USTER Nonwoven Sektörüyle INDEX 2017’de Buluşacak

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...

Pazar dengeleri bozulurken konfeksiyon ve tekstil sektörü yolunu arıyor

Covid-19 pandemisinin getirdiği kapanma ve evden çalışma gibi yeni koşullar, hazırgiyim ürünlerine olan talebi önceki döneme göre azalttı. Buna...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

USTER Nonwoven Sektörüyle INDEX 2017'de Buluşacak
USTER Nonwoven Sektörüyle INDEX 2017’de Buluşacak

USTER ® elyaf temizleme sistemleri, hijyen ve kozmetik uygulamalarda kirliliği önlüyor.

İplikçiler zaten ürünlerinde kirliliğin önlenmesinin önemini biliyorlar. Şu anda USTER tarafından üretilmiş kurulu bulunan toplam 3,500 Jossi elyaf temizleme sistemi bunun kanıtıdır. USTER® JOSSI VISION SHIELD çözümleri, polipropilen de dahil olmak üzere en küçük kirleticileri bile temizlemede son derece etkilidir. Bununla birlikte, nonwoven üreticileri için kirlenme riski muhtemelen daha da büyüktür. Örneğin tıbbi ve hijyen uygulamalarında kalite standartlardı çok hassastır ve sıfır kirlilik (kontaminasyon) gereklidir.

Kirlilikten etkilenmiş iplik, iplikçilerin en büyük sorunlarından biridir ve pamukta fark edilmediğinde kumaş boyahaneye ulaşana kadar polipropilen (PP) gibi sentetik parçacıklar nedeniyle taleplere ve reddedilmelere yol açar. Günümüzde, USTER® JOSSI sistemleri gamı, bu problemle rakipsiz bir etkililikle, iplik hazırlama aşamasında pamuktaki yabancı maddeyi algılıyor ve temizliyor.

Uster Technologies 2013 yılında Jossi AG’yi satın aldı ve şimdi, USTER® JOSSI VISION SHIELD 2 ve USTER® JOSSI VISION SHIELD T sistemleri, tüm polipropilen partiküllerini çıkarmak için fazla algılama ilkesini sadece dakikalar içerisinde kullanıyor. En beyaz PP kirliliği, güvenilir ve etkili bir şekilde USTER® JOSSI VISION SHIELD ile birlikte USTER® JOSSI MAGIC EYE tarafından tespit edilir. Polipropilen ve polietilen de dahil olmak üzere, pratik olarak her türlü yabancı madde minimum seviyede atık ile USTER® JOSSI MAGIC EYE tarafından ortadan kaldırılır.

Nonwoven Üreticilerinin Özel Zorlukları

İplik eğirme ile karşılaştırıldığında, nonwoven ürünler ve prosesler bazı özel zorluklar ve daha da zorlayıcı şartlar getiriyor. Örneğin, makyaj temizleme bezinde polipropilenin az kalmış bir kalıntısı olduğunu veya emici pamuk, alkollü bezler veya nonwoven gazlı bezler gibi hastane ürünlerinde her türlü kirliliği düşünün.  Bu gibi sorunlar tamamen kabul edilemez. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ABD, Avrupa ve Asya’daki tıbbı ve hijyen ürünleri pazarları son derece kalite odaklıdır.

Sentetik elyaflardaki gelişmelerle birlikte, yaklaşık 25 yıl önce nonwoven uygulamalarında saf pamuktan sentetiklere geçişi hakkında bir trend vardı. Başlangıçta, tüketiciler sentetik elyafları kuru ve hafif dokusunu tercih ediyordu. Bununla birlikte, son on yılda birçok uygulamada, özellikle de cilt kızarıklıkları ve tahriş gibi alerjik sorunların olduğu durumlarda, tercih edilen bir seçenek olarak saf pamuğa geri dönüş görülüyor. Son kullanıcıların bu talebini karşılamak için nonwoven üreticileri, ürünlerinde 1mm’den büyük kusurlarda sıfır toleranslı bir standardı garanti eden etkin bir kontaminasyon kontrol sistemine gerek duyuyor. İplik temizlemede sarım aşamasında nihai bir kontrolün yapılabildiği eğirmenin aksine nonwoven ürünlerde, kirlenmeyi kontrol etmenin tek yolu elyaf temizleme yöntemidir. Bu nedenle, nonwoven kumaşlardaki ürün kalitesi, elyaf temizleme sisteminin verimliliğine bağlıdır, yani USTER® JOSSI VISION SHIELD sistemine yapılacak yatırımı mantıklı bir adımdır.

Nonwovenlar Japonya’da Önemli

Nonwoven hijyen ürünleri için makinelerin çoğu Japon şirketleri tarafından üretiliyor; ve Japonya’nın kendisi gıda paketleme malzemelerinin yanı sıra; tıbbi ve kozmetik uygulamalar için malların üretiminde öncü bir rol oynuyor. Uster Technologies’de Elyaf Temizleme Ürün Yöneticisi Oswald Baldischwieler; “Japonya nonwoven uygulamalar sayesinde USTER® elyaf temizleme sistemleri için büyüyen bir pazardır. USTER® JOSSI VISION SHIELD ve USTER® JOSSI MAGIC EYE kombinasyonu, üreticilerin kirliliği yüksek seviyede sürekli kontrol etmesini destekliyor” dedi.

USTER INDEX 2017’de

USTER® JOSSI sistemi için nonwoven sektörünün önemini şirket,  nonwoven pazarının büyük küresel buluşma noktası; Cenevre’de gerçekleşecek önümüzdeki INDEX 2017 fuarına (Stant No 4418)  katılarak gösterecek.

USTER, pamuk iplikçiliğinde halihazırda iyi bilinen ve takdir edilen teknolojisinin; fuarda ağartılmış pamuk ve diğer kalite açısından kritik olan nonwoven üreticilerden daha fazla ilgi görmesini bekliyor. Baldischwieler; “USTER® JOSSI VISION SHIELD ve USTER® JOSSI MAGIC EYE ile, sentetikler dahil kirleticilerin her kategorisi için tüm üretim denetleniyor.  Hiçbir şey bu sistemlerin algılama gücünden kurtulamaz” dedi.

Teknik Tekstiller Haberleri

TUSAŞ havacılık endüstrisi için yeni kompozit tesisini açtı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin (TUSAŞ) Ankara Kahramankazan’daki yerleşkesinde açtığı yeni kompozit tesis sahip olduğu son teknolojiyle, Türk...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied