12.9 C
İstanbul
Cuma, Nisan 19, 2024

Türkiye tekstil ihracatında ABD’de ve Orta Doğu’da yükselişte

Türkiye tekstil ve ham maddeleri sektörü ocak-şubat...

Toptan kadın giyim ihracatı e-ticaretle büyüyor

Toptan kadın giyim sektörünün gelişmesi için kurulan...

Deprem bölgesinde hazır giyim üretimi bir yılda yarıya düştü

Türkiye’nin 11 ilini derinden sarsan 6 Şubat...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Kordsa yılın ilk yarısında 61 milyon dolar net kar elde etti

GüncelKordsa yılın ilk yarısında 61 milyon dolar net kar elde etti

- Haber Sponsoru -

Lastik, inşaat ve kompozit güçlendirme çözümlerinin güçlü markası Kordsa, yılın ilk yarısını güçlü finansal sonuçlarla tamamladı. 2022 yılının ilk 6 ayında sürdürülebilir büyümesine devam eden Kordsa, cirosunu 599 milyon dolara (8.8 milyar TL), net karını ise 61 milyon dolara (892 milyon TL) çıkardı. Aynı dönemde firmanın amortisman vergi öncesi karı (FAVÖK) 92 milyon dolar (1,4 milyar TL) olarak gerçekleşti.

Yılın ilk yarısında ciro ve karlılıkta önemli bir sıçrama elde eden Kordsa, aynı dönemde geliştirdiği teknolojiler ve kompozit alanındaki yatırımlarıyla da öne çıktı. Firma global ayak izini genişleterek İtalyan Microtex Composites firmasının çoğunluk hisselerini satın alma sürecini de başarıyla tamamladı.

Kordsa CEO’su İbrahim Özgür Yıldırım

İzmit’e 9,8 milyon dolarlık yeni yatırım geliyor

Kordsa, lastik güçlendirme iş kolunda artan müşteri talebini yanıtlamak için, İzmit üretim tesisine 7 bin ton HMLS polyester iplik yatırım kararı aldı. Toplam 9,8 milyon dolarlık (176 milyon TL) planlanan yatırım sonrası Kordsa, yeni hat yatırımlarıyla birlikte yeni nesil polyester iplik ürünleri üretimini daha güçlü bir konuma taşımayı planlıyor. Yeni hattın 2024 yılının üçüncü çeyreğinde devreye girmesi öngörülüyor.

Firmanın 2022 yılının ikinci çeyreğinde makine ve sürdürülebilirliğe yönelik olarak 10 milyon dolar (151 milyon TL) tutarında yatırım gerçekleştirildiği açıklandı.

Köklü miras sektörel liderliğe yön veriyor

Şirketin 49 yıllık köklü mirasına dikkat çeken Kordsa CEO’su İbrahim Özgür Yıldırım, bu mirası faaliyet gösterdikleri iş kollarında küresel lider olarak sürdürmenin gururunu yaşadıklarını söyledi. Yıldırım şunları dile getirdi; “Bu kapsamda yılın ilk yarısında rekor karlılık ile birlikte kompozit alanında Avrupa’da gerçekleştirdiğimiz stratejik yatırımımızla planlanan büyümemizi sürdürdük. Önümüzdeki dönemde büyümemizi sağlayacak yatırımlarımız için de harekete geçtik. İnovasyon ve sürdürülebilirlik odağımız ile hayatı güçlendirmeye devam ediyoruz.”

İkinci çeyrekte satışlar %49 arttı

İkinci çeyrekte satışlar %49 arttı

Kordsa’nın finansal sonuçlarına detaylı bakıldığında yılın ikinci çeyreğinde güçlü bir konumda olduğu görülüyor. 2022’nin ilk çeyreği ile kıyaslandığında bu dönemde satış gelirleri %49 artarak 300 milyon dolara (4,6 milyar TL) çıktı. Yılın ilk çeyreğindeki lastik güçlendirme segmentindeki yüksek talep bu çeyrekte de devam etti. Aynı dönem içerisinde kompozit segmentinden elde edilen gelirler 2021 yılının ikinci çeyreğine göre %30 artarak 30 milyon dolara yükseldi. İnşaat segmentinden elde edilen gelirler ise 2,3 milyon dolar ile geçen yılın aynı dönemi ile paralel gerçekleşti.

2022’nin ikinci çeyreğinde küresel belirsizlikler ile birlikte, yükselen emtia, enerji ve enflasyon bağlı artan giderlere rağmen, önceki yılın aynı dönemine göre FAVÖK dolar bazında %4,2, TL bazında ise %92,4 artış kaydetti. Finansman maliyetlerin yaşanan artışlar ve vergi oranı yüksek bölgelerden elde edilen karın artması ile birlikte firmanın konsolide efektif vergi oranı %21,9’a ulaştı. Bu nedenle, yılın ikinci çeyreğinde firmanın net karı geçen yıla kıyasla %12 azalarak 29 milyon dolar olarak hesaplandı. TL bazında ise %64 artışla 408 milyon TL elde edildi.

Korsa’nın borçlarına bakıldığında ise, artan ham madde fiyatları nedeniyle oluşan işletme sermayesi ihtiyacı ile birlikte finansal borçların 320 milyon dolar olarak gerçekleştiği belirtildi. Bununla birlikte, firmanın 2021 yılının ikinci çeyreğinde 2,2x olan net borç / FAVÖK oranı, bu yıl aynı dönemde 2,0x seviyesinde hesaplandı.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler