BASF Moda Dünyasını Freeflex ve Haptex ile Etkiliyor

Tekstil endüstrisinin ihracatı pandemiye rağmen sınırlı düştü

Tekstil endüstrisinin ihracatı pandemiye rağmen sınırlı düştü. Pandeminin bütün ekonomileri derinden etkilediği 2020 yılında tekstil endüstrisi de küçülme yaşadı....

Amerika Pamuk Güven Protokolüne 10 büyük üretici katıldı

Tekstil tedarik zincirinde şeffaflığı artırmak için oluşturulan Amerikan Pamuk Güven Protokolü’ne (U.S. Cotton Trust Protocol) ABD’nin en büyük 10...

Zorlu Tekstil ve Disney iş birliğinin kapsamını genişletti

Türkiye’nin ev tekstili liderlerinden Zorlu Tekstil, büyük bir anlaşmaya imza atarak Disney’in Avrupa, BDT ülkeleri, Rusya ve Türkiye’deki üretim,...
Emre Yoleri
Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

BASF Moda Dünyasını Freeflex ve Haptex ile Etkiliyor
BASF Moda Dünyasını Freeflex ve Haptex ile Etkiliyor

Freeflex ve Haptex: BASF, New York Moda Haftası’nda Seven Crash ve Sang Fang ile moda devrimine öncülük etti. BASF’ın yenilikçi malzeme çözümleri ile yapılan fütüristik kentsel sokak giysimi sergilendi. Seven Crash’ın ‘Quantus’ koleksiyonu New York Moda Haftası’nda ilk kez sahneye çıktı.

Moda markası Seven Crash fütüristik kentsel sokak kıyafetleri ile sınırsız olanaklar sunan yenilikçi ‘Quantus’ koleksiyonunu, 2019 Sonbahar/Kış New York Moda Haftası’nda sergiledi. Kimya şirketi BASF ve kumaş üreticisi San Fang ile birlikte tasarlanan koleksiyon, modaya uygun tasarımlar ve işlevsellik sağlamak için kumaş inovasyonundaki sınırları zorluyor.

BASF’ın ‘Quantus’ koleksiyonunda sunulan gelişmiş malzeme çözümleri, çevreye duyarlı üretim teknikleriyle modada önemli bir atılım sağlarken, aynı zamanda üstün kalitede, karmaşık bir şekilde hazırlanmış ve dikişli tasarımlara da izin veriyor.

Elastollan® TPU’dan (termoplastik poliüretan elastomer) Freeflex™ eğrilmiş elyafı en sevilen pamuklu tişört gibi görünüyor ve hissediliyor. Malzeme yumuşak ve nemlidir, bu da bakımın kolay olmasını sağlar ve kusursuz bir uyum için geniş bir gerilme ve geri kazanım sağlıyor. Freeflex, en karmaşık tekstil tasarımlarında bile renkleri ve görünümleri değiştirebilir ve Seven Crash’ın koleksiyonuna özel serin ve kuru kalmasını sağlayan fütüristik bir görünüm ve his veriyor. Ek olarak, bu dinamik kumaş, ışık saçma özelliği ile kıyafetleri daha heyecanlı kılmak için geleneksel kıyafetlere dahil edilebilir. Bu, koleksiyon içindeki bir seride gösterildi, bu kumaşlar yansıtıcı yüzeyleriyle karanlıkta parlıyor.

Haptex

Sentetik deri için sürdürülebilir ve yenilikçi bir poliüretan (PU) çözümü olan Haptex®, iyi haptikler (dokunuş hissi), güçlü dikişler ve yüksek pullanma mukavemeti sunuyor. Üretim sürecinde hiçbir organik çözücü kullanılmadığından zorlu uçucu organik bileşikler (VOC) standartlarına uygundur.

BASF, Tüketici Endüstrisi, Performans Malzemeleri Asya Pasifik Başkan Yardımcısı Manfred Pawlowski şunları söyledi; “Seven Crash’ın New York Moda Haftası’nda, en son modadan ilham alan malzeme çözümlerimizle ilk çıkışını yapmasını desteklemekten gurur duyuyoruz. Freeflex ve Hapatex’in fütüristik kentsel sokak giyim eşyası çeşitlerinde kullanılmasıyla BASF, moda için yenilikçi malzemelerin sınırlarını genişletmeye devam ediyor.”

Freeflex’in geliştirilmesi için San Fang, çeşitli renk ve karmaşık desenlerde malzemelerden kalıplamaya ve son ürüne kadar tüm üretim sürecini destekledi. Ürünün düşük termo fiksajı, kumaşların çabuk kurumasını mümkün kılıyor ve üretimde ve günlük kullanımda enerji tasarrufu sağlıyor.

“San Fang, ayrıca moda ve ayakkabı gibi tüketici endüstrilerinde malzemeleri yeniden tanımlayan Pazar odaklı yenilikler geliştiriyor” diyen San Fang Chemical Industry Başkanı Lin Chih-Yi sözlerini şöyle sürdürdü; “Yeni sürdürülebilir üretim teknikleri kullandığımız Freeflex için BASF ve Seven Crash ile olan işbirliğimiz; TPU sayesinde mümkün olan fonksiyonel elyaflar ve suni derilerle çevreci moda trendlerini uyum sağlamaktaki bağlılığımızı gösteriyor.

‘Quantus’ koleksiyonu için ‘kuralları yık’ marka konseptiyle, Marka CEO’su Jason Yao, Kreatif Direktörü Enchi Shen ile birlikte Seven Crash’ı; gelişmiş malzeme kullanımıyla farklı moda stilleri ve kültürleri deneyerek, fütüristik iş kıyafetleri ve sokak modası giyimindeki sınırları zorlayarak, yenilikçi bir marka olarak yeniden tanımladı. Sonuç, doğu yakasındaki kentsel sokak modasının ve modaya uygun harmanlamadır. Burada geleneksel kumaşların uyumlu olmadı en son materyaller yer aldı.

Freeflex ve Haptex ile gerçek özgürlük

Enchi Shen; “Quantus’un sınırsız olasılık koleksiyonu, bireylerin stilize edilmiş motifler ve zekice renk ve doku kullanımıyla içsel benliklerini ifade etmelerini sağlıyor” dedi. Shen; “Kıyafetler, BASF tarafından yalnızca Freeflex ve Haptex ile mümkün olabilen gerçek özgürlük ruhunu ve varoluşu yönlendiriyor. Hazırgiyim üretimi ve moda endüstrisinin geleceği için bir yön değişimini temsil ediyorlar” şeklinde konuştu.

Fütüristik kentsel sokak giyim koleksiyonundaki kıyafetler, Freelex ve Haptex ile mümkün olan renklerin, dokuların ve efektlerin çok yönlülüğü sayesinde, insanları işten oyuna götüren farklı görünümlerle kolayca kombine edebilir. En karmaşık tekstil tasarımları için ve akıllı tekstilleri bir üst seviyeye çıkarmak için, farklı dokular ve efektlerde tasarım özgürlüğünün kullanılması, renkleri ve görünümleri bile değiştirebilen Freeflex ile mümkündür. Bu, Freeflex’in nem emici özellikleri sayesinde bireylerin serin ve kuru kalmasını sağlarken koleksiyona daha fütüristik bir görünüm ve his veriyor.

Ek olarak, parlak özelliği sayesinde, bu dinamik kumaş, kıyafetleri daha çarpıcı ve heyecan verici hale getirmek için geleneksel giysilerle birleştirilebilir. Bu kıyafetler koleksiyondaki kumaşların yansıtıcı yüzeylerinden karanlıkta parladığı ve gizemli ama cesur bir görünüm kazandıran başka bir seride gösterilebilir.

Seven Crash ve BASF, daha önce CHINAPLAS 2018 sırasında düzenlenen bir defile için kıyafet tasarımında işbirliği yapmıştı. Ayrıca Freeflex kullanarak rahat bir kıyafet tasarlamak için Çinli marka Three Gun ile işbirliği yaptılar. BASF ve Seven Crash, giyim için eko-bilinçli ve yenilikçi bir kumaş geleceğine yol açmak için ortaklığa devam edecek.

Güncel Haberler

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....

SLN Tekstil’de I-REC sertifikalı enerji dönemi başladı

Dünya genelinde yenilenebilir enerjinin payı her geçen gün artıyor. Sürdürülebilirlik ve kaynakların korunması için duyarlı tüketiciler elektriğin kaynağını sorguluyor...

Özbekistan pamuk pazarını liberalleştirdi, yeni hedefler belirledi

33,5 milyondan fazla nüfusu ve 250 milyar dolarlık milli geliriyle Özbekistan gelişen önemli tekstil pazarlarının arasında yer alıyor. 2019...

Tekstil sektörü vazgeçilmez bir hazine

Virtual Hometex Turkey 2021 etkinliğinde online oturumda konuşan Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı Pınar Taşdelen Engin, "tekstil sektörü...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied