Ana Sayfa » Güncel » Tekstil mühendisliği iş bulmada fark yaratıyor

Tekstil mühendisliği iş bulmada fark yaratıyor

Tekstil Mühendisliği bölümünde okuyan öğrencilerin %16’sı mezuniyetten önce iş bulabiliyor.

Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

TÜİK verilerine göre Türkiye’de 2020 yılı işsizlik oranı %13,2 seviyesinde gerçekleşirken, öğrenciler için üniversite ve bölüm tercihlerinde istihdam olanakları da ön plana çıkıyor. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye’de en kısa sürede iş bulunan meslekleri arasında Tekstil Mühendisliği ilk sıralarda yer alıyor. Tekstil mühendisleri sadece giyim sektöründe değil, medikal, yapay zeka ve uzay havacılık gibi pek çok farklı alanda iş bulma imkanına sahip oluyor.

Türkiye’nin toplam ihracatında %15’in üzerinde payı olan tekstil ve hazır giyim sektörü Türkiye ekonomisi için önemli bir noktada duruyor ve ülkede 81 ilin tamamında fabrika ve üretim tesisleri ile Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren ikinci sektörü konumunda bulunuyor. Tekstil ihracatı ile dünya sıralamasında altıncı, Avrupa’nın ise en büyük üçüncü tedarikçisi konumunda olan Türkiye, tekstil ve hazır giyim ihracatında dünya ihracatından %3,2 pay alıyor. Türkiye’nin iktisadi kalkınması ve uluslararası rekabet gücünün arttırılmasında ön sıralarda yer alan bu sektörler, oluşturduğu istihdam ile işsizliğin azalmasına katkı sunuyor.

Tekstil mühendisliği mesleğinde iş bulma süresi ortalama dört ay iki gün

İstihdam edilme oranı en yüksek meslek gruplarından olan tekstil mühendisliğinde ortalama iş bulma süresi dört ay iki gün olarak belirtiliyor. Tekstil Mühendisliği bölümünde okuyan öğrencilerin %16’sı henüz mezun olmadan işe yerleşerek sektörde erkenden deneyim kazanma fırsatına sahip oluyor. Tekstil Mühendisliği, teknolojinin gelişimine paralel olarak dönüşen çalışma koşullarının yanı sıra Türkiye’de ve dünyada uzun vadede sağladığı olanaklarla geleceğin meslekleri arasındaki yerini koruyor.

Tekstil mühendisliği iş bulmada fark yaratıyor
Tekstil mühendisliği iş bulmada fark yaratıyor

Tekstil mühendisliği, giyim alanının ötesinde bir meslek

Öncelikli olarak ürünlerin kaliteli olmasından sorumlu olan mühendisler, tekstil malzemelerini geliştirilerek giysi teknolojisinin genel işleyişini yönetiyor. Tekstil Mühendisliği konvansiyonel üretim bazında iplik ve kumaş yapıları, ham madde ve lif yapıları başta olmak üzere üretim süreçlerini ve teknolojilerini kapsayan çok disiplinli bir mühendislik dalı olarak her alanda yer alıyor.

Tekstil günümüzde sadece giyim alanını kapsayan değil hızla değişen ticaret normlarına uygun bir şekilde teknolojiyle bütünleşik olarak trendlere adapte olabilen modern bir sanayi koluna dönüştü. Bu nedenle tekstil mühendisleri medikalden uzay havacılığa, inşaattan kompozif malzemelere, elektronikten akıllı tekstillere, yapay zekadan nanoteknolojiye kadar pek çok farklı alanda üretim ve tedarik süreçlerinde çalışma imkanı buluyor.

Güncel Haberler

Textilegence Temmuz Ağustos 2021 sayısı ile yaz canlanıyor

Yeniden normalleşmenin başladığı haziran ayından itibaren birçok sektörde ciddi bir canlanma görülüyor. Yaz aylarına denk gelen bu dönemde tekstil ve...

Yeşim Tekstil Ağrı ilinde yatırımlarını sürdürüyor

Hazır giyim ve ev tekstili alanında faaliyet gösteren Yeşim Tekstil Ağrı yatırımlarıyla bölgenin ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimini desteklemeyi sürdürüyor....

TGSD rekabette sürdürülebilirlik ve dijital dönüşüme vurgu yapıyor

Türk tekstil ve giyim sektörünün önde gelen çatı örgütlerinden Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Türkiye’nin hazır giyim ihracatının yarısından...

Aksa Akrilik akıllı tekstile yatırım yapıyor

Aksa Akrilik ‘Girişimciliğe Değer’ programı ile yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojiler geliştiren projelere destek olmaya yeni İltema yatırımıyla devam ediyor....
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied