Ana Sayfa » Dokuma » İlk alev geciktirici, sürdürülebilir havacılık halısı üretildi

İlk alev geciktirici, sürdürülebilir havacılık halısı üretildi

Bu çözüm uçak endüstrisinin talep ettiği sürdürülebilir bir ürün olarak da dikkat çekiyor.

Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Yenilikçi tekstil çözümleri için üç firma iş birliği yaptı ve başarılı bir teknik çözüme imza attı. Alman halı üreticisi Anker, alev geciktirici çözümler geliştiren Devan Chemicals ve Danimarka merkezli temizlik teknolojileri şirketi Shark Solutions iş birliği yaparak havacılık sektörüne sürdürülebilir ve alev geciktirici özellikle bir halı sundu. Anker bu süreçte PVB bazlı bağlayıcı için Shark Solutions’dan destek aldı.

Havacılık pazarının bilgi ve ihtiyaçlarından ilham alan Anker, bu yeni hedefe partnerleriyle birlikte ulaşmak için hareket etti.  Havacılık için geri dönüştürülmüş bir bağlayıcı kullanarak alev geciktirici özellikle halılar üreten ilk firma olan Anker, bu bağlayıcıyı, yani PVB’yi Shark Solution’da buldu.

Shark’ın ürettiği PVB, aksi takdirde çöp sahasına gidecek olan araç camlarını ve mimari / yapı camlarından gelen lamine camı yeniden kullanıyor.  Toksit olmayan bağlayıcı (klor veya ftalat içermez) tamamen geri dönüştürülebilir ve bu nedenle endüstrinin gelecekteki standartlarına uygundur.

Geleneksel halılarla aynı özelliklerde ve daha sürdürülebilir

Bağlayıcı olarak PVB’li havacılık halısının özellikleri geleneksel sürdürülebilir olmayan halılarınki ile aynıdır. Pazar uzun süredir bu tür çözümleri arıyor ve pazara giriş çoktan başladı. Anker, iyi bilinen ve özel geliştirilmiş havacılık halı stillerini PVB ile üreterek sunacak. Firma aynı zamanda sürdürülebilir olmayan geleneksel havacılık halılarını mümkün olan en kısa sürede pazardan adım adım çıkarmayı planlıyor.

Airbus ve Boeing’in güvenlik standartlarına uygun alev geciktirici arka kaplama geliştirmek için, özel yapım alev geciktirici çözümleriyle tanınan tekstil mucidi Devan Chemicals sürece dahil oldu. Devan Alev Geciktirici AR-GE Müdürü Dirk Vanpachtenbeke; “Müşteri ile bağlantılı geliştirmelerdeki uzun yıllara dayanan deneyim ve yetkinliklere dayanarak, geri dönüşüm oranlarının iyileştirilmesi giderek daha önemli hale geliyor. Anker ve Shark Solutions ile birlikte, döngüsel bir ekonomi çözümünün standartlarını karşılayan ürünlere yönelik bu artan talebe katkıda bulunabildiğimiz için gurur duyuyoruz” dedi.

Anker alev geciktirici, sürdürülebilir havacılık halısı üretti
Anker alev geciktirici, sürdürülebilir havacılık halısı üretti

Anker ve Devan işbirliğini genişletiyor

Diğer yandan Anker ve Devan, Devan’ın antimikrobiyal / viral azaltma teknolojisini içeren yeni bir proje üzerinde çalışıyorlar. Son zamanlarda Devan, teknolojilerinin (BI-OME®) SARS-CoV-2 ve diğer virüslere karşı etkinliği hakkında test sonuçları yayınladı. Bağımsız testlere göre BI-OME’nin yıkamadan önce SARS-CoV-2 dahil olmak üzere %99 ve daha yüksek oranda virüs azaltımı sağladığı; 25 yıkama döngüsünden sonra bile bu oranın %98,5’te kaldığı kanıtlandı. Bu teknoloji, Frost & Sullivan tarafından 2020 Avrupa Teknoloji İnovasyon Liderliği Ödülü’ne layık görüldü.

Tekstil Dokuma Haberleri

Stäubli TIEPRO çözgü bağlamada verimliliği artırıyor

İlk kez 2019 yılında pazara sunulan Stäubli TIEPRO çözgü bağlama makinesi, kısa sürede dünya çapında ünlü dokuma fabrikaları tarafından...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied