17.9 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 15, 2024

Türkiye tekstil ihracatında ABD’de ve Orta Doğu’da yükselişte

Türkiye tekstil ve ham maddeleri sektörü ocak-şubat...

Toptan kadın giyim ihracatı e-ticaretle büyüyor

Toptan kadın giyim sektörünün gelişmesi için kurulan...

Deprem bölgesinde hazır giyim üretimi bir yılda yarıya düştü

Türkiye’nin 11 ilini derinden sarsan 6 Şubat...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Archivist: Desen arşivleme sorunlarına yapay zekâ destekli çözüm

BaskıArchivist: Desen arşivleme sorunlarına yapay zekâ destekli çözüm

- Haber Sponsoru -

A.I.T. geliştirdiği yeni yapay zekâ destekli ürünü Archivist ile hızlı ve etkili bir desen arşivleme ve yönetimi süreci sunarak tekstil sektöründe fark yaratıyor. Teknolojik gelişimin beraberinde getirdiği büyük veri çağı tekstil sektöründe de inovatif ürünlere olan ihtiyacı artırırken, Türkiye’nin ilk ve önde gelen tekstil yazılımı geliştiricisi A.I.T., etkili çözümleriyle öne çıkıyor. Yapay zekâ destekli Archivist yazılımı, desen arşivlerini dijitalleştirme, etiketleme ve sınıflandırma konusunda büyük bir adımı temsil ederken, şirketlere verimliliklerini artırma ve kaynaklarını daha etkin kullanma imkânı sağlıyor.

Tekstil sektöründe desen arşivleme işlemi, giderek karmaşıklaşan ve geleneksel yöntemlerle çözülemeyen bir dizi zorlukla karşı karşıya bulunuyor. Her yıl üretim kapasitesindeki artışla birlikte büyüyen desen arşivlerinin tasarımcılar tarafından yönetilmesi ve arşivlenmesi de gün geçtikçe daha zor bir hale geliyor. Bu aynı zamanda veri erişimini kısıtlayarak, tasarımcının arşiv içinde bir deseni arayıp bulmasının günler hatta haftalar sürmesine ve dolayısıyla büyük bir zaman kaybına yol açıyor. Dosya konumlarının belirlenememesi, eksik dosya adlandırma standartları, uyumsuz dosya türleri ve personel değişikliklerinden kaynaklanan aksamalar gibi teknik sorunlar, veri yönetimini oldukça zor ve verimsiz bir hale getiriyor. A.I.T.’nin sunduğu yapay zekâ destekli arşiv çözümleri, bu sorunlara son veriyor. Tekstil sektöründe desen yönetimi süreçlerini etkili bir şekilde dönüştüren Archivist, desen arşivlerini tarayarak sınıflandırma, düzenleme ve erişimi büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Bu kullanıcı dostu platformun yapay zekâ destekli arama motoru sayesinde tasarımcılar istedikleri desenlere hızlı ve verimli bir şekilde erişebiliyor, böylece tasarım süreçlerinde zaman kaybı minimum düzeye iniyor.

Otomatik desen etiketlemeyle arşiviniz daima güncel kalsın

Archivist’in öne çıkan özellikleri arasında desenlerin otomatik olarak etiketlenmesi yer alıyor. Bu özellik, tasarımcıların binlerce hatta milyonlarca deseni hızlı ve etkin bir şekilde sınıflandırmasını sağlıyor. Görüntü işleme teknolojisi ve yapay zekâ algoritmaları kullanılarak renkler, motifler, desen türleri ve diğer özellikler analiz edilip otomatik olarak etiketleniyor. Böylece dosya erişimi daha kolay hale gelerek aranan desenin hızlı bir şekilde bulunması mümkün oluyor. Ayrıca, yeni desenler eklendikçe veya güncellendikçe, otomatik olarak etiketleme süreci de yenilenerek desen arşivi daima güncel kalıyor.

Archivist ile otomatik olarak etiketlenen desen örnekleri   Görsel Kaynak: A.I.T.
Archivist ile otomatik olarak etiketlenen desen örnekleri Görsel Kaynak: A.I.T.

Desen bulmanın yeni ve etkili yolu

Bu yazılımın en dikkat çekici özelliklerinden bir diğeri ise benzer desen arama yeteneği. Desen arama motoru sayesinde referans bir desen yüz binlerce desenin olduğu arşivde taranarak, benzer bütün desenler görülebiliyor. Archivist, desenleri sınıflandırırken elde ettiği etiket verilerini kullanarak, istenilen desene benzer olanları hızlıca bulabiliyor. Kullanıcılar, resmini çekip yükledikleri desenleri sorgulayarak, arşivlerinde bu desenin olup olmadığını kolayca öğrenebiliyor. Bu özellik sayesinde, tasarımcılar zaman kaybetmeden istedikleri deseni bulabiliyorlar, böylece tasarım süreçleri daha verimli ve etkili hale geliyor. Ayrıca desenlerin tekrar tekrar satın alınması gibi işlemlerin de ortadan kalkması şirketlere maliyet tasarrufu da sağlıyor.

Desenler Archivist güvencesi altında

Desen arşivleme sürecindeki tüm bu avantajlarının yanı sıra Archivist’in kullanıcılarına güvenli bir erişim sunduğunu söyleyen A.I.T. Dijital Pazarlama Uzmanı Melih Yıldız; “Desenler tekstil sektöründe hazine niteliğindedir. Bu nedenle veri güvenliği hayati önem taşır. Yenilikçi arşivleme çözümümüz olası veri sızdırmalarına karşı desenleri şifreli olarak tarar, kopyalamaz ve her kullanıcısına özel olarak hizmet verir” açıklamasında bulundu. Ayrıca tasarımcıların işten ayrılması durumunda ortaya çıkabilecek risklerin de bu sayede engellendiğini belirten Yıldız; “Müşterilerimiz desen arşivlerinin en kolay ve verimli bir şekilde yönetilmesini sağlayan Archivist’in yanı sıra tekstil ve tasarım odaklı olan yapay zekâ destekli Imagine, Repeater ve Upscaler ürünlerimizle saniyeler içinde desenlerini oluşturup raporlayabiliyor ve yüksek çözünürlükte görseller elde edebiliyor. A.I.T. olarak tekstil sektöründe uzun yıllara dayanan deneyimimiz ve yenilikçi yaklaşımımızla geleceğin teknolojilerine öncülük etmekteyiz. Sektörünün taleplerine özel olarak geliştirdiğimiz tüm çözümlerimiz müşterilerimizin verimliliğini artırarak iş süreçlerini iyileştiriyor ve bu da kendi alanlarında fark yaratmalarını sağlıyor.”

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler