Ana Sayfa » Güncel » Tekstil Makineleri Siparişleri 2017’de Artış Kaydetti

Tekstil Makineleri Siparişleri 2017’de Artış Kaydetti

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

İtalyan tekstil makineleri 2017'nin son çeyreğinde siparişlerini %29 arttırdı.
İtalyan tekstil makineleri 2017’nin son çeyreğinde siparişlerini %29 arttırdı.

İtalyan Tekstil Makineleri Üreticileri Derneği (ACIMIT) tarafından derlenen tekstil makineleri sipariş endeksi Ekim-Aralık 2017 döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre %29 arttı. 2010 yılı 100 puan baz alındığında, 2017’nin son çeyreğinde endeks değeri 120.9 puan oldu.

Bu büyüme oranı, endeksin 128 puan (+230) mutlak değer kaydettiği hem dış pazarlardan da hem de İtalyan iç pazarındaki büyümeden etkilendi. İkinci vakada (iç pazar), Ekim-Aralık 2016 dönemiyle kıyaslandığında artış %72, mutlak değer ise 94.5 puan oldu.

Yıllık bazda, endeks 2016’ya göre ortalama %18 artış kaydetti. Yurtiçi siparişler ise %36 arttı. Bu artış, hükümetin İtalyan üreticilerin yatırımlarını destekleme önlemlerinin etkinliğini doğruluyor. Dış pazarlarda yıl boyunca siparişlerle %16 gibi, belirgin bir artış yakaladı.

ACIMIT Başkanı Alessandro Zucchi, bu sonuçları; “2017 sipariş endeksi, sektörümüzün sağlıklı olduğunu ve 2015’ten bu yana artan bir üretim trendinin olduğunu teyit ediyor” şeklinde değerlendirdi.

Zucchi sözlerini şöyle sürdürdü; “2017 yılının ilk dokuz ayına ilişkin güncellenmiş verilere dayanarak, İtalya’nın ihracatının Ocak-Eylül 2016 dönemine kıyasla %10 arttığı ve İtalyan işletmelerinin tüm önemli pazarlarda sağlam bir performans gösterdiği görülüyor. İtalya’daki Ulusal Endüstri Planı 4.0’da öngörülen önlemler, gelişmiş makinelerin siparişlerinin başlatılmasından sorumluydu.”

Zucchi; “Tekstil sektörü şu an, Endüstri 4.0’ın sunduğu uygulamaları gözden geçirmek için her zamankinden daha fazla kısıtlanmış durumda. Sektördeki talep sürekli olarak gelişiyor ve pazarlama zamanı kavramı aşırı noktalara götürülüyor. Bu nedenle, nihai tüketicilerin taleplerini karşılamak için gerekli üretim süreçlerinin aynı hızda ve birbiri ile bağlantılı olması gerekiyor. Bununla birlikte 4.0 teşviklerinden böyle önemli bir kaldıraç etkisi hayal etmek zordu” diye konuştu.

İtalyan tekstil makineleri Techtextil Russia’nın önemli bir oyuncusu

ACIMIT ve yurtdışındaki İtalyan işletmelerinin tanıtımı ve uluslararasılaştırılması için İtalyan Ticaret Ajansı, Moskova’da 20-23 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan teknik tekstiller ve nonwoven fuarı Techtextil Russia’da bir sergi alanı düzenleyecek.

Aşağıdaki ACIMIT üyelerinin de aralarında bulunduğu toplam 22 şirket İtalya’nın sergi alanında yer alacak; Beta, Bombi, Bonino, Cibitex, Cognetex, Durst, Fabotex, Fadis, Ferraro, Guarneri, Mcs, Cosmatex, Pugi, Ratti, Reggiani, Salmoiraghi, Sariel, Santex Rimar Group, Smit, Sicam, Tessil Gomma.

İtalyan tekstil makineleri endüstrisi ve ACIMIT

ACIMIT yaklaşık 300 üretici (12 bin civarında istihdam) içeren ve toplam satışların %85’ten fazlasını ihraç eden toplam 2,7 milyar Euro değerinde bir makine üreten sanayi sektörünü temsil ediyor. Yaratıcılık, sürdürülebilir teknoloji, güvenilirlik ve kalite, İtalya’yı tekstil makine imalatında küresel bir lider yapan özelliklerdir.

Güncel Haberler

Textilegence Temmuz Ağustos 2021 sayısı ile yaz canlanıyor

Yeniden normalleşmenin başladığı haziran ayından itibaren birçok sektörde ciddi bir canlanma görülüyor. Yaz aylarına denk gelen bu dönemde tekstil ve...

Yeşim Tekstil Ağrı ilinde yatırımlarını sürdürüyor

Hazır giyim ve ev tekstili alanında faaliyet gösteren Yeşim Tekstil Ağrı yatırımlarıyla bölgenin ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimini desteklemeyi sürdürüyor....

TGSD rekabette sürdürülebilirlik ve dijital dönüşüme vurgu yapıyor

Türk tekstil ve giyim sektörünün önde gelen çatı örgütlerinden Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Türkiye’nin hazır giyim ihracatının yarısından...

Aksa Akrilik akıllı tekstile yatırım yapıyor

Aksa Akrilik ‘Girişimciliğe Değer’ programı ile yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojiler geliştiren projelere destek olmaya yeni İltema yatırımıyla devam ediyor....
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied