Boyteks ve Adoksan’da TexCoat G4 Kurulumu Tamamlandı

Baldwin Technology, küresel tanıtımını Haziran 2019’da ITMA 2019 fuarında yaptığı yenilikçi temassız (non-contact) terbiye çözümü TexCoat G4’ün Türkiye’nin iki önemli tekstil firması Adoksan ve Boyteks’te başarıyla kurulduğunu duyurdu. Her iki firma da döşemelik kumaş üretiminde, TexCoats G4 ile verimliliklerini arttıracak.

Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı yayınlandı

Tekstil ve baskı endüstrilerinin önde gelen dergisi Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı ile okuyucularına ulaştı. Endüstri profesyonellerinin yakından...

Savio’nun yeni sahibi Vandewiele oldu

Tekstil endüstrisinde önemli bir satış gerçekleşti. Alpha Private Equity, iplik makineleri uzmanı Savio Group’un, Belçikalı Vandewiele şirketine %100’ünün satışı...

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....
Emre Yoleri
Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Boyteks ve Adoksan’da TexCoat G4 Kurulumu Tamamlandı
Boyteks ve Adoksan’da TexCoat G4 Kurulumu Tamamlandı

Baldwin Technology Company Inc. Bursa’da iki başarılı TexCoat G4 kurulumunu gerçekleştirdiğini duyurdu. Döşemelik kumaş üretiminin önde gelen üreticilerinden Adoksan ve Boyteks, kumaşların terbiye işlemi için bu yenilikçi, temassız ve yüksek hassasiyetli kimyasal uygulama sistemine yatırım yaptı. Firmalar bu yatırım kararını verirken sistemin sunduğu yüksek verimlilik ve sürdürülebilirlik avantajlarını göz önünde bulundurdular.

Adoksan ve Boyteks TexCoat G4 sistemi ile kendilerini bir adım ileriye taşıyarak üretim verimliliklerini önemli ölçüde artırmış oldular. Bu hassas kimyasal uygulama sistemi sadece gerekli olan kimyasal miktarını kumaşa uygulayarak kumaşın su alımını % 50’den daha fazla bir oranda düşürüyor ve bu sayede su tüketimini ve kumaşı kurutmak için harcanacak enerjiyi yine % 50 ‘den daha yüksek bir oranda azaltıyor. Bu da döşemelik kumaş üreticileri için daha düşük maliyetle çok daha hızlı bir üretim olanağı sağlıyor. Ayrıca parti ve kimyasal değişimi sırasında kalan kimyasalların % 100’ünü bir sonraki kullanım için geri toplayarak hiç bir şekilde kimyasal atık oluşturmuyor.

Baldwin Hassas Uygulama Teknolojileri Başkan Yardımcısı Bay Eric Norling konuyla alakalı olarak; “Yeni sistemimiz, ortaklarımıza daha verimli bir üretim olanağı sağlayarak harika bir yatırım getirisi elde etme fırsatı sunuyor. Bu iki kurulum Baldwin için çok önemli ve gerçekleştirdiğimiz için çok heyecanlıyız” dedi.

TexCoat G4 2019 yılının Haziran ayında ITMA fuarında ilk kez tanıtıldı. Baldwin firmasının Türkiye temsilciliğini 2016 yılından itibaren de Cengiz Kahraman öncülüğündeki Spot A.Ş. yürütüyor.

Temassız, hassas terbiye çözümü TexCoat G4

TexCoat G4, kalın kumaşlarda bile yüksek püskürtme yoğunluğuna ve derinlemesine emdirme işlemine olanak veren temassız tekstil apreleme sistemi Hassas Uygulama Teknolojisi’ni (PAT) kullanıyor. İstenilen miktarda kimyasal, kumaşın ister tek yüzüne ister iki yüzüne eşit ve kararlı bir şekilde püskürtülerek uygulanıyor. Sadece gerekli miktarda kimyasal madde püskürtüldüğünden, sıvı emilim seviyeleri geleneksel apreleme yöntemlerine kıyasla %50’ye varan oranda azaltılıyor. Bu da hem %50 daha az su kullanımı hem de %50 daha az enerji tüketimi anlamına geliyor.

Tek taraflı püskürtme uygulaması ile birlikte son derece düşük sıvı emilim oranı, örneğin lamine kumaşlar ve döşeme kumaşları için geçerli olan tüm proses safhalarını ortadan kaldırabiliyor. Temassız PAT sayesinde yaştan yaşa uygulamalarda kimyasal seyreltimi veya banyo kirlenmesi konusunda endişe etmeye gerek kalmıyor. Dahası, parti değiştirme için devre dışı kalma süresi de sıfırdır.

Kumaş veya kimyasal değişiminde kimyasalların %100’ü sıfır atıkla geri dönüştürülüyor. Azaltılmış enerji, su ve kimyasal madde tüketimi ile TexCoat G4; hem sürdürülebilir hem de finansal açıdan avantajlı tekstil apreleme proseslerini mümkün kılıyor.

Tekstil Terbiye Haberleri

Brückner başarı dalgasında kazananı açıkladı

Terbiye ve kaplama teknolojileri uzmanı Brückner, 15-30 Ekim 2020 tarihleri arasında düzenlenen tekstil endüstrisinin ilk büyük sanal fuarı Innovate...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied