BENNINGER Daha Yeşil Tekstil Terbiyesinin İpuçlarını Verecek

Emre Yoleri
Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.
Ana Sayfa » Terbiye » BENNINGER Daha Yeşil Tekstil Terbiyesinin İpuçlarını Verecek

BENNINGER Daha Yeşil Tekstil terbiye makine hattı
BENNINGER Daha Yeşil Tekstil Terbiyesinin İpuçlarını Verecek

BENNINGER daha yeşil tekstil terbiyesinin ipuçlarını verecek. Yaş (wet) tekstil terbiyesine dönük daha çevreci çözümlerin öne çıktığı günümüzde, Benninger 160 yıllık geçmişinin verdiği deneyimle ITMA 2019’da bize yeşil teknolojiler sunacak.

Bir İsviçre firması ve FACTOR+ üyesi olan Benninger, ITMA 2019’un gerçekleştirildiği bu yıl, kuruluşunun 160. yılını kutluyor. Bu yıldönümü sadece tekstil sektörüne 160 yıl bağlılık değil, aynı zamanda 160 yıllık sürdürülebilir tekstil üretimine karşı sorumluluk anlamına geliyor. Tutarlı yenilikçilik ve ürünlerin, süreçlerin ve hizmetlerin sürekli iyileştirilmesi ve daha da geliştirilmesi sayesinde, son 160 yıldır Benninger adı, özellikle kaynağında verimli tekstil terbiye tesislerinde yer alıyor.

Bu yılki ITMA Barcelona’da Benninger’in Salon 2 Stant B205’te sunacağı son geliştirmelerden bazıları şöyle sıralanıyor;

  • Triko ve dokuma kumaşlar için tek tuzsuz boğuk boyama prosesi sağlayan Benninger-Küsters CPB boyama merkezi.
  • Kirlilik derecesine göre kontrol edilen temiz su kaynağına sahip örme kumaşlar için sağlayan Tempacta buharlı yıkayıcı.
  • Çalışma genişliği 5400 mm’ye kadar olan Trikoflex tamburlu çamaşır makinesi. Ek olarak, hassas kumaşlar için özel olarak geliştirilmiş bir genişletme silindiri sergilenecek.
  • Elektronik izlemeli, otomatik yağlamalı dokuma kumaşlarda ve trikolarda karmaşık emprenyeleme işleri için yeni geliştirmelere sahip Benninger – Küsters Multipad.

Benninger daha yeşil tekstil terbiyesinin ipuçlarını verecek: Dokuma kumaş ve trikoların tuzsuz boyanması

Enerji kullanmadan tuzsuz boyama, yalnızca soğuk boya fuları (CPB) işlemi kullanılarak mümkündür. Bu süreç aynı zamanda tropikal ve alt  tropikal bölgelerde giderek daha popüler hale geliyor. Bu, Benninger-Küsters’in CPB sistemlerini iklim koşullarına daha etkin bir şekilde adapte etmesi için yeterli bir neden. CPB sisteminin merkezinde, bu yıl yine ITMA Barcelona’da sunulacak olan Benninger – Küsters Dypad yer alıyor. Benninger, tüm kumaş genişliği boyunca eşit bir boyama ile aynı anlama gelen, orijinal S-roller teknolojisinin teknik bilgisine sahip tek tekstil makinesi üreticisi konumunda.

Kirliliğe bağlı yıkama

Tempacta buharlı yıkayıcı özellikle tüm düşük gerilimli yıkama işlemleri için geliştirildi ve çoğunlukla difüzyon yıkamada (yıkama haslığı kullanılır. Ünite sürekli bir ters akışlı su kaynağına sahiptir. Çevrimiçi olarak kirlilik derecesinin ölçülmesi ile hem gerekli olan temiz su miktarını düzenler hem de mümkün olan en düşük su ve enerji tüketimini garanti eder ve yıkama sonucunun tekrarlanabilirliğini sağlar.

5400mm’ye kadar olan tekstillerde gerilimsiz ve kırışıksız yıkama

Trikoflex tamburlu yıkama teknesi, çift tambur teknolojisi ve ön ve arka yıkama teknolojisi sayesinde en yüksek mekanik yıkama verimliliğine sahiptir. Hassas kumaşlarda bile kırışıksız kumaş transferi garanti ediliyor. Ek olarak Benninger, ıslak ve buharlı uygulamalarda özellikle hassas tekstiller için yuvarlak bir genişletme silindiri geliştirdi. Yıkama teknesi HYDROVAC vakumlu su tahliye sistemi ile tamamlanyoır. Islak terbiye işleminde, her reaksiyon işlemini bir yıkama işlemi izlediğinden, enerji tüketiminin % 70’i yıkama sırasında gerçekleşir. Bu nedenle, Benninger yıkama tekneleri yalıtıma sahiptir, böylece yayılan enerjinin % 50’sine kadar tasarruf edilebiliyor.

Benninger daha yeşil tekstil terbiyesinin ipuçlarını verecek: Benninger Küsters Multipad – empreyelenmeyecek bir şey yoktur

Yeni geliştirilen Benninger Küsters Multipad, özellikle esnek emprenyeleme işlerinde öne çıkıyor.. Makine isteğe bağlı çift emprenyeleme özelliği ile donatılmıştır ve hem ağır denim ürünleri hem de çok hafif trikolar için uygundur. Özel uygulamalardan biri de denimin aşırı boyanması ve merserize edilmesidir. Multipad ayrıca soğuk kasarlama ve triko ön işlemlerinde kullanılıyor.

IoT – her zaman ağa bağlı ve bilgilendirilir halde

Tekstil makinaları endüstrisinde “nesnelerin interneti” (IoT) konusu da giderek daha önemli bir hale geliyor. “Güven iyidir, kontrol daha iyidir” ilkesine göre, Benninger sistemlerinin önemli çalışma parametreleri kapalı devre bir sistemle sürekli izlenir. Sapmalar hemen tespit edilir ve düzeltilir.

Özellikle kalite açısından kritik parametreler modern IoT teknolojileri ile sorumlu olanlara iletilir ve limit değer ihlalleri durumunda alarm çalar. Bunun iyi bir örneği Benninger Küsters Dyepad’teki merkezi rulman yağlamasıdır. Fuların kritik rulmanları sürekli yağlı olmak zorundadır, arızalar bildirilir ve yağlayıcı otomatik olarak doldurulur. Başka bir örnek de, iklimlendirilmiş elektrikli devre kabinlerinin çevrimiçi izlenmesidir.

Yeniden gözden geçirilmiş bir bakım yöneticisi, herhangi bir zamanda sistemin bakım durumu hakkında bilgi sağlar ve bir sonraki bakım döngüsü için bir öneri ve takvim oluşturur. Modern proses izlemenin bir başka örneği, yeni geliştirilmiş olan yıkama suyunun kirlenme derecesinin ve bunun sonucunda su tüketiminin optimizasyonunun ölçümüdür.

Benninger, müşterilerin her zaman kendi üretim tesislerine genel bir bakış sağlamaları için, yönetim bilgi sistemi BEN-iDATA daha da geliştirdi. Bu, müşterinin mevcut üretim serisinin tüm önemli makine verilerini, bakım durumunu ve ekolojik ayak izini istediği zaman ve herhangi bir yerden sorgulamasını sağlıyor. Sonuncusu fakat en önemlisi, Benninger, servis yardımı için, olay anındaki teşhis verilerini müşterinin isteğine göre ana tesisindeki Teleservice ekibine aktaran bir elektronik talep sistemi geliştirdi. Bu, müşterilere verimli ve zamanında destek sunulmasını sağlıyor.

Tekstil Terbiye Haberleri

Devan ve Jeanologia sürdürülebilir tekstil için birlikte çalışıyor

Sürdürülebilir ve fonksiyonel tekstil terbiyelerinde öncü şirketlerden Belçika merkezli Devan, iklim değişikliği, su tüketimini azaltma ve sürdürülebilirlik adına önemli...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied