26.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 24, 2024

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Uster Statistics sürdürülebilirlik için kapsamını genişletiyor

Yardımcı MateryallerUster Statistics sürdürülebilirlik için kapsamını genişletiyor

- Haber Sponsoru -

Elyaftan kumaşa kalite yönetimi çözümleri sunan Uster Technologies, dünya çapında kabul görmüş bir kalite ölçütü olan ve 66 yıldır sektör çapında kalite iyileştirmesinin temelini oluşturan Uster Statistics’in yeni edisyonunu pazara sunmaya hazırlanıyor. Uster Statistics 2023 edisyonu ilk kez geri dönüştürülmüş iplik için bir bölüm içeriyor ve sürdürülebilirlik hedeflerini destekleyen genişletilmiş bir elyaf verisi yelpazesi sunuyor. Geri dönüştürülmüş içeriğe sahip olan veya olmayan ideal bir elyaf karışımı, en az atık için kalite gereksinimlerinin karşılanmasını da sağlarken, elyaf grafikleri ise her işlem adımı için erişilebilir olacak.

Avrupa Birliği, sektörü daha yeşil ve daha rekabetçi hale getirmek için sürdürülebilir ve döngüsel tekstil üretimine yönelik bir strateji belirledi. 2030 Tekstil Vizyonu’nun bir parçası da AB pazarındaki tüm tekstil ürünlerinin dayanıklı, tamir edilebilir, geri dönüştürülebilir ve büyük ölçüde geri dönüştürülmüş elyaftan yapılmış olmasını gerektiriyor. Birçok önde gelen perakendeci de 2030 yılından itibaren geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımını destekliyor. Mekanik olarak geri dönüştürülmüş elyafların eğirmede kullanılmasının belirli kalite faktörleri bulunuyor: Bu elyaflar daha yüksek kısa elyaf ve nep içeriğine sahip ve özellikle tüketici sonrası malzeme kullanılıyorsa genellikle renkli olabiliyor. Geri dönüştürülmüş iplikler de incelik açısından sınırlamalara tabii bulunuyor. Resmi olarak, bir iplik sadece %20’den fazla geri dönüştürülmüş elyafla eğrildiğinde “geri dönüştürülmüş” olarak markalanabiliyor. Bu ise, nihai bir üründeki malzemelerin geri dönüştürülmüş içeriğinin izlenmesi ve doğrulanması için gönüllü bir ürün spesifikasyonu olan Global Recycled Standard (GRS) tarafından belirleniyor.

Uster Statistics 2023 işlenmemiş ve geri dönüştürülmüş elyaf karışımlarının kalitesini garantileyecek

Uster Statistics 2023 işlenmemiş ve geri dönüştürülmüş elyaf karışımlarının kalitesini garantileyecek

İşlenmemiş (virgin) ve geri dönüştürülmüş elyaf karışımlarından iplik eğirme, yaygın olarak kullanılan diğer karışımlardan çok daha büyük bir zorluk olmakla birlikte, kapsamlı kalite testleri, bilgi birikimi ve deneyim ile sonuçlar yine de kabul edilebilir olabiliyor. Geri dönüştürülmüş pamuğun yeni elyafla karışım halinde kullanılması hem toplam iplik mukavemetini hem de %CV’sini etkilerken, en gelişmiş eğirme makineleri bile sorunu çözmede yetersiz kalabiliyor. Geri dönüştürülmüş elyaf karışımlarında iplik kalitesinin bozulma riskinin farkında olmak, müşteri memnuniyetini sağlamanın tek yolunun kalite kontrolü olduğu anlamına geliyor. Uster, yeni malzemeler eğirirken, sonraki işlemlerde sorun riskini ortadan kaldırmak için hem sayısal test sonuçlarının hem de grafik değerlendirmelerin dikkate alınmasını önemle tavsiye ediyor.

İplikçiler, geri dönüştürülmüş pamuktaki (CO-R) kısa elyaf oranının yüksek olması ve işlenmemiş pamukla (CO) karıştırıldığında elyaf uzunluğu dağılımının bazen optimumun altında olması nedeniyle büyük zorluklarla karşılaşıyor. Bu durum, örneğin, taslak hazırlama sisteminde kısa elyafların yanlış yönlendirilmesine ve potansiyel taslak hatalarına yol açıyor. Yapılan testlerde, %75 CO ve %25 CO-R içeren bir Ne 20 rotor ipliği %100 pamuk ipliği ile karşılaştırıldı. Eşitlik, kusurlar ve tüylülük değerleri ölçüldü ve Uster Statistics’de %22’lik bir CVm% üretildi; Bu, yalnızca sayısal değerlere dayanırsa geri dönüştürülmüş iplik için mükemmel kaliteye işaret ediyor gibi görünebilir. Ancak aslına bakıldığında, Uster Tester spektrogramları ile yapılan daha yakın analiz, cer karesinde bir çekim hatası olduğunu gösterdi. Bu durumda sorun, iplikten yapılan sonraki kumaşta düzgün olmayan bir yapıya neden olmadan önce tespit edildi.

Daha iyi iletişim için ortak dil

İşlenmemiş ve geri dönüştürülmüş pamuğun karıştırılmasının bazı kalite parametrelerini daha da kötüleştireceği kaçınılmaz bir gerçek olarak yer alıyor. Geri dönüştürülmüş elyaf kullanımı genellikle arzu edilen bir durumken, sektör için yeni bir gerçeklik yaratıyor. Risklerle başa çıkabilmek için tekstil değer zinciri boyunca daha iyi iletişim ve ortak bir anlayışa ihtiyaç duyuluyor. Uster’in ortak kalite dili ise, tekstil endüstrisi genelinde iletişimin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacak.

Fabrikalarını daha sürdürülebilir bir geleceğe dönüştürmenin bir yolunu bulması gereken iplikçiler, kaliteyi ve verimliliği optimize etmek için hem laboratuvar cihazlarından hem de kalite izleme sistemlerinden yararlanmalarına olanak tanıyan ihtiyaç duydukları araçlara zaten sahip bılunuyorlar. Uster’in kalite kontrol ve analiz sistemlerindeki bilgi birikimi ve son teknoloji ile birleşen deneyimleri, tekstil endüstrisi için sürdürülebilir bir gelecek için umut verici bir temel oluşturuyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler