10.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

Giriş Yap / Kayıt ol

Textilegence Kasım Aralık 2022 sayısı yayınlandı

Türkiye ve dünyadan en son tekstil ve...

Türk tekstil ihracatında artış oranları azalmaya devam ediyor

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB)...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Teknik Tekstiller İçin Yüksek Lisans Programı Hayata Geçti

GüncelTeknik Tekstiller İçin Yüksek Lisans Programı Hayata Geçti

- Haber Sponsoru -

Teknik Tekstiller İçin Yüksek Lisans Programı Hayata Geçti
Teknik Tekstiller İçin Yüksek Lisans Programı Hayata Geçti

Türk tekstil endüstrisinin özellikle teknik tekstiller alanındaki dönüşümü için İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) önemli bir işbirliğine imza attı. İTHİB ve İTÜ işbirliği ile Türkiye’nin ilk tezli teknik tekstil yüksek lisans programı hayata geçirildi. Bu program, teknik tekstiller sektöründe liderlik yapacak nitelikte insan gücünün yetiştirilmesi ve üniversite-sanayi işbirliği aracılığıyla firmaların AR-GE potansiyellerinin geliştirilmesine katkı sağlanmasını hedefliyor.

Programın tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, 2019 yılında Tekstil Mühendisliği bölümlerinde kontenjanların neredeyse tamamen dolduğunu söyledi. Gülle; “Eminim ki, lisansta gördüğümüz ilgiyi lisansüstü programlarımızda da göreceğiz. Ayrıca Tekstil ve Hammaddeleri sektörümüz, 4.3 dolar olan birim değeri ile, en çok katma değer üreten sektörlerimizden birisi.  Bizleri en çok motive edecek netice; yapılan projeler ve yazılan tezlerin hayata geçerek, ülkemize birer milli teknoloji ürünü olarak katma değer sağlayabilmesidir” dedi.

Teknik tekstiller için yüksek lisans programı hayata geçti: üniversite-sanayi işbirliği olumlu sonuç veriyor

İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz; tekstilin üretim, ihracat ve istihdam açısından Türkiye ekonomisi için vazgeçilmez sektörlerinin başında geldiğini dile getirdi. Öksüz bu yıl başlatılan Tekstil Mühendisliği Burs ve İstihdam Projesi kapsamında bölüm kontenjanlarının yüzde 42’den 92’ye çıktığını, aynı zamanda bölüm puanlarının ise 100 puan arttığını ifade etti.  Teknik Tekstiller Yüksek lisans programına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Öksüz sözlerini şöyle sürdürdü;

“Üniversite-sanayi işbirliği konusuna gösterdiğimiz hassasiyet ile bu yıl ilk kez İTÜ’de tezli Teknik Tekstiller Yüksek Lisans Programını başlatıyoruz. Sektörümüz ve ülkemiz için attığımız bu somut adım ile gençlerimizin sektöre daha geniş bir perspektifle daha nitelikli bir şekilde başlamasını umut ediyoruz. Teknolojik gelişmeler dünyayı hızla dönüştürüyor. Bu vizyonu da ancak ve ancak üniversite-sanayi işbirliğinin en somut örneklerinden biri olan İTÜ ile gerçekleştirdiğimiz bu yüksek lisans programı gibi projelerle yakalayabiliriz.”

İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Aydın ise yaptığı konuşmada teknik tekstiller alanında ilk kez bir programın başlatıldığının altını çizdi. Bu programın sektörün gelişimine katkı sunacağını belirten Aydın, programda eğitim gören öğrencilerin yenilikçi teknik tekstillerin farklı alanlarında, hammaddeden nihai ürünlere kadar tüm süreçler hakkında detaylı bilgi sahibi olacağını söyledi. Aydın; “Bu program sayesinde, öğrenciler yenilikçi ve özgün teknik tekstil ürünleri tasarlama, geliştirme ve ürün kalitesini değerlendirme becerisi kazanmanın yanı sıra; programın sunduğu disiplinler arası perspektif sayesinde mesleklerinde rekabet avantajı yaratabilme potansiyelini bünyelerine katacak” şeklinde konuştu.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler