26.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 24, 2024

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Avrupa nonwoven üretimini artırıyor

Teknik TekstillerAvrupa nonwoven üretimini artırıyor

- Haber Sponsoru -

Nonwoven ve bağlantılı sektörlerin küresel birliği EDANA, 2021 yılı için Nonwoven Üretimi ve Teslimatları ile ilgili istatistiklerini yayınladı. 2021 yılında Batı ve Doğu Avrupa ülkeleri, Türkiye, Belarus, Rusya ve Ukrayna’yı kapsayan Büyük Avrupa’daki nonwoven üretimi hacim olarak %2,0 artarak 3 milyon 120 bin 967 tona ve 87,6 milyar metrekareye ulaştı. 2019’dan bu yana ise, Avrupa üretimi yaklaşık %9 artış gösterdi. 2020’de elde edilen kayda değer büyümenin ardından, bu rakamlar, Avrupa endüstrisinin pandemi krizinin zorluklarını karşılamak için yenilik üretme ve yatırım yapma yeteneğini bir kez daha ortaya koyuyor.

EDANA’nın Pazar Analizi ve Ekonomik İşler Direktörü Jacques Prigneaux, bu %2’lik ortalama büyüme oranının, Küresel Nonwoven Pazarları 2020-2025 raporlarında Ekim 2021’de açıklanan Avrupa tahminleriyle uyumluluk gösterdiğini söyledi. Prigneaux büyüme rakamlarını şu şekilde açıkladı; “2021’de, nonwoven için bina inşaatında 17.4, tarımda 11.3, elektronik malzemelerde 10.1 ve hava filtrasyonunda 9.1% oranında önemli büyüme kaydedildi. Buna karşın, otomotiv iç uygulamalarında %1’lik bir düşüş görüldü. Bazı pazar segmentlerinde, COVID öncesi durumla bir karşılaştırma muhtemelen daha yerinde olacaktır. Bu, özellikle 2020’de ulaşılan seviyeye kıyasla neredeyse sabit veya hafifçe azalan, ancak yine de 2019’dan çok daha yüksek olan hijyen, medikal ve tek kullanımlık mendil için nonwoven’lar için geçerlidir.”

Avrupa nonwoven üretimini artırıyor

Spunmelt nonwoven üretimi %3,1 artış kaydetti

Nonwoven kumaşların farklı üretim süreçlerine bakıldığında, 2021’de çeşitli eğilimler gözlemlendiğini kaydeden Jacques Prigneaux sözlerini şöyle sürdürdü; “Kuru serim (drylaid) (+%2.4), yaş serim (spunlaid) (+%1.1) ve havalı serim (airlaid) (-4.8%) teknolojileri dahil olmak üzere elyaf bazlı malzemelerin üretiminde farklı büyüme oranları kaydedildi. Kimyasal, mekanik ısı veya solvent muamelesi ile üretilen nonwoven’lar (spunmelt) %3.1’lik bir büyüme oranına ulaştı. Kuru serimde ton bazında en yüksek büyüme %6,4’lük bir artışla iğnelemede (needlepunched) gözlendi. 2020 yılında zirveye ulaşan kuru serme-hidro-bağlaşık üretimi ise bir yıl sonra aynı seviyedeydi.”

EDANA Genel Müdürü Pierre Wiertz; “EDANA nonwoven kumaş endüstrisinin sürdürülebilir büyümesine yönelik desteğinin 50. yılını kutlarken, bu yılki rapordaki gerçekler ve rakamlar; nonwoven kumaş bazlı ürünlerin, toplum için enfeksiyon önleme ürünlerinden hayat kurtaran filtrasyon malzemelerine, e-mobiliteye geçişi destekleyen elektronik uygulamalara kadar sağladığı faydaları her zamankinden daha fazla göstermektedir” dedi.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler