Ana Sayfa » Eğirme » B.I.G. Yarns’dan yüzde 75 geri dönüştürülmüş iplik: EqoCycle

B.I.G. Yarns’dan yüzde 75 geri dönüştürülmüş iplik: EqoCycle

B.I.G. Yarns, halı endüstrisi için tasarlanan EqoCycle geri dönüştürülmüş ipliklerini pazara sundu.

Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Beaulieu International Group’un bir parçası olan B.I.G. Yarns, %75 geri dönüştürülmüş içeriğe sahip, tamamen geri dönüştürülebilir bir PA6 ipliği olan EgoCycle’ı duyurdu. Yeni geri dönüştürülmüş iplik, işlenmemiş (virgin) PA6 ipliğiyle aynı yüksek kaliteli performansı sunuyor. Bu yeni ürün, esas olarak sanayi sonrası atığa dayalı bir şekilde, nihai ürünlerin ekolojik ayak izini azaltmak için, fason, otomotiv ve ev tipi halı üreticilerine döngüsel bir çözüm olarak geliştirildi.

Control Union Gözetim ve Belgelendirme, Küresel Geri Dönüşüm Standardı (GRS) onaylı EqoCycle, %75’e kadar CO2 azaltımı sunuyor. Ayrıca, biyokütle dengesi yenilenebilir kaynaklara dayanan EqoBalance PA6’ya katılan, B.I.G. Yarns’ın PA6 portföyündeki en son döngüsel çözüm olarak yer alıyor. Firmanın İplik Bölümü Genel Müdürü Emmanuel Colchen yaptığı açıklamada, EqoCycle’ı, sektördeki yüksek kaynak verimliliğinin müşterilerinin endüstrilerinde daha fazla döngüselliği nasıl teşvik edebileceğinin mükemmel bir örneği olarak değerlendirdi.

Yeni bir sürdürülebilir alternatif

Emmanuel Colchen; “EqoCycle atıkların en aza indirilmesini, malzemelerin yeniden kullanılmasını ve üretimde enerji ve karbon emisyonlarından tasarruf edilmesini sağlar. Bu sayede müşterilerimize ve halı markalarımıza son ürün performanslarından ödün vermeyen, ancak CO2 azaltma ve küresel ısınma potansiyeline artan odaklanmalarını destekleyecek yeni bir sürdürülebilir alternatif sunar. Bunlar, yalnızca işlenmemiş hammaddelere olan ihtiyacı bitirmeyi; iplikler ve yumuşak döşeme endüstrileri için döngüsel bir ekonomiye doğru ilerlemeyi teşvik etme konusundaki geniş taahhüdümüzün bir parçası” şeklinde konuştu.

B.I.G. Yarns ’dan yüzde 75 geri dönüştürülmüş iplik: EqoCycle
B.I.G. Yarns ’dan yüzde 75 geri dönüştürülmüş iplik: EqoCycle

Fosil yakıt kullanımını %58 oranında azaltıyor

EqoCycle, tüketici öncesi geri dönüştürülmüş ve rejenere edilmiş PA6’dan elde edilen geri dönüştürülmüş granüllerle üretiliyor. Daha az işlenmemiş (virgin) malzeme kullanımı, fosil yakıtlarda %58 ve enerji tüketiminde %27 azalma sağlıyor. Ayrıca, fosil bazlı ipliklere kıyasla %37 CO2 emisyon azaltımı gerçekleştiren EqoCycle’ın çevresel etkileri, bir LCA analizi ile hesaplandı. Bu aynı zamanda ISO 14025 ve EN 15804 + A1’e göre doğrulanırken, bir Çevresel Ürün Beyanında (EPD kayıt numarası S-P-02415) yayınlandı. Bunun yanı sıra B.I.G. Yarns, müşterilerine geleneksel olarak işlenmemiş malzemelerden üretilen PA6’ya kıyasla, her 1.000 ton EqoCycle ipliği için 13.562 varil petrol tasarrufu ve 2.700 ton CO2 emisyonu azaltma güvencesi veriyor.

Tekstil Eğirme Haberleri

Kempaş İplik ve Saurer çözümleri geri dönüşüme değer katıyor

Geri dönüştürülmüş elyaftan iplik üretiminde uzman olan Kempaş İplik, 15 yılı aşkın süredir Saurer ile iş birliği yapıyor ve...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied