11.6 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 3, 2022

Giriş Yap / Kayıt ol

Türk tekstil ihracatında artış oranları azalmaya devam ediyor

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB)...

Tekstil endüstrisinde beklentiler olumsuza döndü

Eski adıyla ITMF Corona Anketi olarak bilinen...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

9. Intex South Asia – Bangladesh Dhaka’da tam not aldı

Fuarlar9. Intex South Asia - Bangladesh Dhaka’da tam not aldı

- Haber Sponsoru -

Hazır giyim endüstrisine yönelik elyaf, iplik, kumaş, süsleme ve daha fazlası için uluslararası tekstil tedarik fuarı Intex South Asia  – Bangladesh Edisyonu, 16-18 Haziran tarihleri ​​arasında Dakka Uluslararası Kongre Şehri Bashundhara’da gerçekleştirildi. Pandemi sonrası ilk uluslararası tekstil tedarik platformu olan fuara, Bangladeş, Hindistan, Sri Lanka, Japonya, Malezya, Brezilya, İtalya, Almanya ve daha birçok ülkeden 4.860 ziyaretçi katıldı. Hindistan, Bangladeş, Kore, Çin, Tayland, Singapur, BAE, İtalya, ABD ve daha pek çok ülkeden 120’den fazla şirket Bangladeş tekstil ve konfeksiyon endüstrisi için en son çözümlerini sergiledi. Intex South Asia üç gün boyunca;  Bitopi Group, Akij Group, Epyllion Group, H&M, Marks&Spencer, Next Sourcing ve Uniqlo’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda alıcıyı ağırladı.

Dünya çapında güvenilir bir tedarik partneri olarak kabul edilen Bangladeş’te, 2021 yılında satın alma siparişlerinin artmasıyla birlikte birçok girişimci, fabrika kapasitesini artırarak bu taleple başa çıkmak için yeni yatırımlar gerçekleştirdi. Bu kapasite geliştirme önlemlerini takiben ham madde talebinde de bir artış görüldü. Intex South Asia – Bangladesh’in 3. edisyonu ise, uluslararası tedarik  platformu aracılığıyla bu endüstri taleplerini karşılama anlamında önemli bir rol üstlendi.

Worldex Hindistan Direktörü ve Intex South Asia organizatörü Arti Bhagat, “Intex South Asia’nın gerçekten endüstrinin en güçlü iş ve pazar bilgi platformu olduğunu ve Hindistan, Bangladeş, Güney Asya ve dünya arasındaki uçurumu kapattığını güvenle söyleyebiliriz” dedi.

Bakanlıktan Intex South Asia – Bangladesh’e tam destek

Bangladeş Tekstil ve Jüt Bakanı Golam Dastagir Gazi ve Hindistan Tekstil Bakanlığı Sekreteri Upendra Prasad Singh’in katıldığı fuar açılışında ayrıca Bangladeş’ten sektör birlikleri başkanları da yer aldı. Açılış konuşması yapan Gazi Intex South Asia’nın, Güney Asya’da çok önemli bir fuar olduğunu belirtti. Bu fuarın Dakka’da yapılmasından oldukça memnun olduklarını dile getiren Gazi; “2019 yılında Dakka’da farklı ülkelerden oldukça yüksek bir katılımla gerçekleştirilen Intex South Asia’nın ilk edisyonunu gururla hatırlıyorum. Intex South Asia platformunun ekonomiyi canlandıracağına ve Bangladeş ve diğer katılımcı ülkelerin tekstil ve hazır giyim endüstrileri için fırsatlar yaratacağına inanıyoruz. Bangladeş’te bu verimli ve anlamlı ticaret fuarının düzenlenmesine tüm gücümüzle destek veriyoruz” dedi.

9. Intex South Asia – Bangladesh Dhaka’da tam not aldı

Hindistan ve Bangladeş arasında yakın bağlar kurma yönünde araştırmalar yürüten Singh ise konuşmasında, Hindistan ve Bangladeş’in küresel oyuncular olmak için MMF (sentetik elyaf) kapasitesini artırmak üzere birbirlerini desteklemesi gerektiğine dikkat çekti. Singh sözlerini söyle sürdürdü; “Her iki ülke için de pozitif iş durumları yaratmak adına darboğazları aşmalıyız. Hindistan ve Bangladeş çok fazla sinerjiye sahip ve tablo her iki ülke için de yeterince büyük olduğu için güçlü yönlerimizi geliştirmeye çalışmalılar. Intex South Asia’ya başarılar diliyorum.”

Hindistan özel tekstil koleksiyonları ile ilgi odağı oldu

Bangladeş’in yenilikçi ve modaya uygun tekstil ürünlerine olan büyük talebi göz önünde bulundurularak, fuarda Hindistan, Bangladeş, Çin, Kore ve Tayland’dan ülke pavyonları oluşturuldu. Bu yıl, Hindistan Pavyonu Bangladeş’te şimdiye kadarki en büyük katılımı gördü. 75’ten fazla Hindistan şirketi, ihracat ve iç pazarlar için elyaf, iplik ve kumaşlardan oluşan en son Pamuk ve MMF tekstil koleksiyonlarını sergiledi ve 3 gün boyunca bu fuarı ziyaret eden Bangladeş ve diğer uluslararası pazarlardan potansiyel alıcılarla bağlantı kurdu.  Çin, Tayland ve Kore’den gelen hibrit tekstil vitrini, alıcıların yenilikçi ve modaya uygun tekstillerin ön izlemesini yaptığı ve ilgilendikleri ürünler için sorular sorduğu ve fuardan sonra B2B toplantıları düzenlemeye ilgi gösterdiği ziyaretçilerden olumlu tepkiler aldı. Ayrıca 329 ticari araştırmanın yapıldığı Intex South Asia bir kez daha dünyaca ünlü İnteraktif İş Forumu Seminer Serisini (IBF) sundu.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler