29.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 18, 2024

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Zimmer ile askeri kamuflaj baskısı gelişiyor  

BaskıZimmer ile askeri kamuflaj baskısı gelişiyor  

- Haber Sponsoru -

Serigrafi ve dijital baskı, kaplama, kurutma ve buharlama makineleri üreticisi Zimmer Austria, yeni bir özel sektör olan dijital askeri kamuflaj baskısının gelişimine öncülük ediyor. Alanında oldukça tecrübeli olan firma, yaklaşık 3 yıl önce uygulama alanlarına dijital askeri kamuflajı da ekleyerek ana pazarları olan halı, havlu, döşemelik, nakliye kumaşı, teknik ve dar kumaş pazarlarını güçlendirdi. Şu anda firmanın çeşitli ülkelerde faaliyette olan baskı makineleri bulunmasının yanı sıra askeri kamuflajın özel taleplerini karşılamak için Ar-Ge çalışmaları da devam ediyor. Textilegence olarak Zimmer’in bu özel sektördeki hikayesini ve teknik detaylarını Zimmer Austria Dijital Baskı Sistemleri CEO’su Andreas Rass ile konuştuk. 

Yaklaşık 3 yıl önce ilk kez bazı kamuflaj baskıları yapmak için talep aldıklarını açıklayan Rass, o dönemde askeri kamuflaj ve bu alanın zorlukları hakkında çok fazla bilgiye sahip olmadıklarını ifade etti. O zamandan bu yana pek çok bilgi birikimi ve deneyim kazandıklarını söyleyen Rass, kamuflaj baskısının renk, kızılötesi yansıma ve nihai uygulamaya bağlı olan tüm haslık özelliklerine ilişkin uyulması gereken sert şartlara değindi. Rass şu detayları aktardı: 

“Özellikle kızılötesi kontrolü çoğu durumda oldukça seçici boyalar ve yazılımlar gerektirdiği için askeri kamuflaj baskısını zorlaştırıyor. Bu, rengin görülebilen L*a*b (CIELAB) renk aralığı değerlerinin yanı sıra bir tür 4. boyuttur. Ayrıca hemen hemen her ülkenin kendine özgü renkleri olduğunu ve 700 ila 1400 nm aralığında kızılötesi yansıma konusunda da özgün gereksinimleri olduğunu öğrendik.” 

“Askeri baskı projelerinde baskı üreticilerine kapı açabiliriz”  Görsel Kaynak: Zimmer

“Askeri kamuflaj baskısı, farklı uygulamalar için özel boyalar gerektiriyor” 

Zimmer Austria, spesifikasyonların çoğu için çözümler sunuyor: poliamid için asit; poliamid/pamuk için vat; polyester için dispers; aramidler, diğer karışım elyaflar ve kaplamalı kumaşlar için pigment. Andreas Rass bu bağlamda spesifikasyonlara uymak için gereken özel boyalar geliştiren bazı ortaklarla çalıştıklarını açıkladı. Her boya sınıfının kendine has bir süreci olduğunu kaydeden Rass, sözlerini şöyle sürdürdü:  

“Bazı durumlarda spesifikasyona ulaşmak için iki boya sınıfını aynı anda kullandığımız da oluyor. Özellikle kamuflaj için 2,2 m genişlikte 8 veya 16 renk ile 7 m/dak’ya varan baskı hızına sahip bir Colaris modeli sunuyoruz. Askeri kamuflaj baskısında, rotasyon serigrafi baskı teknolojimizi kullanarak hala yüksek hacimlerde basılan normal ordu ürünleri konusunda ayrım yapmak zorundayız. Dijital baskı; özel kuvvetler, kamuflaj örtüleri ve geliştirme çalışmaları için esneklik, sınırsız renk sayısı ve tekrar boyutu açısından belirgin bir avantaja sahip.” 

Rass, halihazırda faaliyette olan birkaç baskı makineleri olduğunu ve bunlardan bazılarının poliamid veya polyesterden askeri dokumalar için, bazılarının ise pigment boya kullanarak naylon ve/veya karışım elyaf kumaşlar için olduğunu sözlerine ekledi.  

“Askeri kamuflaj baskısı, farklı uygulamalar için özel boyalar gerektiriyor”  Görsel Kaynak: Zimmer

“Askeri baskı projelerinde baskı üreticilerine kapı açabiliriz” 

Askeri kamuflaj baskı pazarının geleceğine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Andreas Rass, bu özel sektöre çok fazla ilgi gösterildiğini gözlemlediklerini belirtti. Rass, kısa ve orta vadede bir dizi sipariş beklediklerini aktararak şunları ifade etti: “Dijital baskıdaki bilgi birikimimizle birlikte henüz askeri baskı projelerinde yer almayan baskıcılar için bir kapı açabiliriz.” 

FR kaplamalı ağlar ve aramid ürünler üzerine baskı gibi bir dizi özel proje üzerinde çalışmaya devam ettiklerini aktaran Rass, bir diğer hedeflerinin de dispers ve vat boyalar kullanarak polyester/pamuklu kumaş üzerine baskı yapmak olduğunu vurguladı. Ayrıca renk ve kızılötesi yansıma eşleştirmelerini kolaylaştırmak için farklı yazılım projeleri üzerinde çalıştıklarını da sözlerine ekledi. 

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler