20 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 30, 2024

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

SASA’dan yapay zekâ uygulamaları için büyük adım

Türkiye’nin küresel çapta önde gelen polyester üreticilerinden...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Tabelalar Sergisi geçmişi keşfetmeye davet ediyor

GüncelTabelalar Sergisi geçmişi keşfetmeye davet ediyor

- Haber Sponsoru -

Açıkhava ve endüstriyel reklam alanında Türkiye’nin önemli sektör kuruluşu Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılar Derneği (ARED), Gösteri”r” Geçmişten Günümüze Tabelalar Sergisi ile tarihi canlandırıyor. Geçmiş ve günümüz arasında bağ kurarak; tarihi, ekonomiyi ve sosyolojiyi tabelalar ile bir araya getirerek gözler önüne seren sergi, 19 Mayıs’a kadar Ankara Rahmi M. Koç Müzesi’nde ziyarete açık olacak. Türkiye’de bir ilk olan ‘Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılıkta Dünden Bugüne Ustalarımız’ adlı kitabı geçtiğimiz yıllarda tanıtan ARED, bu sergi ile alanında bir ilke daha imza atmış oldu.

Serginin açılışı ARED Başkanı Şahin Acar, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili ve Çankaya Belediyesi Meclis Üyesi Faruk Köylüoğlu, Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, dedesi ve babası hattat olan ve sergide birer eserleri bulunan, kendisi de meslekte 3. kuşak olarak faaliyetlerine devam eden ARED Çanakkale Temsilcisi Fevzi Uz’un katılımıyla gerçekleştirildi. Açılışta ayrıca ARED geçmiş dönem ve mevcut yönetim kurulu üyeleri, sektör temsilcileri, kamu ve yerel yönetim temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, akademik davetliler ve öğrenciler de yer aldı.

“Tabelalar Sergisi aynı zamanda insanlığın tarihini anlatıyor”

Açılışta konuşan ARED Başkanı Şahin Acar, serginin sadece tabelaları değil, aynı zamanda insanlığın hikayesini anlattığını belirterek sektörel evrimin başlangıç noktasının ise el emeği, yazı kabiliyeti ve yaratıcı güçleriyle var olan, fırça ve boyalarıyla sanatlarını icra edip Türk ticareti geliştikçe kendilerini geliştiren tabelacı ustalarının, zanaatkarların olduğunu dile getirdi. Bu sergiyle tabelacılık mesleğinin tarihine dair bir ışık tutmak istediklerini ifade eden Acar; “Çünkü bu sektörün nasıl bir gelişime doğru çıktığını geçmişten bugünlere doğru bakarak karşılaştırabiliriz” dedi.

ARED Başkanı Şahin Acar   Görsel Kaynak: ARED
ARED Başkanı Şahin Acar Görsel Kaynak: ARED

Babası da hattat olan Ankaralı tabela ustası Ertürk Dölek ile ARED Fahri Üyesi ve Ankaralı tabela ustası Taner Ahmet Saraç yaptıkları konuşmalarda sektöre 40 yılın üzerinde hizmet verdiklerini söyleyerek, eski yöntemleri yeni kuşaklara aktaran serginin, mesleğin aşamalarını gözler önüne seren çok faydalı bir etkinlik olduğunu vurguladı.

Ziyaretçiler, bir tabelaya bakarken sadece yazıları ve sembolleri değil; zamanın estetik kaygılarını, eğitim düzeyini, ekonomisini, kültürünü ve daha pek çok şeyi birden görebilecekler. ARED’in çabalarıyla oluşturulan bu sergi hem geçmişe bir saygı duruşu hem gençlere yeni bir bakış açısı hem de tabelaların ardındakileri gösteren bir ayna olacak.

İlk örnekleri Göbeklitepe ve Efes’te

Dünyadaki ilk gösterme biçimi duvar/mağara çizimleri olurken tarih ilerledikçe mecra kilden tabletlere, parşömenlere ve heykellere dönüştü. İnsanlık tarihteki ilk uygulamalarını ise Göbeklitepe ve Efes’te gördü. Tarih ilerledikçe yaygınlaşan açıkhava ve endüstriyel reklamcılık; kitlesel mesajlar veren bir araç olarak gelişim gösterdi. Eskiden bir yeri, bir dükkânı, bir yönü belli etmekte kullanılan tabelalar artık kitlelere mesaj vermenin yeni yolu oldu.

 Günümüzde ise değişen materyaller, gelişen teknoloji ve artan ihtiyaçlarla tabela sektörü dönüşmeye devam ediyor. Şimdilerde açıkhava ve endüstriyel reklamcılık sektörü; üç boyutlu gösterimler, LED ekranlar, devasa robotlar ve daha fazlasıyla gelişerek hayal gücünün sınırlarını zorlamaya devam ediyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler