.
Ana Sayfa » Terbiye » 3XDRY ile bir kumaş ne kadar fonksiyonel olabilir?

3XDRY ile bir kumaş ne kadar fonksiyonel olabilir?

Schoeller Textil’in 3XDRY terbiye teknolojili kumaşlarıyla, fonksiyonel özellikler günlük şehir yaşamında.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Günümüzde kıyafetlerden çok yönlülük talebi hızla artıyor. İster spor, ister eğlence amaçlı olsun kıyafetlerden çeşitli fonksiyonları yerine getirmesi temel beklenti olarak şekilleniyor. Genelde iş ve güvenlik amaçlı giysilerde görülen bu fonksiyonel özellikler artık sportif ve günlük giyime de yansıyor. Sadece streç kumaşlarda değil, her kategoride yüksek performanslı tekstil ürünlerine talep artışı bu konuda önemli geliştirmelere yol açıyor. İsviçre merkezli kumaş üreticisi Schoeller Textil AG, müşterilerine sadece konfor ve stil sahibi kumaşlar sunmuyor. Firma aynı zamanda 3XDRY teknolojisi ile nefes alabilir, su ve kir iticiliği özelliklerine sahip teknolojik olarak geliştirilmiş ürünler sunuyor.

Hem doğal hem de sentetik elyaflardan kumaşlarda kullanılabilen Schoeller’in 3XDRY terbiye teknolojisi, bir tekstilin dış yüzeyinin su itici olmasına izin verirken, iç kısım nemi emiyor ve hızla yüzeye dağıtıyor. Sonuç olarak, 3XDRY içeren tekstiller, geleneksel tekstillere kıyasla çok daha hızlı kuruyor. Bu ise tüm aktiviteler boyunca daha iyi bir rahatlık sağlıyor.

Hidrofobik ve hidrofilik özellikler tek bir kumaşta

3XDRY terbiyesi iki teknolojiyi tek bir kumaşta birleştiriyor. Dışarıda, kumaş bir hidrofobik (su itici) ile kaplanır. Bu nedenle nemi güvenli bir şekilde iter. İç kısımda ise kumaş hidrofilik (su seven) bir kaplama ile döşenir. Bu hidofilik yüzeyden dolayı, vücut tarafından üretilen ter, nem çeken elyaflar tarafından taşınır ve geniş bir alana yayılır. Bu şekilde ter hızla vücuda yakın olarak buharlaşabilir ve vücudun doğal soğutma işlevine destek sağlanır. Hidrofobik tabaka ayrıca terin dışarıya kaçmasını önler, böylece dışarıdan terleme lekeleri çok zor görülebilir. Diğer yandan 3XDRY ile terbiye edilmiş tekstil ürünlerinin yıkandıktan sonra kuruması diğer ürünlere göre çok daha hızlıdır. Ana malzemeye bağlı olarak, bu kaplama 40 ile 50 derecede yıkamaya dayanabiliyor. Yıkandıktan sonra, fonksiyon kurutucuda veya ütü ile ısıl işlemle yeniden etkinleştirilebiliyor.

2001 yılında pazara sunulmasından bu yana 3XDRY teknoloji performansının çoğunlukla spor kıyafetlerine odaklanarak kanıtladı. Günümüzde moda endüstrisindeki talepler de performans tekstillerine doğru talep görülüyor. Giyim markalarının çoğu da patentli 3XDRY teknolojisinin fonksiyonel ceketler, pantolonlar ve gömlekler için güvenilirliğine ve çok yönlülüğüne yöneliyor.

Birçok marka 3XDRY teknolojisine güveniyor

– Kanadalı moda marka Kit and Ace, ceketlerde ve commuter pantolonlarda 3XDRY® kullanmaya devam ediyor. Su itici Navigator Excursion ceket ve Navigator Commuter pantolon, işlevsellik ve çok yönlülük göz önünde bulundurularak tasarlandı ve bisiklette bindikten sonra toplantı odasına geçişi sorunsuz hale getiriyor.

– Outdoor giyim markası Arcteryx fonksiyonel commuter pantolonlarında 3XDRY kullanmaya devam ediyor. Dinamik performansı şehir stiliyle birleştiren A2B Commuter pantolonu, bisikletten işyerine geçişi kolaylaştırıyor. Konforlu ve rahat Devis pantolonu leke tutmayan, suyu iten ve nemi emen pamuk karışımlı streç bir kumaş kullanıyor.

3XDRY ile bir kumaş ne kadar fonksiyonel olabilir?
3XDRY ile bir kumaş ne kadar fonksiyonel olabilir?

– Macera giyim markası Vollebak, fonksiyonel gömlekler alanında 3XDRY’ye güveniyor. Su ve kir tutmayan Planet Earth gömleği bakterilere dayanıklıdır ve hızlı kurur. Bu ürün spor malzemeleri gibi esneyen ve nefes alan gelişmiş yüksek performanslı malzemelerden üretiliyor.

– Manuel Outfitters, 4 yönlü streç konfor sunan, ter lekelerini engelleyen ve uzun bir iş günü boyunca sıvıları iten All-In Performance Elbise Gömleği için 3XDRY ile Schoeller tekstiline güveniyor.

Farklı kategorilerdeki hazır giyim şirketlerinin sunduğu fonksiyonel ürünler gittikçe daha fazla özelliği kapsamaya başlarken, son kullanıcılar daha fazla çok yönlülüğe sahip giysilerden yararlanabiliyor. Daha kaliteli ve daha dayanıklı olan favori parçalar daha uzun süre giyilebiliyor, ayrıca tekstil ve giysilerin dikkatli ve sürdürülebilir kullanımına katkıda bulunabiliyor.

Tekstil Terbiye Haberleri

Arıkan Mensucat ürün kalitesini BRÜCKNER ile güvene alıyor

Yaklaşık 30 yıl önce Kahramanmaraş’ta bir aile şirketi olarak kurulan Arıkan Mensucat, iplik üretimiyle başladığı tekstil yolculuğuna daha sonra...

Özel Haberler