20 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 30, 2024

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Tabelalar Sergisi geçmişi keşfetmeye davet ediyor

Açıkhava ve endüstriyel reklam alanında Türkiye'nin önemli...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Tekstilciler rekabet güçlerini A.I.T. yapay zekâ çözümleriyle artırıyor

BaskıTekstilciler rekabet güçlerini A.I.T. yapay zekâ çözümleriyle artırıyor

- Haber Sponsoru -

A.I.T., desen üretiminden bunların düzenlenmesi ve yönetimi ile görüntü kalitesine kadar tasarım sürecini kolaylaştıran A.I.T. AI Tools (Yapay Zekâ Araçları) ile tekstilcileri sektörde bir adım öne çıkarıyor. Teknolojinin hızla evrim geçirdiği bu dönemde, rekabet avantajı elde etmek ve sektörde lider konumda olmak için yenilikçi çözümlere odaklanmak büyük önem taşıyor. Bu hedefe ulaşmak için geliştirdiği ürünleri ile sektördeki yapay zekâ dönüşümüne öncülük eden A.I.T., bir yandan tasarım süreçlerini hızlandırırken, diğer yandan daha yaratıcı ve özgün sonuçlar elde edilmesine olanak sağlıyor.

Imagine ile tasarımda yaratıcılığın sınırlarını zorlayın

Referans olarak verilen desenlerin stilini kullanarak saniyeler içinde birden fazla benzersiz desen üretilebilmesini sağlayan Imagine, tasarım dünyasında sonsuz yaratıcılığa yeni bir kapı aralıyor. Yaratıcı tasarımlara ilham vermek ve tasarım sürecini hızlandırmak için özel olarak geliştirilen Imagine, referans deseni alıp tasarımcının istekleriyle birleştirerek orijinal desenin stilini dönüştürüyor. Bu sayede, dokular, desen öğeleri ve stillerle oynayarak sadece birkaç adım ile tasarımları kişiselleştirebiliyor ve kendine özgü lisanslı desenler oluşturma imkanı sunuyor. Tasarım sürecini oldukça kolaylaştıran Imagine, tasarımcıların zamanlarını daha verimli kullanarak benzersiz desenler oluşturmalarının önünü açıyor.

Repeater ile birkaç adımda desen raporlama

Tekstil tasarım sürecinde her adımda özenle hareket etmek büyük önem taşırken, bazen desenlerin oluşturulması ve düzenlenmesi, tasarımcılar için zaman alıcı ve zorlayıcı bir hale gelebiliyor. Bu noktada A.I.T.’nin tekstil tasarımında raporlama sorunlarına çözüm sunan yenilikçi yapay zekâ aracı Repeater devreye giriyor. Repeater desenler istenen rapor oranına ayarlandıktan sonra deseni otomatik olarak düzenlemeyi sağlıyor. Bu özellik sayesinde, tasarımcılar istedikleri boyutta ve tekrar oranında desenler oluşturabiliyor. Ayrıca, raporu olmayan desenler de istenen rapor oranı ayarlanarak hızlı bir şekilde raporlanabiliyor.

Imagine, tasarım dünyasında sonsuz yaratıcılığa yeni bir kapı aralıyor   Görsel Kaynak: A.I.T.
Imagine, tasarım dünyasında sonsuz yaratıcılığa yeni bir kapı aralıyor Görsel Kaynak: A.I.T.

Upscaler ile baskıda yüksek çözünürlük

Tekstil sektöründe, desenlerin görüntü kalitesi ve çözünürlüğü, tasarımın başarısını belirleyen kritik unsurların başında geliyor. Bu kilit noktada Upscaler oyuna girerek, tasarımcılara desenlerinin özgünlüğünü koruyarak çözünürlük oranını 6 kata kadar artırma şansı tanıyor. Bu sayede tasarımların görüntü kalitesini benzersiz bir şekilde artıran Upscaler, orijinal desenleri daha net, daha keskin ve daha ayrıntılı hale getiriyor ve tasarım potansiyelini en üst düzeye taşıyor.

“Tasarım süreçlerinde artan yapay zekâ kullanımı sektöre ilham veriyor”

Tekstil sektöründe yapay zekâ destekli ürünlerin yaygınlaşmasının, sektördeki dönüşümün ve yenilikçiliğin önemli bir göstergesi olduğunu söyleyen A.I.T. Dijital Pazarlama Uzmanı Melih Yıldız; “Çalıştığımız firmaların yapay zekâ koleksiyonlarını müşterilerine sunması ve fuarlarda sergilemeye başlaması, sektördeki ilerlemenin ve rekabetin arttığının bir işareti olarak değerlendirilebilir” dedi. Bu koleksiyonların, yapay zekâ teknolojisinin tasarım süreçlerine getirdiği hız, yaratıcılık ve verimlilik avantajlarını somut bir şekilde ortaya koyarak, sektördeki diğer firmalara da ilham verdiğini dile getiren Yıldız şu açıklamada bulundu: “A.I.T. olarak yenilikçi ürünlerimiz ile, sektördeki firmaların rekabet avantajı elde etmesi ve geleceğe güvenle bakması için daima yanlarında yer alıyoruz. Bu gelişmeler, tekstil sektörünün gelecekte daha da yenilikçi ve rekabetçi olacağına dair umutları artırıyor ve sektördeki dönüşümü hızlandırıyor.”

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler