Techtextil ve Texprocess’te Rekor Ziyaretçi ve Katılımcı

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...

Pazar dengeleri bozulurken konfeksiyon ve tekstil sektörü yolunu arıyor

Covid-19 pandemisinin getirdiği kapanma ve evden çalışma gibi yeni koşullar, hazırgiyim ürünlerine olan talebi önceki döneme göre azalttı. Buna...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Fuar standımızda ekstra personel bulundurduğumuz halde, ziyaretçilerin hala kuyruğa girmesi gerekti. Bizim için fuar muhteşemdi” bu yorum Techtextil katılımcısı İsviçre’den Forster Rohner firmasından Dr. Jan Zimmermann’a ait. Techtextil ve Texprocess’in 1,789 katılımcısının çoğu benzer deneyimler yaşadı. 114 ülkeden 47,500’den fazla ziyaretçi (2015 yılındaki 41,828 ziyaretçiye göre yaklaşık %14’lük bir artış) 9-12 Mayıs tarihleri arasında teknik tekstiller ve en son işleme teknolojileri alanındaki en yenilikçi ürünleri keşfetmek için Frankfurt Fuar ve Sergi Merkezi’ne geldi.

İki önde gelen fuarın sergi salonlarına girmek şüpheye hiç yer bırakmadı. Messe Frankfurt İcra Kurulu Üyesi Detlef Braun şu açıklamada bulundu; “Endüstri 4.0, akıllı ve fonksiyonel tekstiller ve dijitalleşme artık yarının trendleri değil. Günümüzde tekstil endüstrisi tam ortasında bulunuyor. Gelecek için herhangi bir endüstri uygunsa, bu tekstil endüstrisidir.  Bununla birlikte, bu dijitalleşme çağında bile kişisel fikir alışverişi şarttır. Bu nedenle, pek çok ziyaretçinin Techtextil ve Texprocess’e gelmesinden çok memnunuz. Burada son dört gün içinde Frankfurt’ta bulunmayan herkes, tekstil endüstrisinin dinamik yapısını kendileri için deneyimlemeyi kaçırdı.

Techtextil ‘in ardından

Texprocess’in katılımcısı Efka’dan Sebastian Feges rekor sayıda ziyaretçi rakamını teyit ediyor; “Kapılar açılmadan önce çok sayıda ziyaretçi bekliyorduk. Fakat çok daha fazla olması çok büyük bir sürpriz oldu. Bazen tüm soruları yanıtlamakta bile zorlandık.” Texprocess’te insan ile makine arasındaki etkileşim derecesi yeni bir düzeye ulaştı; giyim tedariği için aynı anda sayısız parçaya nakışlamanın yanı sıra, yarının konfeksiyon müşterilerinin vücut ölçülerini taramak, IT yardımlı moda tasarımına, otomatik kesme, daha hızlı dikiş ve birleştirme. Texprocess’in konsept ortağı VDMA Tekstil Bakımı, Kumaş ve Deri Teknolojileri Müdürü Elgar Straub genel bir izlenimi betimliyor; “Hazır giyim imalatı ve tekstil endüstrileri geleceğe erken bir aşamada geçti ve iki fuar süresince en etkin ve ilerici sektörlerden olduklarını gösterdiler.”

Dört günün tümünde, Techtextil’de durum benzerdi; katlanabilir tekstil headlights, akıllı diz bandajları, ısıtma veya soğutma modaları, entegre LED’li giysiler, ateşe dayanıklı elyaflar, karbon bisiklet iskeleti, stadyum çatıları için tekstil membranları gibi alanlarda yüksek teknolojili tekstil arayanlar salonları doldurdu.

Almanya’nın ardından Techtextil’deki üç ana ziyaretçi ülke İtalya, Fransa ve Türkiye oldu. Texprocess’teki ilk üç ziyaretçi ülke ise İtalya, Romanya ve Portekiz’di. Özellikle çok sayıda genç profesyonelin fuara katılması oldukça çarpıcıydı. Bu, büyümeye açık tekstil sektöründeki olumlu ve dinamik havanın bir başka göstergesi oldu.  Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’ndan (Bundesministerium für Wirtschaft und Energie – BMWi) Meclis Dışişleri Bakanlığı Dirk Wiese iki fuara yaptığı ziyarette şunları söyledi; “Techtextil ve Texprocess, tasarım ve fikirleri paylaşmanın yanı sıra, araştırma ve geliştirme alanlarından, endüstriden ve yeni başlayanlardan oluşan oyuncular arasında ağ oluşturuyor.”

Fuar atmosferi

Sektördeki ekonomik iklime ilişkin ziyaretçi anketi ile fuardaki çok iyi atmosferin altı çizildi. Texprocess ziyaretçilerinin %33’üne (2015’te bu oran %26 idi) göre, mevcut ekonomik durum iyi olarak tanımlanabilir. Techtextil ziyaretçileri için bu rakam %42’ gibi bir rakamla (2015’te bu oran %32 idi) daha da yüksekti. Bu rakamlara, her iki etkinliğe verilen üstün değerlendirme eklenmelidir. Böylece, Techtextil ziyaretçilerinin %96’sı fuara yaptıkları ziyaretten çok memnun olduklarını söyledi. Texprocess ziyaretçileri için bu rakam daha da arttı, %97.

Techtextil ve Texprocess’te Rekor Ziyaretçi ve Katılımcı
Techtextil ve Texprocess’te Rekor Ziyaretçi ve Katılımcı

Ayrıca, tüm tekstil değer zincirine dair bilgiler veren ve iki fuar arasındaki sinerjik etkileşimi vurgulayan sayısız özel sunum ve etkinlik çok iyi karşılandı. ESA astronotu tarafından açılan uzay yolculuğu odaklı ‘Uzayda Yaşamak’ sergisi, Mars’a sanal gerçeklik yolculuğu, uzayda kullanılan malzemeler ve yıldız mimar Ben van Berkel tarafından tasarlanan ‘Uzay Habitatı’ gibi etkinlikler çok sayıda ziyaretçiyi kendine çekti. Fuar boyunca birçok kez podyumda yüksek teknoloji ürünü tekstil ürünleri sergileyerek fuardaki kalabalıkları 5.1/6.1 salonlarına çeken ‘Innovative Apparel Show’ alkışları aldı. Çalışır haldeki komple bir tekstil üretim hattını gösteren ‘Dijital Tekstil Makro Fabrikası’ ise tam bir başarıya imza attı.

Bir sonraki Techtextil ve Texprocess fuarları, Frankfurt am Main’de 14-17 Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Fuar Haberleri

Intex South Asia Bangladeş sanal fuarı başarıyla gerçekleşti

Intex South Asia - Bangladeş fuarı 22-25 Mart tarihlerinde, Bee2bee.asia adresinde online olarak önemli bir buluşmaya sahne oldu. Bangladeş’in...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied