19.7 C
İstanbul
Salı, Ekim 3, 2023

Textilegence Temmuz Ağustos 2023 sayısı yayınlandı

Textilegence Temmuz Ağustos 2023 sayısı tekstil makinelerinin...

Sun Tekstil kapasitesini %15 artırıyor 

Türkiye’nin konfeksiyon üretimi ve ihracatında lider firmalar...

Türk tekstil ihracatı yılın ilk yarısını düşüşle kapattı 

Dünyanın en büyük tekstil ihracatçıları arasında yer...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Bir Usterized Denetmeni ve İzlenimleri

GüncelBir Usterized Denetmeni ve İzlenimleri

- Haber Sponsoru -

Bir Usterized Denetmeni ve İzlenimleri
Bir Usterized Denetmeni ve İzlenimleri

Bir usterized denetmeni ve izlenimleri: USTERIZED fabrikalar iş avantajlarını nasıl değerlendirebilir?

Finans ve yönetim sürecini denetlemek ve kontrol etmek için her işte denetmenlere ihtiyaç vardır, ancak bunlar için bir ziyaretin her zaman istekle karşılanmadığını söylememiz lazım. Aslında, sık sık zor sorular ve yüksek beklenti ihtimali yüzünden bir derece sinirlilik söz konusudur. Ancak, USTER uzmanlarını USTERIZED sertifikalı tesislerde periyodik denetimler yapmaya gönderdiğinde farklı bir hikaye yaşanıyor. Burada, tesis yönetimi ve personeli, gelecekteki iş gelişimi için iyi bir tavsiyeden başka bir şey olmaksızın, son derce olumlu bir deneyim bekleyebilir. Bu denetlemelerin hepsi herkesin hoş karşıladığı, dostça ve yardımsever bir işbirliği ruhuyla gerçekleştirildi ve sunuldu.

Bir USTERIZED denetmeni çalışma hayatına dair bir yol göstericidir. Muraliganesh K. USTER’in 11 denetmeninden birisidir. Şirketin Tekstil Teknolojileri departmanından uzmanlar, USTERIZED üyelerini tekrar onaylamak veya USTERIZED kalite etiketini almak isteyen iplik fabrikalarının ilk denetimlerini yapmak için her yıl yaklaşık 60 denetleme yapıyor. Murali, Hindistan’daki USTER iştiraki için çalışıyor ve her yıl Hindistan ve Güney Doğu Asya başta olmak üzere ortalama 18 müşteriyi ziyaret ediyor. Murali; “Bir ayda yaklaşık 24 günümü yada bir yılda yaklaşık bir ayımı buna harcıyorum ve karımı ve çocuklarımı özlüyorum. Ama, gerçekten işimi seviyorum” diyor.

USTERIZED programı, üyeleri için her yıl bir günlük bir denetim veya her iki yılda iki günlük bir denetim gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. USTERIZED fabrikalarının, kalite yönetimi mükemmeliyetine güvenebileceklerini bilerek, güvenilir alıcıların beklediği güvenilir ortak olmalarını sağlamak için düzenli denetimler gereklidir.

Usterized denetmeni ve denetim süreci

Denetime duyulan ihtiyaç açıktır, ancak bunu bir tür inceleme olarak anlamak yanlış olur. Murali ve meslektaşları, laboratuvardaki iklim koşullarının nasıl sürdüğü gibi diğer faktörlerin ölçülmesinin yanı sıra, ekipman üzerinde kritik kontroller yapıyor ve nasıl korunduğunu inceliyor. Ayrıca, her bir proses adımında ilgili tüm parametrelere yakından bakarlar ve aykırı durumlar halinde gerekli eylemleri tavsiye ederler. Denetmenler, iyileştirme alanlarını tanımlamak için iplikhanede tam bir kontrol gerçekleştirecek. Son olarak, örnek planları gözden geçirir ve iplik kalitesi profillerinin müşterilerle nasıl kullanıldığı gözden geçirilir. Bu süreç bir zorunluluktur; Denetim, iplikhanede sürekli iyileştirme programının yanı sıra, üretilen malzemede tutarlı kalitenin kanıtını gerektirir.

Murali; “İşimi bir denetmen olarak seviyorum, çünkü müşteriler beni her zaman mutlu ediyor. Ziyaretimi dört gözle bekliyorlar ve her zaman bir soru listesiyle çok iyi hazırlanmış oluyorlar” diyor. Sertifikalı tesislerdeki personel, kalite yönetimi becerilerinin daha da geliştirilmesiyle ilgilenir ve iplik kalitesi, proses verimliliği ve müşteri memnuniyeti açısından daha iyi sonuçlara yönelik çözümler arar. Denetimler aynı zamanda denemeler yapmak ve bilgili ve deneyimli denetçilerden kalite yönetimi konularında daha derinlemesine bilgi edinmek için iyi bir fırsattır.  Murali; “Bazı iplik fabrikaları için daha iyi bir dünya yaratmaya yardımcı olabildiğim için işimi seviyorum. Tabii ki, önerilen ayarların daha iyi iplik performansı ve müşteri tarafından kumaş görünümündeki iyileştirmeler ile sonuçlandığını duymak beni mutlu ediyor” dedi.

Kazanan müşterilerdir

Sertifikalı üreticilerden alınan geri bildirimler, düzenli denetimleri takdir ettiklerini gösteriyor. Özellikle, USTER uzmanlarından elde ettikleri çok yönlü faydalar dolayısıyla, üretimin her adımında uzman bir bakış açısı elde ediyorlar. Ve nihai avantaj, iplik acılarının tarafında görülüyor. USTERIZED fabrikalarının müşterileri, yalnızca ilk sertifikasyon zamanında değil,  aynı zamanda sertifikalı oldukları süre boyunca, sürekli olarak, en son teknoloji kalite yönetim disiplinlerini takip ettiklerini bilirler. USTER Technologies USTERIZED Yöneticisi Andreas Birsner; “USTERIZED, sadece prosesler ve ürünler için yüksek kalite standartlarını korumak anlamına gelmez. Bu çatıyı yükseltmekle ilgilidir” diyor ve ekliyor; “Bu nedenle USTERIZED iplik üreticileri, iplik tüketicileri için tercih edilen tedarikçiler olarak tavsiye edilir ve her zaman edilecek.”

Garantili yüksek standartlar, USTERIZED iplik işletmelerinin dokumacılar, triko üreticileri, perakendeciler ve hazır giyim üreticileri için güvenilir partnerler olmasını sağlıyor. USTERIZED tesisler her zaman müşteri odaklıdır ve uygulama gereksinimlerini ve son kullanımlarını daha iyi anlar. Partiden partiye tutarlı kalitede iplik üretimi için mücadele ederler. Sonraki proses boyunca ve değer zincirindeki şikayetlerin sürekli olarak azaltılmasına ve ortadan kaldırılmasına olan bağlılıkları bir başka tipik özelliktir.

İyileştirme için kalite verileri

2018’deki denetim ziyareti sırasında Murali, çeşitli raporları kontrol etmek için tesis kalite yöneticileriyle görüştü. Veriler, 2017 denetimine kıyasla kalitenin gerçekten bozulduğunu gösterdi. Değişiklik önemli değildi ve şikayet riski yoktu. Yine de, Murali ve USTERIZED üyesi için durum, kalite yönetiminde sürekli iyileştirme anlayışlarına aykırı olduğu için kesinlikle kabul edilemezdi.

Kalitenin düşmesinin nedenleri, Murali tarafından tur boyunca yaptığı çalışma sırasında tespit edildi. Murali; “Uygun olmayan malzeme kullanımı, yanlış kanalizasyon ve fitil ve eğirme makinesinin bakım ve ayarları gibi diğer uzman bulgular oldukça açık bazı nedenlerdi” diyor. Bu sorunlar giderildiğinde, kalite istenen seviyeye geri döndü ve fabrika personeli bunların nedenleri hakkında aydınlatıldı. Sonuç olarak, iplik kalitesinde daha fazla gelişme için temel oluşturuldu.

USTER, kalite yönetiminin daha da geliştirilmesi üzerine çalışmaya, USTERIZED üyelerinin (tam üye listesini şu linkten bakabilirsiniz www.uster.com/usterizedmembers) ve iplik alıcılarının yararına, iplikhaneler için bu USTER kalite mührü içinde çok yönlü bir güven yaratmaya kararlıdır.

Andreas Birsner şunları söyledi; “Tüm sorumluluklara uymak için, USTER bu tesislerin tekrarlanabilir kalite verilerini sürekli, güvenilir ve doğru bir şekilde elde etmelerini istemelidir, ki bu USTER STATISTICS ile karşılaştırılır.”

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler