Ana Sayfa » Teknik Tekstiller » Yünsa’nın ürettiği yeni kumaş virüslere ‘dur’ diyor

Yünsa’nın ürettiği yeni kumaş virüslere ‘dur’ diyor

Yünsa’nın ürettiği virüse karşı koruma sunan kumaş, Antiviral Apre Tekniği testlerinden başarıyla geçti.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Yünlü kumaşlar üreticisi Yünsa, virüslere karşı koruyucu özelliğe sahip yeni kumaş üretimine başladı. Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını döneminde geliştirilen kumaşta özel bir Antiviral Apre Tekniği uyguladı. Firma kumaşın bu testlerden başarıyla geçtiğini ve üretimine başlandığını açıkladı.

Antiviral Apre Tekniği ile üretilen Yünsa kumaşlarının solunum yoluyla bulaşabilen virüslere karşı %98 koruma sağlıyor. Bu sonuç, uluslararası arenada prestijli ve güvenirliği yüksek The International Antimicrobial Council (Amerika) ve Microbe Investigations AG (İsviçre) tarafından onaylandı.

Antiviral Apre Tekniği’nin uygulandığı kumaşlar, yüzeyine gelen virüslerin dış katmanındaki lipit tabakasını bozarak virüslerin parçalanmasını sağlıyor. %100 yün, yün/polyester ve yün/naylon karışımlı kumaşlara uygulanabilen bu teknikle ilk etapta 5 yıkmaya karşı dayanıklı antiviral koruma özelliği geliştirildi. Bu oranın 10 yıkama ve üzerine çıkarılması yönünde çalışmalar devam ediyor.

Antiviral Yünsa kumaşları virüslerin yanında bakteri ve mantarlara karşı da tam anlamıyla koruma sağlıyor. Takım elbise ve dış giyimlik, döşemelik ve üniformalık kumaş taleplerine göre farklı kullanım alanları için uygulamalar yapılıyor.

Yünsa bu yeni kumaş ile yenilikçi ürünler sunmaya odaklanıyor

Yünsa Genel Müdürü Mustafa Sürmegöz her zaman yenilikçi ürünler sunmaya odaklı çalışan Yünsa’nın pandemi ile mücadelede toplum sağlığına katkı sağlamayı amaçladığını söyledi. “Küresel ve yerel gündemlere karşın oldukça esnek olan yapımız ile müşterilerimize her zaman yenilikçi hizmetler sunmaya odaklanıyoruz” diyen Sürmegöz, sözlerini şöyle sürdürdü;

“İçinden geçtiğimiz Covid-19 döneminde de Yünsa bu alandaki başarısını bir daha ispatladı. Yaptığımız yatırımlarla koleksiyon, tasarım ve iş akışlarımızı dijitalleştirdiğimiz gibi, toplum sağlığına katkı sağlamak üzere bu Antiviral apre tekniğini geliştirdik. Bu teknikle üretilecek kumaşlar yerli ve yabancı müşterilerimizin yeni koleksiyonlarına girdi ve pazarda heyecanla karşılandı. Herkes için fayda sağlayan bir sürece ve sektörümüze ilham verecek bir çalışmaya imza attığımıza inanıyoruz.”

Yünsa’nın ürettiği yeni kumaş virüslere ‘dur’ diyor
Yünsa’nın ürettiği yeni kumaş virüslere ‘dur’ diyor

Firma tarafından 11 Haziran 2020 tarihinde Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamayı takiben, firmanın Borsa İstanbul’daki hisselerinde artış kaydedildi. Avrupa’nın en büyük entegre üst-segment yünlü dokuma kumaş üreticisi olan Yünsa, dünyadaki beş büyük yünlü kumaş üreticisinden birisidir. 47 yıllık bir tarihe sahip olan Yünsa, yıllık 12,5 milyon metre kumaş dokuma kapasitesine sahip.

Teknik Tekstiller Haberleri

Monforts’tan yeni Montex Coat manyetik rulo kaplama çözümü

Günümüzde tek kaynaktan eksiksiz bir kaplama yelpazesi sunabilen tek şirket konumundaki tekstil teknolojileri üreticisi Monforts, International Newsletters tarafından ilki...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied