USTER® STATISTICS: Tekstil Kalitesinin Ortak Dili

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...

Pazar dengeleri bozulurken konfeksiyon ve tekstil sektörü yolunu arıyor

Covid-19 pandemisinin getirdiği kapanma ve evden çalışma gibi yeni koşullar, hazırgiyim ürünlerine olan talebi önceki döneme göre azalttı. Buna...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

USTER® STATISTICS 60. yıldönümünde, dünya genelinde kalite beklentilerinin önemli ölçüde arttığına dikkati çekiyor.

Herşey 1957 yılında Alman tekstil dergisi Melliand’da üç sayfada başladı. Bugün, USTER® STATISTICS olarak bilinen küresel ölçütler, endüstride kalitenin objektif bir ölçüsü olarak efsanevi bir konuma sahip. Bu yazı, tekstil alanındaki 60 yıllık benzersiz ve ücretsiz bir karşılaştırma hizmeti olarak USTER® STATISTICS’in 60. yıldönümünü kutluyor.

USTER® STATISTICS; Nereden Nereye?

On yıllar boyunca onların gelişimi, tekstildeki kalite taleplerinin nasıl arttığının güvenilir bir şekilde izlenmesini sağlıyor. Örneğin, 1964 yılında %50 kalite derecesine sahip olan tipik bir ipliğin, yarım yüzyıl sonra aynı seviyeye ulaşmak için çok daha iyi bir düzgünlük göstermesi gerekiyor. Bu karşılaştırma, dünya çapında iplikhanelerin kalitesini karşılaştırmak için USTER® STATISTICS Percentiles (yüzdeleri) kullanılarak yapılıyor. USTER® STATISTICS’in devam eden genişlemesi, 2018 edisyonunda Tüylülük Uzunluğu Sınıflaması gibi daha birçok kalite parametresinin dahil edilmesi ile devam edecek.

İplikçiler diğer tesislerdeki rakiplerine kıyasla iplik kalitelerini kıyaslamanın faydasını gördükleri için, 1950’lerde USTER® STATISTICS’in çıkış noktasının arkasındaydılar. USTER ilk olarak 1948 yılında ilk iplik düzgünlük test cihazını piyasaya sundu ve bu nedenle iplikçilerin talebine cevap vermek için bariz bir tercih oldu.  Bu, USTER® STATISTICS’in öncüsü olan, taraklanmış ve kamgarn iplik için sadece U% ve CV değerleri olarak düzgünsüzlük verilerini listeleyen USTER® STANDARDS’ın yayınlanmasına yol açtı.

USTER® STATISTICS: Tekstil Kalitesinin Ortak Dili
USTER® STATISTICS: Tekstil Kalitesinin Ortak Dili

Pamuktan Harmanlamaya

İplik kalitesinin geliştirilmesi için daha fazla USTER® aletinin sunulmasına paralel olarak, ölçülen diğer iplik parametrelerin sayısı zamanla artışmış olsa da, düzgünlük günümüz endüstrisi için temel kalite standartlarından biri olmaya devam ediyor. 1997’de USTER® AFIS temel alınarak elyaflar için standartlar eklendi. İstatistiksel veriler, yün, viskon, polyester ve hatta harmanlar (karışımlar) da dahil olmak üzere daha geniş bir yelpazede elyaf malzemesi ile daha kapsamlı hale geldi.

1957 yılında, USTER® STANDARDS, altı grafik içeren altı sayfadan oluşan iki bölümde sadece üç kalite parametresini içeriyordu. USTER® STATISTICS’in en yeni 2013 edisyonunu ise, 2,500’den fazla grafiği kullanarak 123 bölümde 101 kalite parametresini kapsıyor. Uster Technologies İplik Testi Ürün Yöneticisi Gabriela Peters; “Standartlar dünya genelinde iplik kalitesini karşılaştıran rakamlardan çok daha ötedir. USTER® STATISTICS, iplik üreticileri ve iplik kullanıcıları için ortak bir kalite dili haline geldi.

Ünlü kırmızı çizgiler…

USTER® STATISTICS Percentiles (USP) 1965 yılında piyasaya sunuldu ve günümüzde endüstrideki herkes %5, %25, %50, %75 ve %95 standart değerlerini belirten tanıdık kırmızı çizileri biliyor. USP rakamları, dünya genelindeki fabrikalar tarafından üretilen kalite seviyesiyle karşılaştırmalara dayanan ayrıntılı bir parametre için bir derecelendirmedir.

Günümüzde iplikler genellikle spot internet pazarında alınıp satılıyor. Objektif değerlere dayalı eksik özellikler, konfeksiyon ve diğer tekstil ürünlerinin kalitesinde ciddi bir bozulmaya neden olur, bu nedenle önde gelen iplik tüccarları ipliklerin net özelliklerinde ısrar ederler ve USTER® STATISTICS onlara bu referansları sunar.  Ünlü kırmızı çizgiler, tekstil değer zinciri boyunca onların uygunluğunu gösterir. USTER® STATISTICS, asıl olarak iplik üreticileri ile iplik kullanıcıları arasındaki köprü oluyor ve herkesin anlayabileceği şekilde kalite hakkında konuşmalarını sağlıyor.

Düzgünlüğün değişmesi

Düzgünlük testi için standartlar 60 yıldır mevcut ve bu standardın arkasındaki değerlerin ne kadar arttığını görmek ilgi çekicidir. İpliklerin düzgünlüğü uzun vadede daha da iyi hale gelmiştir.1964 yılında,  %100 taraklanmış pamuk (penye), 20 tex (Ne 30) tipik bir ring ipliği alınarak, %19’luk bir USP derecesi, 15,2’lik bir CVm ile 1964’te elde edilebilirdi. Aynı seviyede olmak için, 2013 yılında benzer bir ipliğin CVm değerinin 12,6 olması gerekiyor. Bu değişen gereklilik, bu parametrelerdeki ipliklerle yapılmış kumaşlar karşılaştırılarak açıkça gösteriliyor.  1964 yılından CVm için %50 USP değerinde Numune A, 49 yıl sonraki CVm için %50’lik bir USP değerine sahip olan Numune B’den çok daha ‘’bulanık’ bir görünüm sergilemektedir. Numune A’daki kumaş, günümüzün artan kalite beklentilerinin altında, kullanılan ipliğin çok daha az kabul edilebilir olarak değerlendirileceğini gösteriyor.

Bu trend, iplik makinelerinde teknolojik gelişme sayesinde mümkün olan kalite gelişmelerine paralel olarak, yıllar boyunca müşterilerin iplik düzgünlüğü konusunda giderek daha fazla talepleri olduğu gerçeğinin altını çiziyor. Aynı zamanda, düzgünlük test cihazı artık daha sofistike hale geldi, gelişmiş teknoloji ve sensörler artık en doğru test sonuçları sağlıyor. Günlük test programları için bir araç olarak USTER® STATISTICS’in gerekli desteği ile, son nesil USTER® TESTER 6, kullanıcı dostu ve akıllı kalite güvencesinde en üst düzeyi sunar. Tüm test verilerinin entegrasyonu, USP değerlerinin net bir şekilde sunumu ile, kalite raporlarının otomatik olarak üretilmesini sağlıyor.

Tek ve Eşsiz

USTER® STATISTICS’i benzersiz kılan şey, başka hiçbir şirketin tekstil kalite standartlarını harmanlayıp yayınlamak için kendi sistemini kurmaya çalışmadığı gerçeğidir. STATISTICS, gelecekte sürekli olarak geliştirilecek. 2018’de gelecek edisyon için önceden planlanmış önemli bir eklenti yer alıyor; USTER® TESTER 6 ile lanse edilen yeni HL sensörleri tüylülük uzunluğu değerlerini ölçülüyor.

Tekstil zincirinin tamamı (iplik üreticileri, onların sonraki müşterileri, tüccarlar ve makine üreticileri), USTER® STATISTICS’in tekstil endüstrisinde kalite standartlarının eşanlamlısı olarak USTER markasının oluşturulmasında önemli bir rol oynadığı kabul edilir. Vardhaman Textiles Ltd Başkanı S.P. Oswal; “USTER® STATISTICS’İN 60. Yıldönümünde Uster Technologies’i kutluyorum ve şirketin, hepimizin rutinlerimizde kullandığımız standartları belirmedeki başarısından dolayı takdir ediyorum” dedi.

Kısaca, USTER® STATISTICS, iplik kalitesini objektif olarak karşılaştırmanın tek yoludur ve tekstil endüstrisi önümüzdeki 60 yıl ve sonrasında da devam eden desteğine güvenebilir.

Yardımcı Materyaller

Pandemi Lupamat Kompresör’ü durduramadı

Basınçlı hava çözümleriyle kompresör sektörünün önde gelen üreticilerinden Lupamat Kompresör, kurumsal yapısının verdiği güçle Covid-19 pandemisi karşısında hızlı ve...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied