Ana Sayfa » Eğirme » Truetzschler’den sürdürülebilirlik için yeni çözüm; TC 19i for Recycling

Truetzschler’den sürdürülebilirlik için yeni çözüm; TC 19i for Recycling

Hızlanan moda ve giysilerin azalan kullanım ömrü nedeniyle geri dönüştürülmüş tekstil pazarı hızla büyüyor.

Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Almanya merkezli Truetzschler, ilk akıllı tarak TC 19i for Recycling ile tekstil geri dönüşüm uygulamalarında önemli bir atılım gerçekleştiriyor. Bu akıllı makine, sahip olduğu pek çok özellik ile tekstil atıklarından üretilen ürünlerin verimliliğini tüm işlenme süreci boyunca üst düzeye çıkarıyor. Sürdürülebilirlik konusuna önem veren şirket, getirilen yeni düzenlemeler ve çevre dostu üretime yönelik tüketici talepleri karşısında müşterilerine geliştirdiği çözümlerle büyük avantaj sağlıyor.

Günümüzün en temel sorunlarından biri olan sürdürülebilirlik konusunda getirilen yeni sıkı düzenlemeler ve artan tüketici talepleri, üreticileri de bu yönde adım atmaya zorluyor. Bu anlamda şirketler, tekstil sektöründeki temel bir sorun olan, tekstil atıklarının yüksek kaliteli ipliğe nasıl dönüştürülebileceğine dair çözümler arıyor. Bu konuda çalışmalar yürüten şirketlerden biri olan tekstil makineleri üreticisi Truetzschler’in, Elyaf Hazırlama Geliştirme Başkanı Thomas Schmitz, sürdürülebilirlik konusunda tutkulu olduklarını söyledi. Schmitz; “TC 19i for Recycling, elyaf açma ve temizleme süreçlerini optimize ederek müşterilerimize geri dönüştürülmüş malzemeden en iyi şekilde yararlanma imkanı veriyor. Aynı zamanda, kısa elyafların hassas fakat etkili bir şekilde işlenmesini sağlıyor ve gereksiz telefin oluşmamasını garanti ediyor” dedi.

Truetzschler Global Satış Başkanı Markus Wurster ise; “Yeni iplikler için geri dönüştürülmüş elyaflardan yüksek kaliteli şerit üreterek, müşterilerimiz sürdürülebilirlik hedeflerine doğru ilerleme kaydederken, aynı zamanda artan düzenleyici baskılara ve çevre dostu ürünlere yönelik artan tüketici talebine yanıt verilebiliyor” şeklinde konuştu.

Tekstil geri dönüşümünde mihenk taşı

Hızlanan moda ile hem daha fazla ürün kullanılıyor hem de kullanım süreleri kısalıyor, bu nedenle tekstil atıklarında ve geri dönüştürme işinde ciddi bir büyüme yaşanıyor.

İplik, giysi üretimi, kullanılmış tekstil ve giysi atıkları, daha sonraki ipliğin kalitesinin belirlendiği eğirme hazırlığında çok çeşitli zorluklar ortaya çıkarıyor. ‘Sert telef’ olarak bilinen, parça parça teleften oluşan ikincil elyaflar, nihai ürünün kalitesini düşüren ve tarama performansını bozabilen istenmeyen iplik veya kumaş parçacıkları içerir. Ayrıca, bunlar iplik mukavemeti üzerinde olumsuz etkisi olabilen yüksek miktarda kısa lif de ihtiva ediyor.

Truetzschler eğirme hazırlığından gelen pamuk atıklarının geri dönüşümü ve ayrıca parça tekstil atıklarından oluşan ikincil elyafların geri dönüşümü için eksiksiz çözümler sunuyor. İdeal açma, temizleme ve harmanlama için harman hallaç teknolojisinden gelişmiş taraklama ve cer çözümlerine kadar komple çözümler bulunuyor. TC 19i for Recycling ve entegre cer makinası IDF 2, geri dönüştürülmüş malzemelerden rotor ipliklerinin doğrudan eğrilmesinde mihenk taşı olarak yer alıyor. Truetzschler ayrıca, geri dönüşüm uygulamaları için özel olarak geliştirilmiş geniş bir tarama garnitürleri portföyüne sahip.

Truetzschlerden sürdürülebilirlik için yeni çözüm; TC 19i for Recycling
Truetzschlerden sürdürülebilirlik için yeni çözüm; TC 19i for Recycling

İplik hatalarında %40 azalma ve üretimde %40 artış

TC 19i tarağı ile tekstil üreticileri iplik hatalarında %40 azalma ve üretimde %40 artış sağlıyor. Özellikle geri dönüşüm uygulamaları için tasarlanan yeni WEBFEED, sabit taraklama segmentlerine sahip kablolu brizör gibi bileşenlere ve iyileştirilmiş profil geometrilerine sahip bulunuyor. Geri dönüşüm bıçağı, bozucu partiküllerin uzaklaştırılmasını sağlarken aynı zamanda da iyi elyaf kaybını en aza indiriyor.

Yırtık atıklardan gelen ikincil elyaflar, malzeme taşıyan parçaların yüzeylerine yapışarak elyafların tıkanmasına neden olabiliyor. TC 19i’nin tüm malzeme taşıyan parçaları paslanmaz çelikten oluştuğu için böyle bir sorun yaşanmıyor. Dahası, sağlam tasarım ve önemli parçaların yenilikçi kaplamaları neredeyse her uygulamada güvenilir performansı garanti ediyor.

Aralık optimize edici T-GO ise, değişen üretim koşullarında bile ilgili malzeme için ideal taraklama aralığını izlemek ve otomatik olarak ayarlamak için çeşitli sensörler ve algoritmalar kullanıyor. Bu sayede geri dönüşüm sırasında kalite ve verimlilik en üst düzeye ulaşıyor.

Kişiselleştirilmiş ayarlarla esnek üretim

Makinede bulunan MULTI WEBCLEAN sistemi, geri dönüşüm uygulamalarında hızlı, esnek ve kişiselleştirilmiş ayarlama özelliği ile üreticiye esneklik sunuyor. Ön ve son tarama bölgesindeki sekiz eleman, taraklama veya temizleme elemanı veya kapak profili olarak konfigüre edilebilirken; bu esneklik, müşterilere, kendi özel süreçleri için mümkün olan en iyi yapılandırmayı elde etme imkanı sağlıyor. Ayrıca, her müşterisine ideal ayarlar hakkında önerilerde bulunarak onları destekleyen Truetzschler, müşterilerin üretim hedeflerinin tam anlamıyla gerçekleştirilmesine katkı sağlıyor.

Tekstil Eğirme Haberleri

Gualchieri e Gualchieri’den özel eğirme çözümleri

Klasik eğirme süreçleri ile karşılaştırıldığında özel ve teknik ipliklerin eğrilmesinde gereksinimler daha fazladır ve başarı daha fazla detaya bağlıdır....

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied