönemde oldukça rağbet görürken, bu durum üretici için bazı zorlukları da beraberinde getiriyor. Dijital...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied