Xaar Baskı Kafaları OEM’lere Fırsat Yaratıyor

Mimaki Article Top

Zorlu Tekstil ve Disney iş birliğinin kapsamını genişletti

Türkiye’nin ev tekstili liderlerinden Zorlu Tekstil, büyük bir anlaşmaya imza atarak Disney’in Avrupa, BDT ülkeleri, Rusya ve Türkiye’deki üretim,...

Textilegence Kasım – Aralık 2020 Sayısı yayınlandı

Textilegence Magazine, 2020 yılının son sayısında okuyucularını dolu bir içerikle karşılıyor. Covid-19 pandeminin bütün yıla damgasını vurduğunu net olarak...

Hyosung Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütüyor

Güney Kore merkezli endüstri devi Hyosung Corporation, Avrupa pazarının artan talebini karşılamak için Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütme kararı aldı....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Xaar Baskı Kafaları OEM’lere Fırsat Yaratıyor
Xaar Baskı Kafaları OEM’lere Fırsat Yaratıyor

Tekstil baskı sektörü için 5502, 1201 ve 5601 baskı kafalarını pazara sunan Xaar, inkjet baskı alanındaki uzmanlığıyla OEM’lere üstün bir tedarik sağlıyor.

Xaar kurulduğu 1990 yılından bu yana dijital baskı endüstrisinin geliştirilmesine önemli katkılar sunmayı sürdürüyor. Endüstriyel inkjet baskı kafalarının geliştirilmesi ve üretilmesinde pazarda öncü ve güçlü konumda bulunan firma, dijital baskı endüstrisindeki birçok OEM’in (orijinal ekipman üreticisi) ana tedarikçisi. Xaar’in geliştirdiği yeni baskı kafaları dijital baskı endüstrisinin yeni uygulama alanlarına, yeni medyalarla çalışmasına fırsat sağlıyor. Pazar lideri Xaar 2001+ modeli de dahil olmak üzere firma baskı kafalarının tasarımını İngiltere’deki Cambridge’de yapıyor, üretimin büyük bir kısmı ise Huntingdon’da gerçekleşiyor. Xaar üretiminin %95’ten fazlasını ihraç ediyor. Xaar’ın grafik ve tekstil dijital baskı alanlarındaki çalışmalarını ve pazar gücünü firmanın Ürün Hattı Müdürü Jason Remnant ile Pazarlama ve Ürün Stratejisi Direktörü Mike Utley ile konuştuk.

Dijital tekstil baskısı için 3 baskı kafasına sahip olduklarını söyleyen Jason Remnant, 5501’in maliyet etkin olmasına karşın orta seviye uygulamalar için tasarlandığını, direk konfeksiyona baskı segmentindeki düşük hızlı taramalı baskı makineleri içinse 1201’in geliştirildiğini açıkladı. Remnant yüksek hacimli ve yüksek hızlı işler içinse pazara 5601’in sunulduğunu ifade etti.

Remnant, en son Xaar 1201 modelinin Asya’da süblimasyon mürekkeplerle lanse edildiğini hatırlattı. Remnant; “Shanghai Ad and Sign Show 2018 fuarında bizim baskı kafalarımızı kullanan birçok orijinal makine üretici yer aldı. Tarayıcı tipi inkjet süblime baskı makineleri için yeni bir kalite ve verimlilik sunuyoruz. 2017 yılında ilk tanıtımını yaptığımız Xaar 1201 baskı kafası artık pazara sunuldu” dedi. Xaar’in ürün portföyünde ayrıca 115 mm genişliğinde, tarama kafası olan 5501’in de olduğunu belirten Remnant, böylece saatte 600 m2’ye kadar, verimli bir baskının mümkün olduğunu söyledi.

Xaar 5601 benzersiz şekliyle verimliliği arttırıyor

Jason Remnant, drupa 2016’da pazara sundukları diğer bir yeniliğin ise Xaar 5601 baskı kafası olduğunu belirtti. 5601 ile 3 noktaya odaklandıklarını dile getiren Remnant sözlerini şöyle sürdürdü; “Birinci nokta toplam sahip olma maliyetiydi, baskı kafası olarak daha ucuz olan bir baskı kafası yapmak istedik. Ancak, bununla birlikte doğru baskı kalitesini ve güvenilirliğini de sağladık. Aynı zamanda, orijinal ekipman üreticilerine daha ucuz bir makine oluşturma kabiliyeti de sağlıyor. Böylece son kullanıcı daha ucuza makine alabilecek. Kullanıcılar için entegrasyonu daha kolay hale getirdik. Bu ürün, tüm zincir boyunca daha kolay, daha basit, maliyeti düşük bir çözüm sağlıyor”

5601 baskı kafasının Z şeklinde olduğuna değinen Remnant, bunun baskı kalitesi ve verimliliğine olumlu katkısı olduğunu belirtti. Remnant; “Çok sayıda baskı kafası bir araya geldiğinde, çok dar kalır, bu yüzden eğer bu şekle sahip değilseniz, tipik olarak, bir renk çubuğuna baskı kafaları yerleştirdiğinizde bunları kaydırmanız gerekir. Bu ise, baskı çubuğunu daha da genişletir ve baskı bölgenizi daha da büyütür. Bu yüzden makine daha pahalı hale gelir, baskı kafası altındaki medyayı kontrol etme daha da karmaşıklaşır” diye konuştu. Remnant, 5601’in benzersiz şeklinin yanı sıra, grayscale kapasiteli, 600×1200 dpi’de 2 renk baskı yapan çok kompakt bir baskı kafası olduğunu dile getirdi.

Pazara yeni bir meydan okuma

Jason Remnant, 5601’in sahip olduğu yeniliklerin müşterilere sağladığı avantajları vurguladı. Remnant; “Teknolojik geliştirmelerimizden birisi AcuDrp’tur. Bu, makinenin damlacık hacmini ayarlayabilir. Ve bu, baskı kalitesini korumak için gerçekten önemlidir. Gerekirse he bir nozulden çıkan her bir damla, tekil olarak ayarlanabilir” dedi.

Remnant, baskı kafasının ince silikon MEMS teknolojisi sayesinde esnek olduğunu belirtti. Remnant, bu ürünle 4 pazarı hedeflediklerini açıkladı; “Ana pazarlar tekstil, ticari baskı, laminantlar ile dekorasyon (döşemeler vb.) ve son olarak paketleme. Bunlar baskı kalitesi konusunda oldukça katı, çok büyük pazarlardır. Xaar 5601 baskı kafası bu dört pazarın tüm ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde tasarlandı.”

Türkiye pazarı bizim ve müşterilerimiz için önemli

Xaar Pazarlama ve Ürün Stratejisi Direktörü Mike Utley ise iş modellerinin ‘tekstil baskı makineleri üreticileri ile birlikte çalışmak’ olarak tanımladı. Utley, bu nedenle ürün portföylerindeki baskı kafaları için Türkiye pazarının önemli olduğunu söyledi. Utley; “Türkiye pazarında çok güçlü bir şekilde yer alan orijinal ekipman üreticileriyle (OEM) çalışmak temel stratejimizdir. Türkiye pazarındaki nihai kullanıcıların, çok yakında bu baskı kafalarını kullanan dijital tekstil baskı makinelerine erişmesini bekliyoruz” dedi.

Fuarlara genel olarak direkt kendilerinin katılmadığını, ürün tedarik ettikleri OEM’lerle yer aldıklarını belirten Utley, Türkiye’deki dijital baskı fuarlarına da bu şekilde katılabileceklerini açıkladı. Uzun yıllardır zengin ürün gamlarıyla OEM’lerle güçlü bir ilişki içinde olduklarını dile getiren Utley, sözlerini şöyle bitirdi; “Xaar 3D baskı dahil olmak üzere, birçok uygulama için baskı kafasına sahip. Eğer bir OEM’seniz yerine getirmek istediğiniz uygulama için bir Xaar baskı kafası edinebilirsiniz. Çünkü Xaar gerçekten de işinde ustadır.”

Dijital Baskı Haberleri

Kornit Microfactory perakende sürecini yeniden tanımlıyor

Avrupa imalat sanayisinde tekstil ve giyim sektörlerinin önemli bir ağırlığı bulunuyor. 162 milyon Euro ciro ve 1,5 milyon kişilik...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied