Hesabım

Ana Sayfa » Teknik Tekstiller » Aydınlatılmış giysiler için iki uzman isim birlikte çalıştı

Aydınlatılmış giysiler için iki uzman isim birlikte çalıştı

Coats ve Osram işbirliğiyle enerji kullanarak aydınlatılan yeni bir giysi sistemi geliştirdi.

Emirhan Çiloğlu
Emirhan Çiloğluhttps://www.textilegence.com
Mahmut Emirhan Çiloğlu, İstanbul’da Hüsnü M. Özyeğin Anadolu Lisesi’nde lise eğitimini tamamlamış, sonrasında da İstanbul Üniversitesi’nde Amerikan Kültürü ve Edebiyatı lisans bölümünden başarıyla mezun olmuştur. 2021 itibari ile Textilegence’da pazarlama ve dış ilişkiler sorumlusu olarak görev almaya başlayan Çiloğlu, kurumsal iletişimin güçlendirilmesine katkı sağlamaktadır.

Dünyanın önde gelen endüstriyel iplik şirketi Coats ve küresel aydınlatma uzmanı Osram, insanların güvenliğini ve görünürlüğünü arttırmaya yardımcı olmak için işbirliği yaparak Coats Signal Active Illumination’u (Aktif Aydınlatmalı Sinyal) başlattı.

Coats Signal Active Illumination, giysiler ve aksesuarlarda kullanılmak üzere tasarlanmış son teknoloji ürünü yıkınabilir, hafif ve kişiselleştirilebilir LED ışık sistemidir. Görüş mesafesi, geri yansıtıcı ürünlerin elde edebileceğinden üç kat daha fazladır.

Coats Signal Active Illumination, enerjilerini bir kredi kartı büyüklüğündeki bir USB güç kaynağından alan esnek ışık kılavuzlarından yapıldı. Güç, bir iş vardiyasının uzunluğu olan sekiz saate kadar çalışır. Bu nedenle özellikle iş giysilerinin bir parçası olarak giyenler için yararlıdır. LED ışık sistemi dahil olmak üzere giysinin makine yıkama ve kurutma işlemlerinden geçmesini sağlamak için güç bankası kolayca çıkarılabilir ve çıkarılabilir.

Yeni sistem daha Coats ve Osram katkılarıyla daha fazla güvenlik sağlayacak

Coats Giyim ve Ayakkabı Başkanı Adrian Elliott şunları söyledi; “ Tekstil alanındaki derin uzmanlığımızı Osram ’ın geniş teknik aydınlatma bilgisi ile birleştirmek, yeni nesil yüksek görünürlüğe sahip çalışma kıyafetini ve aktif giyimi şekillendirecektir. Giysilerdeki homojen aydınlatma, kelimenin tam anlamıyla insanların görünürlüğünde ve dolayısıyla güvenliklerinde iyileştirmelere güç verecek. Örneğin, yaklaşan araçlarda ani bir düşüşe yaklaşan duyusal güvenlik algılamasına yanıt vermek için mesafe genişletme potansiyeli hayat kurtaran bir ürün yaratabilir.”

LED ışıkları çeşitli renklerde mevcuttur; tek tek veya kombinasyon halinde kullanılabilen sarı, mavi, yeşil, kırmızı, sarı, soğuk beyaz ve sıcak beyaz. Farklı ayarlar mevcuttur; sürekli yanık, yanıp sönme ve yumuşak titreşim. İnsanların güvenliğini daha da arttırmaya yardımcı olacak işlevsellik eklemek için sensör entegrasyonu ve internet bağlantısı şeklinde daha fazla gelişme planlanıyor.

Aydınlatılmış giysiler için Coats ve Osram birlikte çalıştı
Aydınlatılmış giysiler için Coats ve Osram birlikte çalıştı

Osram Endüstri İşi CEO’su Adarsh Murthy; “Coats ile tamamen yeni bir pazar yaratmamızı ve şekillendirmemizi mümkün kılan çok sinerjik bir ortaklığımız var. İki endüstrinin, aydınlatma ve tekstillerin, bu pazardaki iki önde gelen oyuncuyla birleşmesi, dünyayı daha güvenli ve keyifli bir yer yapma arayışımızda yenilik için mükemmel bir fırsat sunuyor” dedi.

Ayrıca giysilere ve aksesuarlara kolay entegrasyon için tasarlanmış kordon/şerit çözümleri de vardır. Ürün yelpazesinde; geri yansıtıcı delikli şeritler, ağ şeritler ve geri yansıtıcı bantlara entegre edilmiş şeritler yer alıyor. Bunlar, Retro-yansıtma ile pasif aydınlatma ve ışık sistemleri ile birlikte aktif aydınlatma sunuyor. Ayrıca ışık sistemlerini mevcut tasarımlara dahil etmek için uygun maliyetli bir üretim seçeneği sunuyor.

Coats Signal Active Illumination düşük voltajlı bir cihazdır (5V) ve CE, RoHS ve REACH dahil tüm ilgili standartların şartlarına uygundur. İki şirketin partnerliği, Almanya’daki küçük bir müşteri grubuyla başarılı bir pilot uygulamayı takip ediyor.

Bülten Aboneliği

Dijital Dergi Aboneliği (Yıllık 200TL)

Teknik Tekstiller Haberleri

TEKSMER başarılı teknik tekstil çalışmalarını sergiledi

Teknik tekstil alanında 2014 yılından bu yana çalışmalar yürüten Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi (TEKSMER), bu süreçte geliştirdiği...

Özel Haberler