23.2 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 30, 2024

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Tabelalar Sergisi geçmişi keşfetmeye davet ediyor

Açıkhava ve endüstriyel reklam alanında Türkiye'nin önemli...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

TGSD, Adıyaman’da konteyner kent projesini başlattı

GüncelTGSD, Adıyaman’da konteyner kent projesini başlattı

- Haber Sponsoru -

Deprem bölgesine kısa, orta ve uzun vadeli destek için çalışmalarını sürdüren Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD), tekstil üretiminin yoğun olduğu Adıyaman’da sanayi ve istihdamın devamı için konteyner kent ve yaşam alanları kurmak için harekete geçti. Adıyaman OSB Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Çelenk geçtiğimiz günlerde, işçilerin bölgedeki barınma sorununa dikkat çekerek, devletten ve diğer OSB’lerden bu konuda destek istemişti.

TGSD projenin hayata geçirilebilmesi için destek çağrısı yaptı

Üyelerinin, ilk etapta başta giyim olmak üzere acil ihtiyaç malzemelerini bölgeye ulaştırdığını açıklayan TGSD, projeye ilişkin resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

Orta vadeli çalışmalarımızın bir parçası olarak, hazır giyim üretimi için önemli kentlerden biri olan Adıyaman’da, Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü iş birliği ile konteyner kent ve yaşam alanları kuruyoruz. Bu iyileşme sürecinde amacımız, üretimin yoğun olduğu Adıyaman’da sanayinin ve istihdamın devam etmesine ve bölgenin tekrar hayata döndürülmesine katkı sağlamaktır.

Sosyal ve ekonomik sorunları çözmek amacıyla üretim tesislerimizi en kısa sürede yeniden çalışır duruma getirmeliyiz. Yeni yaşam alanını oluşturmak için yola çıktık. Bu projenin sizlerle birlikte hayata geçirilmesi için nakdi ve konteyner bağışı konusunda desteklerinizi bekliyoruz.

Unutmayın, bölgenin bize, bizim de size ihtiyacımız var. Acıyı ancak paylaşarak hafifletebiliriz.

Bağışlarınız için şimdiden teşekkür ediyoruz.

“Sadece OSB’yi değil Adıyaman’ı kaybederiz”

Adıyaman OSB Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Çelenk ise daha önce AA’ya yaptığı açıklamada, bölgedeki işçilerin barınma sorununa değinerek konteyner talebinde bulunmuştu. Yaşanan depremde Adıyaman’ın büyük hasar aldığını söyleyen Çelenk, depremlerde OSB’de 10 binanın hasar gördüğünü ancak alt yapıda herhangi bir sıkıntının bulunmadığını aktardı. OSB’yi çalışabilir duruma getirdiklerini anlatan Çelenk şunları söyledi:

“Doğal gaz, elektrik, su hizmetlerimiz tamam. Şu an işe başlama durumundayız. Ancak barınma sorunundan dolayı işçilerimizin çoğu il dışına çıkıyor. Biz bunu önlemek zorundayız. İşçilerin barınma sorununu çözmek lazım. Bunu kendi imkanlarımızla yapabilecek güçte değiliz. Devlet ya da organize sanayi bölgelerinin yardımıyla bu sorunu halletmek zorundayız. Aksi takdirde sadece OSB’yi değil Adıyaman’ı kaybederiz.”

OSB’nin Adıyaman’ın ‘ekmek kapısı’ olduğunun altını çizen Çelenk; “22 bin üzerinde çalışanı var. Ama bu yıl sonuna kadar bunu 28 bine kadar çıkarma hedefimiz vardı. Yeni inşaatlarımız devam ediyor. Bundan dolayı mevcut olan insan kaynaklarını heba etmememiz gerekiyor. Bu işçiler il dışına giderse bir daha toparlanamayız. Onlar yetişmiş elemanlarımız. Bizim devletten özellikle kardeş OSB’lerimizden konteyner talebimiz var. İnşallah bunu hep beraber çözeriz. Bu durumu bir an önce atlatırız. Biz şu an çalışacak duruma geldik. Ay başında büyük ihtimal başlayacağız” dedi.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler